Emiel Provoost wint jongerenwedstrijd Veel publiek eerste Vegenement WALCHEREN 19 Een requiem. Niet voor dode mensen, maar voor dode bomen. „Gekapt. Soms nodig, omdat ze ziek zijn. Soms onnodig, als het alleen het eigen comfort van mensen dient." maandag 30 april 2018 EREDIENST RESPECT Twee stukjes boom, omge ven door brandende kaarsjes, liggen op tafel in de Doopsgezinde kerk in Middelburg. Hoewel een requiem vooral een treurmis is, blijkt dit eerder een eredienst voor alle ge vallen bomen in Zeeland. Geval len? Nee, geveld. Het Requiem voor de bomen is een initiatief van Broeder Diele- man, maar die moet zelf verstek la ten gaan; geveld door ziekte. Het Zonnelied van Franciscus waar mee Anja Kopmels in het Zeeuws de dienst opent, zet meteen de goede toon, zegt dominee Leuny de Kam. ,,Dat Moeder Aarde geen bezit is maar een geschenk. Laten we ons er vanmorgen van bewust zijn wat natuur, en in het bijzon der bomen, voor ons betekenen. Wat er gebeurt wanneer de groei kracht wordt gebroken.'' Dat heeft de dichteres Vasalis mooi verwoord in 'Aan een boom in het Vondelpark', dat wordt voorgedragen door Martine van Buytene: 'Er is een boom geveld met lange groene lokken. Hij zuchtte ruisend als een kind ter wijl hij viel, nog vol van zomer wind. Ik heb de kar gezien, die hem heeft weggetrokken.' De Kam benadrukt het rent meesterschap dat de mens heeft om goed voor bomen te zorgen. ,,In Psalm i gaat het over het goede doen. Dus dat je niet zegt: ach, de natuur is er voor ons. Ik kan het heel erg vinden dat bomen gekapt worden. Als ik het vraag aan men sen die het doen, zeggen ze: nee, wij weten wat we doen.'' Juist daarom is de dominee zo blij dat er mensen zijn die kritisch kijken naar het bomenbeleid van de overheid - de provincie en de gemeenten. ,,Normaal doen we dit niet zo, ronduit reclame maken.'' Maar voor de stichting Tuin van Zeeland maakt ze graag een uit- Huizen vanaf 80 jaar worden beschermd. Oude bomen vallen zonder discussie onder 't geweld van de motorzaag zondering. ,,Waar blijft het respect voor bomen?'', vraagt Frans Jon kers van de Tuin van Zeeland zich hardop af. ,,Huizen vanaf 80 jaar staan al op een monumentenlijst en worden met zorg beschermd. Bomen van die leeftijd, en oudere, vallen zonder discussie of terug houdendheid onder het geweld van de motorzaag. Ook het bosare- aal in Nederland krimpt door an dersoortige natuurontwikkeling, óf de zo nodige parkeerplaats bij juist die natuurontwikkeling.'' En de toekomst, waarschuwt Jonkers, ziet er ook al niet zo roos kleurig uit. Actiegroepen zoals de Nederlandse Bomenstichting, de Bomenridders en de Tuin van Zee land zullen hard nodig blijven, voorspelt hij. ,,Er wordt voortva rend gekapt en gerooid. Er komt niets voor terug. Of met enig geluk half zoveel als er stond. Voor de Tuin van Zeeland ligt nog een stevige taak in het verschiet.'' Daarom besluit Jonkers zijn bij drage aan het Requiem voor de bomen met een oproep: ,,Sta op en red de Zeeuwse boom.'' Het requiem eindigt met de ul tieme lofzang. Van Anja Kop- mels: 'Kiek, een diek, een diek mee boamen. Eén lange rechte weg veruut. An weerskanten boerde- rieën, sestig boamen per minuut. Nae schole fietse deu de rehen en ok terug wee tehenwind. Op die diek, die diek mee boamen, zie ik men eihe wee as kind.' Martijn Minderhoud Oostkapelle Aan de jongerenwedstrijd deden 38 jonge rijders mee van 12 tot 18 jaar. Dat het niveau enorm hoog is bij de jongeren wordt ook nog eens bevestigd door de mannen op de plaatsen 3 tot en met 5. Zij wisten alle drie 29 ringen te steken. In de kamp ging de derde prijs naar Joost Dingemanse, Wesley van de Voorde werd vierde en Teun Din- gemanse - regerend Zeeuws kam pioen - eindigde als vijfde. Aan het einde van de dag werd gekampt om de pollepel. Die werd een prooi voor Esmee Wijkhuijs van de afdeling Nieuwland. Maar liefst 22 deelnemers wisten de laat ste 2 ringen te steken. Esmee was de sterkste in deze kamp. Ze wist als enige 14 mm te steken. De hoofd prijzen voor de versiering waren dit jaar voor Nancy de Visser (Oostka pelle) en Rick Eckhardt(Gapinge). Zie ook: www.ringrijden.nl ,,Alles is diervriendelijk, fair trade, plastic-vrij, biologisch en duur zaam", vertelt Christine Burge meester, organisatrice. ,,Veganis- ten eten geen dieren en gebruiken ze ook niet voor kleding, schoenen of entertainment", legt Silvia Ben schop van de Nederlandse Vereni ging van Veganisten uit. Wasnootjes (om mee te was sen), schoenen, kleding, dieren- voer en zelfs servies is er te koop. De Vegan Church is aanwezig. Chantal Braam heeft een webwin kel met vooral dameskleding en accessoires. En Dos Winkel (Sea First Foundation) geeft voorlich ting. Winkel is heel stellig: ,,Als we allemaal stoppen met vlees eten, hebben we over 15 jaar helemaal geen klimaatprobleem meer." WA Requiem voor gesneuvelde bomen Maurits Sep Middelburg - Frans Jonkers, Tuin van Zeeland Emiel Provoost uit Domburg heeft zaterdag de jongerenwed strijd van het Zeeuwse ringrij- den gewonnen. In Oostkapelle stak hij net als Rick Eckhardt uit Gapinge alle dertig ringen, maar in de kamp op de 10 mm-ring was Provoost de beste. In Goes is gisteren voor de eer ste keer in Zeeland het Vegene ment gehouden. Het lifestyle- event voor veganisten vulde de Grote Markt met vooral dier vriendelijke producten. Willem Adriaansens Goes Anja Kopmels bezingt tijdens het Requiem in de Doopsgezinde Kerk de boom in haar lied 'Een diek mee boamen'. foto ruben oreel Alle producten worden goed onderzocht. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 73