Nostalgisch rallyrijden zonder gordel ZEEUWS-VLAANDEREN 19 MARINA BEACH ARBEIDSMIGRANTEN Na de vluchtelingen kwamen de arbeidsmigranten. De vaste gasten van Vakantiepark Marina Beach aan De Braakman zien onder de Oostappen Groep het park inkakken. Je moet goed zoeken om tussen de in het gelid staande blauwe chalets een auto te vinden die niet uit Oost-Europa komt: RO, BG, PL en SK. „Slowa kije", verduidelijkt Peter. Hij maakt samen met Michael deel uit van een groep van tien Slowaakse elektri ciens. ,,Och, het is tijdelijk. Onze baas is aan het zoeken naar een nor male woning. We waren wel te leurgesteld. Het is maar heel klein, er is geen internet. In Duitsland was het wel anders. Daar hadden we een groot huis met z'n vieren. Ieder een eigen kamer voor drie honderd euro per maand.'' Peter haalt zijn schouders er over op. ,,Het is wel het kleinste plekje dat ik tot nu toe heb gehad." Het zegt wel wat want samen met zijn kompanen heeft hij al een flink stuk van West-Europa ge zien. „Oostenrijk, België, Dene marken, Duitsland, Zwitserland, Engeland. Overal, waar je ook komt in West-Europa zie je werk mensen als wij. Het is een beetje als vakantie, hoewelIk werk na tuurlijk steeds." Aankaarten De jaargasten van Marina Beach zien het met lede ogen aan. Eerst vluchtelingen en nu arbeidsmi granten. Tegen mensen als Peter en Michael hebben ze persoonlijk niks. Het is meer het beeld van te loorgang van een vakantiepark waar ze getuige van zijn. Aankaar ten bij de Oostappen groep durven ze niet. Secretaris Arthur van Loon van de Vereniging van Bungaloweige naren herkent het beeld. ,,De jaar- gasten, en dat zijn toch honderden mensen, durven zich niet uit te spreken omdat ze bang zijn dat ze niet langer welkom zijn. Maar het leeft wel onder de mensen, ook bij de mensen die hier permanent wonen. Die voelen zich niet meer op hun gemak.'' ,,We hebben niet gelijk aan de bel getrokken bij de eerste ar beidsmigranten. Maar toen zagen we groepen van twintig man tege lijk aankomen. Voor je het weet heb je er hier zes-, zevenhonderd Voor je het weet heb je er hier zes-, zevenhonderd en dan loopt de boel uit de hand en dan loopt de boel uit de hand. Het bestemmingsplan is heel spe cifiek: arbeidsmigranten mogen hier niet verblijven. Het mag niet maar het gebeurt toch." Het gebeurt, en niet eens hei melijk. Bij de receptie wordt ver wezen naar het bedrijf Habitoflex dat de woningen voor de migran ten huurt. Op de site van het be drijf staat Marina Beach als een van de locaties waar woonruimte voor arbeidsmigranten geregeld kan worden. ,,Arbeidsmigranten is gewoon core business voor Oostappen Groep", zegt Van Loon. ,,We heb ben al heel vroeg gezegd tegen de ,,Deze editie hebben we een uitda gende route voor de deelnemers op de planning staan. De chauffeurs moeten zelf hun eigen route con strueren aan de hand van letters", vertelt Boris Colsen, organisator van de rally. ,,We hebben natuurlijk ook letters op de verkeerde route opgehangen. Het is echt een soort puzzel." De organisatie heeft dit jaar ook twee verschillende edities. ,,We hebben van het jaar voor het eerst een tourroute en een sport- route. Bij de sportroute moeten de auto's meer risico's nemen en har der rijden om sneller binnen te Je kweekt er wel biceps van om in oldtimers te rijden zijn", zegt Colsen. ,,Het draait uiteindelijk allemaal om het gevoel", vertelt Gonda Fis her, voor de eerste keer deelnemer van het evenement. ,,Je kweekt er wel biceps van om in oldtimers te rijden. Er zit natuurlijk geen stuur bekrachtiging op dus je moet hard werken om zo'n wagen goed te be sturen." De charme maakt een oldtimer bijzonder volgens Fisher. ,,Je hoort de ronkende motor van zo'n auto uit de jaren 60, de kleuren en het chroom. De eerste keer dat ik in een oldtimer stapte wilde ik mijn gor del aan doen. Die zijn er natuurlijk helemaal niet. Dat geeft een heer lijk nostalgisch gevoel." Volgende jaar is de tiende editie van de rally. Dan belooft het een nog groter spektakel te worden. ,,We willen er een groot feest van maken", aldus Colsen. gemeente 'wees alert'. Voor ons is het heel duidelijk dat het uit de hand loopt. We zien het toerisme hier al afnemen. En als de animo om het park voor toeristen interes sant te houden afneemt, neemt al les hier verder af." Wethouder Frank van Hulle heeft toegezegd te zullen gaan handhaven. In de ogen van Van Loon heeft hij ook geen keus. ,,Het mag gewoon niet. Bovendien heeft de gemeente duidelijk gemaakt te hechten aan toerisme op de Braak man. Wij gaan er van uit dat de zaak afgerond is." maandag 30 april 2018 ZV Teloorgang van een vakantiepark Guido van der Heijden Hoek -Arthur van Loon, Vereniging van Bungaloweigenaren Ronkende motoren en glimmend chroom. De negende editie van de Dijken- en Krekenrally van Hulst trok ook dit jaar weer veel bekijks. Mischa Tromp Hulst - Gonda Fisher, deelneemster Kleiner dan in de blauwe cha lets hebben Peter (links) en Mi chael nog niet gewoond. FOTO 'S PETER NICOLAI Mensen zijn bang dat ze hun chalet minder goed kunnen verko pen door de ontwikkelingen op het park. Het echtpaar Fisher uit Koewacht voor de Borgward uit 1961, uit gedost in kleren uit die tijd. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74