OZCAN AKYOL N Franse daklozen in designerkleding Last van wind op uw balkon? METALURA® 6 Kies dan voor opvouwbare balkonbegiazingvan Metalura Gratis inspiratieboek www.metalura.nl/lente of bel: 0184 726198 Column Iadat Nieuwsuur en NRC Handelsblad hadden ont huld dat een dertigtal isla mitische organisaties aanspraak wilde maken op subsidies uit du bieuze landen, ontstond er terecht het nodige tumult in ons land. moment dat Nieuwsuur in een follow-up openbaarde dat de As Soennah-moskee in Den Haag weliswaar naar de buitenwereld acteert gematigd te zijn, maar zich in werkelijkheid bezondigt aan het verspreiden van fundamen talistische denkbeelden. Er wordt bijvoorbeeld gepredikt dat mensen die overspel plegen de doodstraf verdienen en dat vrou wen er beter aan doen om zich ook te laten besnijden, zodat hun lust gevoelens worden ingedamd. We hebben hier kortom te maken met doodenge radicalen die niets te zoeken hebben op Nederlands grondgebied. uit naar iets anders: plotseling doken overal rechtse journalisten, columnisten en politici op, die Nieuwsuur en NRC Handelsblad verweten dat ze jarenlang hadden geslapen, omdat dit nieuws al eer der door conservatievelingen was gebracht. Alleen had toen nie mand interesse. Ze werden, naar eigen zeggen, niet gehoord. Deze dynamiek was fascine rend. Allereerst omdat de mensen die met verwijten strooiden zich zelf kennelijk zo belangrijk vinden dat ze overal, bij elke mogelijk heid, hun gelijk willen halen, in de hoop dat ze alsnog wat lof zouden krijgen. Beetje kinderachtig. Ten tweede is het interessant om hun klacht serieus te ne men en te analyseren, i Waarom luisterde nie mand naar conservatieve duiders toen zijn met de zelfde openbaringen kwamen, maar dan vele jaren eerder? Het zou zomaar kunnen komen door het feit dat bijvoorbeeld een politicus als Geert Wilders zichzelf telkens overschreeuwt, met vernederin gen en infantiele prietpraat aan het adres van alle moslims, waar door niemand nog naar de inhoud van zijn teksten luistert. Hetzelfde geldt eigenlijk voor rechtse politici en journalisten, met af en toe een uitzondering, die louter bezig zijn zich activis tisch te profileren op dossiers die voor hen belangrijk zijn, zodat het idee van objectiviteit volslagen verdwijnt, en het publiek al snel gaat denken dat we te maken heb ben met mensen die een dubbele agenda hebben. Nieuwsuur had inderdaad veel eerder met deze openbaring kun nen komen, vooral omdat de in lichtingendienst al een poos op de hoogte was. Maar het wilde eerst gedegen onderzoek doen. Precies daarin verschillen ze van hun criticasters. Waarom luisterde eerder niemand naar de conservatieve duiders? Dat blijkt uit plannen van de Franse regering voor de ontwik keling van een 'circulaire econo mie'. Honderdduizenden tonnen aan onverkochte kleding eindigt nu op vuilnisbelten en in ver brandingsovens, en daar wil Parijs een einde aan maken. De regering werkt de juridische details uit en komt in de loop van het jaar met een wetsvoorstel. Vanaf 2019 moet alles worden ge recycled, van shawls van Chanel tot sokken van Zara. De plannen zijn gebaseerd op een wet uit 2016 die regelt dat supermarkten onverkochte etens waren niet meer mogen weg gooien. De winkels moeten af spraken maken met bijvoorbeeld organisaties die eten uitdelen aan armen en daklozen. ,,Die regels moeten vanaf 2019 ook gelden voor de kledingindustrie'', aldus premier Edouard Philippe. Modeontwerpster Eileen Fisher gooide in 2015 een steen in de vij ver door te zeggen dat 'de kle- dingbranche na de olie-industrie de grootste vervuiler ter wereld is'. Dat zou vooral te wijten zijn aan 'fast fashion', de snelle wisse lingen in het assortiment. ,,De kritiek op fast fashion is doorgaans dat het slecht is voor het milieu, dat het water vervuilt, dat giftige chemicaliën worden gebruikt én dat er steeds meer 'kledingafval' is'', schreef onder zoeker Patsy Perry van de Univer siteit van Manchester begin dit jaar in The Independent. Consumenten in Europa zou den per jaar zo'n 5 miljoen ton aan kleren wegdoen, waarvan slechts i 'Kledingbranche is grootste vervuiler na olie-industrie' een kwart wordt gerecycled, stelt milieuorganisatie Friends of The Earth Europe. Van de 700.000 ton textiel die Franse particulieren jaarlijks wegdoen zou minder dan een kwart worden hergebruikt. Hoeveel stof Franse winkels naar de afvalberg sturen, is onbekend. De Franse kledingbranche re ageert afwachtend op de plannen. De federatie van de kleding- en schoenenindustrie wil pas in houdelijk reageren als de regering met details komt. I I genJtet vcuv moer ruimte Vier vakantie in uw eigen huis met de opvouwbare balkonbeglazing van Metalura. Als het begint te waaien ofte regenen, schuift u de glaswand in een paar seconden dicht. Zo kunt u onder alle omstandig heden lekker buiten blijven zitten. "Tijdens de Lente Actie ontvangt u een Tuinbon t.w.v. €100,- bij aankoop van uw balkonbeglazing. Kijk snel op: www.metalura.nl/lente Bekijk de vele voordelen maandag 30 april 2018 GO ^0 @ÖzcanAkyol Onthu De afschuw nam toe op het Toch ging mijn aandacht ook Franse modehuizen die aan het einde van het seizoen met kleding blijven zitten, moeten hun jurken, broeken en schoe nen doneren aan liefdadigheid. Frank Renout Parijs OPEN OF DICHT IN 5 SEC. METALURA Volledig open te vouwen in 5 seconden if Veel dunnere rails dan bij schuifwanden if Eenvoudig in 1 hoekte parkeren Oersterk, gehard veiligheidsglas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16