ZEELAND GEBOEKT Hella de Jonge signeert Presentatie Jemima Konijnen op de korrel ZEELAND 21 JEMIMA dochter van Job 'Bloedband' is de tweede thriller van Wim Hendrikse uit Axel. Detective Joop Hamelink en rechercheur Theo de Rooy krijgen daarin heel wat voor hun kiezen. I llis Koster wil zelfmoord plegen. Ze springt in de Axelse kreek, voor de neus van detective Joop Hamelink en zijn vriend Theo, rechercheur van de afdeling Zeden. Ze redden het meisje uit het water en nemen haar mee naar Joops vader Richard, de hoogbejaarde whizzkid van detectivebureau Eyewitness in Hoek. Zo begint het boek 'Bloedband', het tweede deel van de Eyewitness thriller serie van Wim Hendrikse (1958) uit Axel. De schrijver publiceerde sinds 2005 twaalf boeken en werkte mee aan vijf bundels korte verhalen. Hij is vooral bekend van zijn publicaties over David Bowie. In 2016 bracht hij zijn eerste thriller 'Familiegeheimen' uit. ,,Ik creëerde de tectivebureau Eyewitness en vond dat zo leuk dat ik besloot er een serie van te maken", ver telt Hendrikse. 'Bloedband' is het tweede deel in de serie, binnen een jaar komt het derde uit. De verha len over vroeger die zijn inmiddels overleden ouders Piet Hendrikse en Dirkje den Boer ver telden, vormden de inspiratiebron voor Ey ewitness. ,,Ik wilde iets creëren wat nog niet bestond. In plaats van twee flitsende detecti ves maakte ik van een van de hoofdpersonages een oudere man. Mijn vader was een wande lend boek. Ik wilde niet dat zijn verhalen ver loren gingen, dus legde ik soms een memore corder op tafel. Detective Richard vertelt in het boek af en toe verhalen, en die fragmenten heb ik van mijn vader. Mensen die mijn ou ders gekend hebben, zullen die wel herken nen. Het verhaal is fictie, maar er zit ook een paar procent non-fictie in." 'Familiegeheimen' speelde zich deels af in Amerika en deels in Zeeuws-Vlaanderen. De schrijver besloot 'Bloedband' volledig in het Zeeuwse te situeren. Zo komen Terneuzen en de Schelde voorbij en verschillende lokale muziekpodia, zoals Porgy Bess, The Lane en 't Schallemaaj. ,,Mijn vrouw en ik gaan graag naar optre dens, dus ik vond het leuk om het hoofdperso nage dat ook te laten doen. Voor kleine zaken is het moeilijk om het hoofd boven water te houden. Ik wil op deze manier mijn steentje bijdragen." Maar het verhaal is en blijft fictie. ,,In het vorige boek startte iemand een eigen kerkje. Een lezer had zich suf zitten piekeren over waar dat gebouw stond, maar dat had ik echt verzonnen", vertelt Hendrikse lachend. De Eyewitness thrillers, waarvan de schrij ver er nog minstens zes hoopt uit te brengen, zijn onafhankelijk van elkaar te lezen. ,,Het zijn afgeronde verhalen, al ontwikkelen de ka rakters zich natuurlijk wel." Hendrikse was over zijn eerste thriller 'Fa miliegeheimen' tevreden, maar vindt dit tweede deel nog meer geslaagd. ,,Ik gebruik meer cliffhangers en het einde is dit keer afge rond. In het vorige boek had ik dat opengela ten, maar dat vonden niet alle lezers fijn. Van- 5LOED5AND daar dat ik de vorige zaak nog even laat terug komen in dit boek." En nu de volgende droom: de serie verfil men. ,,Samen met een schrijver aan een script werken lijkt me erg leuk. Blijven dromen hé." Hella de Jonge signeert haar pas verschenen boek 'Hartschade' zaterdag 5 mei van 13.00 - 14.00 uur in De Drvkkery in Middelburg en van 15.30 - 16.30 uur in Boekhandel van de Sande in Terneuzen. 