NIEUWS 3 Eis: maak betere afspraken voor opvullen gaten bij politie De politie is in sommige regio's zo onderbezet dat politievrijwilligers structureel bijspringen. Dat is tegen de regels, zegt de korpsleiding. Maak betere afspraken, eist de Landelijke Organisatie van Politievrijwilligers. Leusden Personele krapte noopt politie-eenhe- den tot het bedenken van creatieve oplossingen. In Twente ontvingen po litievrijwilligers dit jaar een brief waarin de politie een klemmend be roep op ze doet om vaker te komen werken. Hun vaste vergoeding werd tijdelijk verdubbeld tot 15 euro per uur. Nadat de LOPV aan de bel trok, zette de korpsleiding de noodregeling stop. In Den Haag vallen grote gaten bij de arrestantenzorg en de afdeling Be waken en Beveiligen, die zorgdraagt voor de veiligheid van ambassades en Eerste en Tweede Kamer. Ook in deze regio is politievrijwilligers gevraagd meer diensten te draaien. Volgens de korpsleiding is het struc tureel inzetten van politievrijwilligers tegen de regels. De circa 2.700 politie vrijwilligers in ons land horen bóven de normale sterkte te werken en mo gen geen onderdeel worden van de vaste bezetting. ,,Er mag immers geen sprake zijn van verdringing van werk, of structurele uitholling van het ta kenpakket van beroepskrachten'', al dus een woordvoerder. Veiligheid De veiligheid is niet in het geding: po- litievrijwilligers hebben dezelfde op leiding gevolgd als gewone politie agenten. Het merendeel mag een wa pen dragen en ze weten hoe ze moe ten reageren in noodsituaties. Toch trekt de Landelijke Organisatie van Politievrijwilligers aan de bel. ,,Als vrijwilligers structureel worden inge zet om op sterkte te blijven, moeten ze ook een passende beloning krijgen'', vindt LOPV-voorzitter Michael Sij- bom. Ook de erevoorzitter van de LOPV, Pieter van Vollenhoven, pleit voor be tere afspraken. ,,Vrijwilligers moet je koesteren. Zeker in tijden van schaarste is het goed als zij een hel pende hand bieden. Dat zij dan een zelfde vergoeding krijgen, vind ik geen onlogische gedachte.'' De belangenorganisatie wil dat de structurele inzet van politievrijwilli- gers wordt geregeld in het cao-overleg bij de politie, dat nu wordt gevoerd. Daarbij moeten volgens de LOPV goede afspraken over de werktijden worden gemaakt. Vrijwilligers mogen nu maximaal 576 uur per jaar werken voor de politie. Sijbom: „Wanneer ze gaten vullen en daar een regulier sala ris voor ontvangen, zouden die uren niet moeten meetellen voor dit maxi mum.'' Overal in het land kampt de politie met gaten in de bezetting. Vanwege de vergrijzing gaan veel politiemensen met pensioen. De politie probeert zo veel mogelijk nieuwe agenten te wer ven en op te leiden, maar moet een achterstand inlopen en aspirant-agen ten zijn niet meteen inzetbaar. De ko mende jaren wordt dat probleem nog nijpender. ,,Wij juichen toe dat er cre atief naar oplossingen wordt geke ken'', zegt Sijbom. ,,Als politievrijwil ligers vaker kunnen bijspringen, is dat mooi. Maar dan moeten we het wél beter regelen.'' Jongensdroom Van de 2.700 politievrijwilligers zijn er ongeveer 1.800 geüniformeerd. Zij hebben vrijwel alle opleidingsonder delen voor agent doorlopen. Politie- vrijwilligers zijn mensen met een full time of parttime baan, studenten, of mensen die met vroegpensioen zijn gegaan. ,,Het gaat vaak om mensen die de jongensdroom hadden om bij de politie te werken en alsnog willen bij dragen aan de veiligheid op straat'', zegt Sijbom. ,,Ze zijn over het alge meen bijzonder gemotiveerd.'' maandag 30 april 2018 Politievrijwilliger rent zich rot door onderbezetting Koen Voskuil Ons land telt zo'n 2.700 politievrij willigers, die boven de normale sterkte moeten werken. Vrijwilligers mogen nu maxi maal 576 uur per jaar werken voor de politie. Tulpen komen uit... Nederland, zelfs als ze in Kazachstan groeien. Kwekers in ons land heb ben een nieuwe tulpensoort ont wikkeld, waar mee de presi dent van het Azi atische land te vreden kan zijn. De intens rode tulp draagt de naam 'President Nazarbayev' en is de trots van het Tulpen Festi val in de Kazach- se miljoenenstad Almaty. FOTO REUTERS/ SHAMIL ZHUMATOV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9