Nadal duldt geen tegenstand op het gravel 8 Henk Grol moet er op EK bij zwaargewichten hard voor werken Henk Grol won al drie EK-titels, maar zaterdag veroverde de judoka zijn eerste EK-brons tussen mannen van soms 170 kilogram. Het is zijn eerste plak als zwaargewicht. Hij riep het al op voorhand. ,,Als Henk Grol ergens meedoet, dan is dat om de prijzen.'' Maar het roepen is vaak makkelijker dan het daad werkelijk doen, helemaal voor een judoka die een jaar geleden van ge wichtsklasse veranderde, blessure leed kende en tegenwoordig judoot tussen mannen van soms vijftig kilo zwaarder. Zaterdag won Grol in Tel Aviv met brons voor het eerst in zijn leven een EK-medaille bij de zwaargewichten. Een opluchting? Dat valt wel mee, zegt de 33-jarige Grol, eerder al drievoudig Europees kampioen in de klasse tot 100 kilogram, vanuit Tel Aviv. ,,Ik denk dat ik altijd en overal meedoe om de prijzen. Maar ik heb geen hoge ranking op de we reldranglijst en het blijft judo: als je in de eerste ronde de verkeerde treft, kun je er zo uitvliegen.' ,,En natuurlijk, ik zeg wel dat ik wil winnen en moet het maar even doen, maar uiteindelijk was dit een wedstrijd zoals ik ze mijn hele le ven al gedaan heb. Ook al is het in een nieuwe gewichtsklasse." Om er vervolgens snel aan toe te voegen dat hij wel zal genieten van zijn bronzen medaille. Bijeen andere gewichtsklasse hoort een andere tactiek. Of, zoals Grol het zelf omschrijft: er staat een 'nieuwe Henk Grol' op de mat. Niet te ongeduldig judoën, niet vanaf Henk Grol (33) het begin in de aanval en proberen mannen van vijftig kilo zwaarder te gooien, dat is onmogelijk. Zelf weegt Grol 113 kilogram. Hij moet zijn tegenstanders ontregelen, ver moeien en vertrouwen op zijn ei gen conditie en tactisch spel. In het verleden koos hij vaak voor specta culair judo, nu wil hij vooral zorgen dat concurrenten fouten maken en zo tegen drie gele kaarten oplopen. ,,Misschien voor het publiek saai om te zien, maar voor mij is het de manier om een medaille te halen. ,,Ik moest er wel hard voor wer ken. Ik was tactisch nu minder goed dan ik een maand geleden was. Ik viel soms in mijn oude patroon te rug, dan loop je onnodige schade op, zoals een score tegen." Dat ge beurde in de herkansing, nadat hij eerder een pittige kwartfinale had verloren. Effetjes gooien ,,Soms denk je iemand effetjes te gooien, wil je er snel vanaf zijn in plaats van je rust bewaren, maar dat gaat niet als je een gozer tegenover j e hebt die 50 kilo ofweet ik hoeveel meer weegt. Die gozer deed niks, alleen maar met zijn grote lichaam op me aflopen. Ik moet deze erva ring wel meenemen naar volgende wedstrijden." Uiteindelijk trok Grol in de her kansing de winst met een houd greep naar zich toe. Vervolgens won hij de strijd om het brons van de regerend Europees kampioen Goeram Toesjisjvili. Al is het WK pas in september, Grol heeft zijn vi zier al op dat toernooi. „Een WK- medaille bij de zwaargewichten is nog wel een ding. Ik zou het mooi vinden als dat ook lukt. Ik blijf een winnaar hè?" Maar eerst wacht een va kantie in Israël. „Mijn li chaam is heel, de medaille is binnengehaald, fijn dat ik daar nu bij een tempe ratuur van dertig graden van kan gaan genieten." Naast Grol was er ook Nederlands succes bij de vrouwen. Tessie Savelkouls (26) won brons in de klasse boven 78 kilogram. Eerder in de week won Kim Polling goud in de klasse tot 70 kilogram. Rafael Nadal. foto photo news Vorige week pakte de Spanjaard ook al de titel in Monte Carlo, voor de elfde keer. In Barcelona ver overde de 'gravelkoning' ook al voor de elfde maal de hoofdprijs. Nadal (31) kreeg in de finale bar weinig tegenstand van de Griekse tiener Stefanos Tsitsipas, de num mer 63 van de wereld. Binnen 1 uur en 19 minuten was het eenzij dige duel voorbij: 6-2 6-1. Tsitsipas kwam voor de eerste keer uit in een ATP-finale. Hij was de eerste Griek in de eindstrijd op het hoog ste tennisniveau sinds 1973. Tsitsipas, die zichzelf vandaag te- rugvindt op de 44ste plaats op de wereldranglijst, bereikte de finale door een overwinning op de als vijfde geplaatste Spanjaard Pablo Carreno Busta: 7-5 6-3. Eerder in het toernooi had hij ook al zonder setverlies de geplaatste Ramos en Schwartzman verslagen. De mon diale nummer één Nadal was in de andere halve finale veel te sterk voor de Belg David Goffin: 6-4 6-0. Nadal behaalde in de finale in Barcelona zijn negentiende zege op rij op gravel en zijn 401ste over winning op deze ondergrond. Hij verloor in Barcelona, waar het centrecourt naar hem is ver noemd, nog nooit een finale. In Stuttgart boekte Karolina Pliskova haar tiende toernooizege op de WTA Tour. De Tsjechische tennisster zegevierde op het gravel door de Amerikaanse Coco Vande- weghe in de finale te verslaan: 7-6 (2) 6-4. Het betekende voor de nummer zes van de wereld haar eerste titel dit jaar. Vandeweghe, zestiende op de wereldranglijst, was met een wildcard toegelaten in Stuttgart. Weinig indruk Pliskova (26) voerde vorig jaar even de wereldranglijst aan, maar dit seizoen had ze nog weinig in druk kunnen maken. Op de Aus tralian Open strandde de lange tennisster uit Tsjechië in de kwartfinales. In haar eerste finale plaats van dit jaar was Pliskova echter oppermachtig. Als winna res van de Porsche Tennis Grand Prix verdiende Pliskova ook een auto van het Duitse merk. Twee Nederlandse tennissers grepen dit weekeinde in het dub belspel naast een titel. Matwé Middelkoop liep in Boedapest zijn zevende ATP-titel mis. De 34-ja- rige Brabander verloor met zijn Argentijnse gelegenheidspartner Andrés Molteni in de finale van de Brit Dominic Inglot en Franko Skugor uit Kroatië. De beslissing viel in de supertiebreak: 7-6 (8) 1-6 8-10. Middelkoop won dit jaar al twee ATP-toernooien met Robin Haase aan zijn zijde, in Pune en Sofia. Jean-Julien Rojer miste in Barce lona de titel in het dubbelspel. De 36-jarige Rojer verloor met Aisam- Ul-Haq Qureshi in de finale van het Spaanse koppel Feliciano Ló- pez en Marc López. De setstanden waren 7-6 (5) 6-4. maandag 30 april 2018 Saai, maar wel een plak Lisette van der Geest Henk Grol, zelf 113 kilo, blijft bij de EK overeind tegen Roemeen Vladut Simionescu (135 kilo). FOTO AFP "jr'l v'wMt BARCELONA Rafael Nadal blijft zeker op gravel een klasse apart. De nummer één van de wereld schreef zonder pardon het toernooi in Barcelona op zijn naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24