II Goes loopt warm voor eerste veganistische evenement BEVELANDEN EN THOLEN 19 EIGENTIJDS LICHT Op de Bevelanden heropenen twee musea na een grondige verbouwing. Het Oosterscheldemuseum in Yerseke deed zaterdag de deuren al open. Het Fruitteeltmuseum in Kapelle volgt woensdag. We hebben de kleine zaal flink aangepakt", vertelt Leo Pekaar van het Oosterschel demuseum in Yerseke. ,,Die is nu ruimer opgezet, helemaal opge knapt en heringericht met nieuwe vitrines. Hij biedt ruimte aan de expositie over de verdronken dor pen ten oosten van Yerseke. Het motto luidt: 'Het Oosterschelde- museum haalt de historie boven water.' De zaal bevat onder meer vondsten uit de stad Reimerswaal en de verdronken dorpen Lodijke, Tolsende en Nieuwlande. Zowel aardewerk als metalen objecten." De vrijwilligers van het mu seum in het oude gemeentehuis besloten na een enquête tot de verbouwing. „Daaruit kwam naar voren dat bezoekers het soms wat oubollig vonden en achterhaald. Daarom hebben we besloten de kleine zaal te verbouwen. Die is nu minder oubollig, heeft meer ruimte en licht en oogt een stuk strakker." Het museum werkt ook nog steeds aan een uitbreiding. ,,Aan de achterkant bevinden zich twee huizen", aldus Adri Boone. „Een tje daarvan gebruiken we als de pendance. Als we die twee bij het museum kunnen trekken hebben we er zo tien tot vijftien meter bij." Boone vertelt dat de plannen al best een eindje zijn. ,,De tekenin gen liggen boven al klaar. Vorige week zijn de architecten geweest. Binnenkort gaat het naar de ge meente. Daar moet het ook nog door de raad, maar het liefste zou- den we gisteren beginnen." Nieuw bij het museum is de stichting Vrienden van het Oos- terscheldemuseum. Daarin zijn vrijwilligers en donateurs ver enigd en biedt ook andere particu lieren en bedrijven gelegenheid om geld te doneren. Eigenlijk net als bij het Fruit teeltmuseum, daar kennen ze die constructie al langer. Het is woensdag aan de beurt voor een heropening. Ook daar is stevig ver bouwd. Woensdag is de officiële heropening, donderdag is het mu- We hopen voor de tuin Europese subsidie te krijgen seum weer open voor publiek. ,,Het is nu ruimer. Lichter en veel eigentijdser", aldus Siebe Kra mer. ,,En dat was nodig ook. We hoorden van mensen: 'Het veran dert niet, dus daar gaan we niet meer naartoe.' Want het was al vele jaren hetzelfde." Daar is nu na een grondige ver bouwing en herinrichting veran dering in gekomen. Wat is er alle maal gebeurd? ,,De kleuren zijn anders", vertelt Kramer. ,,We heb ben de Museummakers laten ko men. Dat is een club met veel er varing en kennis over het (her-) inrichten van musea. Die hebben ons geadviseerd." Zo zijn de in- en uitgangen ge wijzigd. ,,We hebben één ingang gesloten en een andere uitgang ge- creëerd. Op die manier krijg je een natuurlijke looprichting en kom je elkaar niet steeds tegen. Ook ho pen we op die manier te stimule ren dat bezoekers een rondje door de tuin doen." Die tuin is het volgende project voor het Kapelse museum. ,,Daar hebben we bewust mee gewacht tot na de opening. We hopen er Europese subsidie voor te krijgen." Willem Adriaansens Goes ,,Wij willen op een luchtige manier een heel serieus onderwerp bren gen", vertelt Christine Burgemees ter. De organisatrice van het eerste Vegenement in Zeeland legt en thousiast uit waar dat voor staat. ,,Alles hier is diervriendelijk, fair trade, plastic-vrij, biologisch en duurzaam." Het serieuze deel betreft vooral dierenleed en gezondheid. ,,Vega- nisten eten geen dieren en gebrui ken ze ook niet voor kleding, schoe nen of entertainment. Dus geen leer en ook geen wol en we gaan ook niet naar het Dolfinarium", legt Alles hier is diervriendelijk, fair trade, plastic-vrij, biologisch, duurzaam Silvia Benschop van de Neder landse Vereniging van Veganisten uit. Het luchtige omvat een Grote Markt in Goes helemaal gevuld met kraampjes en foodtrucks. Burge meester wijst op de wasnootjes. Niet om te eten, maar om de was schoon te krijgen. ,,Die nootjes doe je in de wasmachine en ze gaan wel vier keer mee." Naast de nootjes zijn ook schoenen, kleding, dieren- voer en zelfs servies te koop. Ook de Vegan Church is in Goes aanwezig. Chantal Braam is de enige die een 'thuiswedstrijd' speelt. De Goese heeft met The Blind Spot een web winkel met vooral dameskleding en accessoires. Maar ook Dos Win kel van de Sea First Foundation is er om voorlichting te geven. De in België woonachtige Winkel is heel stellig: ,,Als we allemaal stoppen met vlees eten hebben we over 15 jaar helemaal geen klimaatpro bleem meer." maandag 30 april 2018 Musea na verbouwing weer open Willem Adriaansens Yerseke - Siebe Kramer, Fruitteeltmuseum Het Oosterscheldemuseum is ruimer en lichter, en oogt een stuk strakker. Ook is er in de toekomst uitbreiding mogelijk. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Voor meer informatie: oosterscheldemuseum.nl en fruitteeltmuseum.nl Het Fruitteeltmuseum heeft een eigentijdse uitstraling gekregen. In Goes is gistermiddag voor de eerste keer het Vegenement ge houden. Het lifestyle-event voor veganisten vulde de Grote Markt voor één keer met vooral dier vriendelijke producten. - Christine Burgemeester Bezoekers van het Vegenement doen zich tegoed aan veganisti sche snacks, die de hond ook wel lust. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69