Bomen Emté haalt rundvlees uit de schappen vanwege bacterie Lek in nucleair deel kerncentrale Doel 19-jarige Roemeen komt om bij ongeluk Ti 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het aantal omgehakte bomen rond mijn huis is inmiddels ontel baar. Soms ben ik thuis als het ge beurt. Ik hoor het dwingende ge luid van de zagen. Dan het ge kraak, hun laatste woorden. De stam breekt, als een huis dat in stort. De aarde geeft de zware dreun en trillingen van de klap door aan mijn lijf. De trillingen worden een brok in mijn keel en de tranen zijn niet ver weg als ik de reusachtige wachters ontdaan van hun kroon roerloos zie liggen. zogenaamd productiebos. Het brengt flink geld op. De vraag naar hout stijgt, de prijs van hout stijgt. Zo werkt onze economie, markten zijn onze natuurwetten. Zo lees ik op de site van Bosgroepen over een rondhoutveiling in Velp in 2017: 'De enorme Amerikaanse eik van kavel 48 (150 centimeter in diame ter!) haalde het hoogste bod. De stam van 10,049 m3 was 940 euro per kuub waard.' Voor alles is een markt en alles drukken we uit in geld. Bezit als hoogste, liefst zoveel mogelijk. woord voor natuur niet bestaat. Dat is logisch als je erover na denkt. Zolang we de natuur buiten onszelf blijven plaatsen en zien als iets dat naar hartenlust geëxploi teerd kan worden, zullen we te maken krijgen met gevolgen als klimaatverandering, hittestress en bijensterfte. Optimistisch blijven is moeilijk maar een alternatief is er voor mij evenmin. bloesems van fruitbomen laten me hun prachtige bruidstooien zien in het voorjaar. De hond wenkt me om nog even buiten te spelen. Het nieuwe goudbronzen bladerdak van de beuk filtert het licht van de ondergaande zon. Ik weet dat er maar één weg voor mij is. Hoopvol blijven: schrijven, pra ten en handelen vanuit een een heid en verbondenheid met de wereld. En me realiseren dat bo men oneindig veel meer waard zijn dan 940 euro per kuub. Voor alles is een markt en alles drukken we uit in geld DE STELLING Vandaag: Hrieps moet je een keer in je leven hebben meegemaakt Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SPECIALE APP VOOR WACHTTIJDEN EFTELIN6 droomvlucht: mos suur en MINUTEN... Man vast voor valse 112-melding Taxichauffeur rijdt 55 km/u te hard Meisje valt van paard KAPELLE Gevaar op A58 door bierkratten De bacterie werd aangetroffen tij dens een interne controle van de le verancier. De STEC-bacterie ver oorzaakt maag- en darmklachten. De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) adviseert Emté-klanten het rundvlees daarom niet te eten. Het vlees lag in de schappen bij de supermarkten in Arnemuiden, Hulst, Kapelle, Middelburg (Magi- straatwijk), 's-Gravenpolder en Vlissingen. Het gaat om 35 verschillende pro ducten, waaronder biefstuk, run derlappen, steaks, gehakt, tartaar en saucijzen. De houdbaarheidsdatum is 11 mei of eerder. Ze zijn verkocht tot en met zaterdag. Klanten die het vlees gekocht hebben, kunnen het terugbrengen naar de winkel. Ze krijgen het aan koopbedrag terug. Het vlees van de andere Emté-su- permarkten is honderd procent vei lig, benadrukt woordvoerder Wilco Jansen van Sligro, het bedrijf waar de Emté-supermarkten onder val len. ,,We kunnen precies nagaan waar de producten terecht geko men zijn. We hebben alles, tot en met het laatste stuk vlees, terugge haald. Mensen die het vlees in onze andere supermarkten hebben ge kocht, kunnen het met een gerust hart eten. Ook het vlees dat vandaag We hebben alles, tot en met het laatste stuk vlees, teruggehaald (zondag, red.) in de supermarkten ligt, is betrouwbaar." Wie het tóch niet vertrouwt, mag ook rundvlees dat in een andere winkel gekocht is, terugbrengen. ,,Daar doen wij na tuurlijk niet moeilijk over." Jansen noemt de kwestie 'heel vervelend'. „Consumenten moeten onze producten kunnen vertrou wen. We gaan met de leverancier in gesprek." BEVEREN De reactor van de kern centrale Doel 1 in Beveren is afgelo pen maandag stilgelegd als gevolg van een lek in het nucleaire ge deelte. Dat heeft uitbater Engie Electrabel zaterdag aan het Vlaamse TV Oost bevestigd. De kernreactor werd