'Hartschade' is een autobiogra fische roman over vrouwen en hun fysieke klachten die niet worden herkend als hartfalen. Hella de Jonge schrijft ook over de relatie tot haar vader Eli Asser en over haar gestorven klein dochtertje. In een interview met dagblad 'Trouw' zegt ze dat haar boek een aanklacht is tegen de zorg, en dat ze de frustratie van zich afschrijft over het feit dat artsen haar ja renlang hebben laten rondlopen met hartklachten. Hella de Jonge (1949) is beeldhouwster en schrijfster en gehuwd met caba retier Freek de Jonge. In 2006 pu bliceerde ze 'Los van de Wereld', over het leven van een tweede generatie joods kind. Het vervolg 'Spring' verscheen in 2012. Haar film 'Verlies niet de moed' (2014) gaat over de oorlogsgeschiedenis van haar familie. Het bijbelboek Job staat dit jaar in veel kerken op het leesrooster. Vragen naar de zin van het lijden en naar de rol van God staan daarin centraal. In het bundeltje 'Jemima, doch ter van Job', gaan Heleen Pasma en Annemarie Hagoort in op het bijbelverhaal. Heleen Pasma (1945) is vrijwilliger in kerk en synagoge. Zij laat Jobs dochter Je mima vertellen over de worste ling met lijden en verlies. Anne- marie Hagoort (1960) is predi kant. Zij presenteert in het boek gedichten, gebeden en gespreks- vragen. 'Jemima, dochter van Job' (Uitgeverij Narratio, 9 euro) wordt woensdag 9 mei om 15.30 uur gepresenteerd in De Drvkkery in Middelburg. Dr. Maarten den Dulk, em. prof. praktische theologie en publicist, neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Zeeuwse schrijvers Zo kende ik hem nog niet. Jac. P. Thijsse (1865-1945) leek me een eenmansvoorloper van de Partij voor de Dieren. Maar in 'Blonde duinen' (1911) haalt hij uit naar konijnen: 'eigenlijk zijn het heel schadelijke dieren, die hier niet eens thuis hooren.' In 'Onze duinen' (1943) roept hij tot krachtige maatregelen op. Konij nen moeten 'worden uitgeroeid en dan nog jaar in jaar uit bestreden,' beweert hij, wanneer we tenmin ste 'echt mooie, rijk begroeide dui nen willen hebben.' Dik van der Meulen, de auteur van de pas ver schenen minibiografie 'Jac. P. Thijsse. Natuurbeschermer en schrijver', viel het ook op. ,,De ko nijnen - waarvan Thijsse zijn le ven lang een merkwaardige afkeer had'', signaleert hij. Het is een in alle opzichten nogal schamel boekje. Maar in ie der geval zet het weer eens aan tot het lezen van Thijsse, die óók een geweldige schrijver was. Een beetje een Zeeuwse schrijver. Vanwege zijn genealogie: zijn moeder was een Middelburgse, en bij ha^r moeder leerde Thijsse Zeeuwse zeekraal eten. Maar ook vanwege zijn geschriften. In 'Onze duinen' vermeldt hij kort de Zeeuwse duinen. Ze moeten on derdeel worden van een groot na tionaal park, 'van Cadzand tot Rottum', met als eerste beheers maatregel: 'Konijnen weg.' Veel gedetailleerder waren hij en E. Heimans in 'In de duinen' (1899) waarin uitgebreid wordt ge wandeld vanaf het station van Vlissingen. De verkenning van het Walcherse duin inspireerde tot fraai en herkenbaar proza: 'Even vóór Zoutelande wordt de heuvel reeks iets breeder en daar verhef fen zich enkele stoute toppen.' Een eerbetoon aan Walcheren: 'aan de vlasakkers van Serooskerke, aan de weilanden, bont van orchideeën, omringd met forsche meidoorn hagen en beplant met meidoorn- boschjes.' Aan 'de verborgen en verwrongen zwarte paalrijen der strandhoofden.' En aan 'een van de heerlijkste boschparken van ons land, de Manteling'. Bo vendien wordt gemeld: 'Heel vriendelijke lui die Westkappe- laars en trouwens alle Zeeuwen.' Toch blijft mijn hoogbegaafde konijn Zwervertje, tot in hartje en niertjes Zeeuw, onverbiddelijk: die Jac. P. Thijsse moet van alle straat naambordjes weg. maandag 30 april 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Spanning in Zeeland Gertie De Boey Wim Hendrikse in Axel. foto camile schelstraete Een Eyewitness Thriller Wim Hendrikse: Bloedband - Uitgeverij Aspekt, 382 pagina's, 19,95 euro. Hella de Jonge t lel een l'asma nMMIMHRW"('ort Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77