Zeemeermin siert rotonde in Westenschouwen SCHOUWEN-DUIVELAND 19 PLATENBEURS TWEEDE EDITIE^ Hij krijgt er bijna buikpijn van. Waar de eerste editie van de platenbeurs een laaiend succes is, met hordes mensen op de stoep, kwam het gisteren maar traag op gang. Pas tegen het einde van de ochtend kon organisator Jan van Wijck opgelucht ademhalen. Van Wijck heeft ontzet tend veel tijd en energie gestoken in de organisa tie van de beurs. Met twaalf standhouders uit binnen- en buitenland is de zaal vol. ,,Tot acht uur ben ik gisterenavond be zig geweest met flyeren." Met resultaat. Aan belangstelling geen gebrek. Jong en oud komt op de platen af. De een met een ouder wets lijstje in de hand. De ander bladerend op zijn telefoon. Voor Alex aan de Wiel uit Brou wershaven is de buit binnen. In zijn tas zitten lp's van Lenny Kra- vitz, Mink DeVille, System of a Down en Motörhead. Na jaren cd's kopen is Alex enkele jaren terug volledig overgestapt op het verza melen van elpees. ,,Zo'n plaat geeft veel meer charme. Met muziek downloaden heb ik niets. Nooit gehad ook. Als ik iets mooi vind, koop ik het." Verkoper Johnny de Backer is speciaal uit Rupelmonde, ten zuiden van Antwerpen, naar Renesse gekomen om zijn collec tie aan de man te brengen. Hij leerde organisator Louis van Wijck enkele jaren geleden kennen op een beurs. De Backer heeft hon derden singles uitgestald. Plus een verzameling ABBA platen. Daarin is de Vlaming gespecialiseerd. Hij weet precies waar de verza melaar naar op zoek is: speciale uitgaven. Platen waar er maar wei nig van zijn. ,,Zoals deze Record Store Day editie van ABBA uit 2012. Zijn er slechts 5.000 van ge- Weet je wat zo leuk is aan een beurs? Je weet niet wat je zult tegenkomen maakt. Moet 50 euro opbrengen. De liefhebber telt dat er graag voor neer." Het betekent volgens De Backer niet dat je altijd veel geld moet uitgeven voor een bijzon dere plaat. ,,Kwestie van goed zoe ken", zegt hij. En laat dat zoeken maar aan Frank Harthoorn uit Goes over. Als verzamelaar gaat hij met regel maat platenbeurzen af. Vandaag met succes, want waar hij al tijden naar op zoek was, heeft hij gevon den. 666 staat er met zwarte letters op de rode hoes van de Griekse rockgroep Aphrodite's Child uit 1972. ,,Let maar even niet op de prijs", zegt hij lachend. Naast de verzamelaar en toerist, snuffelt ook Dave von Raven uit Ooltgensplaat tussen de platen, de zanger van de Nederlandse beat- groep The Kik. ,,Als ik een single van 4PK vind, de band van Peter Koelewijn, dan gaat die zeker mee naar huis", zegt hij. ,,Weet je wat het leuke is aan zo'n beurs? Je weet niet wat je tegenkomt. Op internet kun je alles vinden. Type het in, betaal en je hebt het. Daar is geen kunst aan. Dit is toch veel leuker?" Organisator Van Wijck is tevre den over de middag. ,,Altijd lastig inschatten hoeveel mensen er zijn geweest. Een paar honderd zeker." Of hij de beurs wil uitbreiden weet hij nog niet. Animo genoeg. ,,Ik heb nog zestien man op de re servelijst staan. Het moet alleen niet te groot worden." Vloekend en tierend komt de zee meerman de trap aflopen. ,,Waar is mijn vrouw", gromt hij. ,,Vijfhon- derd jaar spartel ik. Zonder vrouw. Ik wil haar terug!" Burgh-Haamstede heeft een duinkonijn, Renesse een zeehond en Westenschouwen kon niet ach terblijven, vond dorpsvereniging Westerschouws Welvaren. Dus heeft het een metalen beeld laten neerzetten dat verwijst naar de be roemde sage over de zeemeerman en zijn geliefde. Als vissers een zee meermin vangen, spreekt de zee meerman een vloek uit over het dorp. 'Westenschouwen, 't zal u rouwen, dat ge heeft geroofd mijn vrouwe, Westenschouwen zal ver gaan, alleen de toren zal blijven staan.' De zeemeerman kwam het nieuwe beeld op de rotonde in Westenschouwen onthullen. Vol gens de sage is hij boos dat zijn vrouw uit zee is verdwenen. De zeemeerman keert nooit meer te rug. Wind en storm drijven het zand op en van het ooit zo welva rende Westenschouwen blijft wei nig over. Die geschiedenis wil Wes- terschouws Welvaren levend hou den, zegt vice-voorzitter Hans van Hoek. Bijna tienduizend euro heeft het beeld gekost. Met de verkoop van 110 zeemeerminbeeldjes is ruim de helft van het bedrag bin nengehaald. De andere helft is af komstig van sponsoren en sympa thisanten. Het ontwerp komt van de Ame rikaanse kunstenares Jeane Neva- rez, die ook het logo ontwierp van de dorpsvereniging. Dat diende als basis voor het kunstwerk. Een me- taalbewerkingsbedrijf in Hooger- heide sneedt het uit staal. Ook burgemeester Rabelink is bij de onthulling. Hij krijgt het beeld overgedragen als hij bereid is in voor- en tegenspoed voor de zee meermin te zorgen. En dat is hij. maandag 30 april 2018 Neuzen tussen de platen in Renesse Timo van de Kasteele Renesse - Dave von Raven, Ooltgensplaat De volgende platen- en cd-beurs is op zaterdag 3 november. Op de rotonde bij Westenschou- wen staat een zeemeermin. Ruim tweehonderd belangstel lenden zijn zaterdagmiddag een kijkje komen nemen. Zelfs de zeemeerman kwam speciaal voor de onthulling uit het water. Timo van de Kasteele Westenschouwen Uiteindelijk is er aan belangstelling geen gebrek bij de tweede editie van de platenbeurs in Renesse. foto marieke mandemaker De zeemeerman onthult het beeld op de rotonde. Volgens de sage is hij boos dat zijn vrouw nu uit de zee is verdwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71