begin deze week stilgelegd om onderhoud aan het koelwatercircuit uit te voeren, meldde een woordvoerder toen nog. Nu blijkt dat er een lekkage zit in een leiding die koelwater aan voert naar de reactor zelf. Het her stel verloopt erg moeizaam, omdat de radio-actieve straling in dat deel van de kerncentrale zeer groot is. Er is echter geen gevaar voor de om wonenden. ,,Er zit een beetje waterverlies in een reserveleiding van ons koelcir cuit. Op zich is er geen impact op de veiligheid, maar we willen dat onze systemen optimaal functio neren", zegt een woordvoerder dit weekend tegen TV Oost. Voorlopig is de kernreactor tot 1 oktober stilgegelegd. Doel 1 werd in 1975 in gebruik genomen en is de oudste kerncentrale in België. HOEK Een 19-jarige man uit Roe menië is zaterdagavond omgeko men bij een frontale botsing tus sen twee auto's op de Hoekseweg in Hoek. Het slachtoffer werd door de klap uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. Het ongeluk vond rond 20.35 uur plaats op de Hoekseweg (N682) nabij de Wulpenbek, een zijweg daarvan. De Roemeen reed rich ting Terneuzen en botste frontaal op een hem tegemoetkomende auto. De inzittenden van die auto, een 16-jarig meisje uit Hoek en een 48-jarige man uit Yerseke, raakten ernstig gewond. De hulpdiensten rukten massaal uit voor het onge- luk. Een Belgisch traumateam en traumahelikopter uit Nijmegen kwamen ter plaatse. Verder waren er twee brandweerwagens en meerdere ambulances aanwezig. De Roemeense man overleed ter plekke. De 48-jarige man zat be kneld in zijn auto en moest wor den losgeknipt door de brandweer. De man en het meisje zijn beide zwaargewond naar het ziekenhuis in Gent vervoerd. De weg was enige tijd afgesloten omdat de beide autowrakken een tijd op de plek van het ongeluk stonden. De uitkomst van het ana lytisch onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. maandag 30 april 2018 Gisteren stond ik met een groep mensen in een kerk stil bij alle omgekapte bo men in Zeeland. En dat zijn er veel. Veel van die bomen waren Er zijn Indiaanse talen waar het Ik loop door mijn tuin en de Reageer op pzc.nl Zaterdag: Als de horeca meer betaalt, komt het perso neel vanzelf 573 reacties GOES De politie heeft zaterdag in Utrecht een man aange houden die wordt verdacht van een reeks valse 112- meldingen in de Ooster- schelderegio. Dat meldt HVZeeland. Volgens de politie kwam er de afgelo pen weken een aantal te lefoontjes binnen over noodsituaties in de Goese Jacob Klaaijsenstraat. Bij aankomst bleek er telkens niets aan de hand te zijn. Zaterdag kwam er weer zo'n melding binnen. De beller kon deze keer wor den getraceerd. De man moet binnenkort voor de rechter verschijnen. GOES De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 27-jarige taxichauffeur uit Goes aangehouden vanwege te hard rijden. Het bleek al de derde keer in en kele maanden te zijn dat de man daarop werd be trapt. Ditmaal reed hij 88 kilometer per uur in een 30-kilometerzone. Zijn rijbewijs is ingenomen en hij moet binnenkort voor de rechter verschijnen. RENESSE Een meisje is gisteroch tend van een paard ge vallen op het strand van Renesse. Ze liep lichte verwondingen op. Met behulp van de brandweer heeft het ambulanceper soneel het slachtoffer bereikt. Na onderzoek bleek dat haar verwon dingen meevielen. Ze is naar de duinovergang gebracht en kon vanaf daar met haar ouders naar huis. Bierkratten zorgden giste ren voor een gevaarlijke si tuatie op de A58. Iets na middernacht werd gemeld dat op de vluchtstrook van de A58, ter hoogte van Ka- pelle, verschillende kratten bier lagen. De Marechaus see, die toevallig langsreed, heeft de kratten wegge haald en het glas wegge veegd. Het is niet bekend hoe de kratten op de weg terecht gekomen zijn. Mo gelijk zijn ze van een via duct gegooid. Zes Emté-supermarkten in Zee land hebben afgelopen weekend rundvleesproducten uit de schappen gehaald, omdat die mogelijk besmet zijn met de STEC-bacterie. Die bacterie is een variant op 'poepbacterie' E.coli. Cornelleke Blok Vlissingen - Wilco Jansen, Sligro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7