De Koreaanse lente begon op de Spelen 9 In 1992,2000 en 2007 werden grote woorden net als nu be groet als 'historische ontwik kelingen'. Sommige teksten van toen waren min of meer gelijk aan wat nu is toegezegd. Toeval of niet: steeds zat er een liberale Zuid-Koreaanse politicus tegenover een dicta tor genaamd Kim. De laatste trok altijd zijn keutel in als het aankwam op daadwerke lijk demilitariseren, het con troleren van militaire installa ties, de mate van economi sche hulp of mensenrechten. KAN NOORD-KOREA ZONDER WAPENS? Nee. Zonder nucleaire slag kracht stelt het regime niets voor. Door de belangrijkste troefkaart op te geven zou Kim Jung-un zijn eigen pa triottische doctrine verraden. Pyongyang ijvert al decennia voor Koreaanse hereniging in de vorm van een onafhanke lijke socialistische staat. Kim Jung-un en zijn enorme leger hebben ook binnenlands al leen bestaansrecht bij een permanente dreiging van bui ten. Die dreiging ontkrachten, zet het hele systeem op de helling. In daden heeft Kim Jong-un meer kernwapens ontwikkeld en getest dan va der en opa bij elkaar. Donald Trump. De Ameri kaanse president heeft de boel op scherp gezet met zijn onvoorspelbare tweets. Trump kan Noord-Korea mi litair gemakkelijk van de kaart vegen. Nieuwe economische sancties hangen het land bo ven het hoofd die het niet kan hebben. Bovendien heeft China Kim tot de orde geroe pen. De Chinezen hebben hun eigen ambities en zitten niet te wachten op buurlan den die zich herbewapenen vanwege raketdreigingen uit Pyongyang. 'De toekomst zal het uitwij zen', twitterde Donald Trump gisteren. De Kims hebben in ieder geval eerder bewezen uitgekookte strate gen te zijn. We namen Google Maps er eens bij. Noord- Korea vuurde op 28 november een ballistische raket af, die 500 kilometer verder in de Japanse Zee landde. Maar had die ook hier, bij ons in Pyeongchang kunnen inslaan? Van het ant woord moesten we toch even slikken. Makke lijk. De grens met Noord-Korea lag slechts 100 kilometer verderop. Met één druk op de knop kon Kim Jong-un dat hele olympische feestje straks in een bloedbad veranderen. Zeg maar eens dat hij er niet toe in staat is. Twee keer was ik de afgelopen vijftien maanden in Zuid-Korea. Eerst in februari 2017, toen de wereldkampioenschappen schaatsen in Gangneung werden gehouden, als testevenement voor de Spelen van een jaar later. De sfeer op straat of onder de Zuid-Ko- reanen was niet grimmig. 'Noord' leek ver van hun bed, ook al klonk uit de tv's dreigende taal van de leiders van Amerika, Japan en China. Toch sluimerde de angst. Vanaf het strand zag je de marinefregatten op wacht liggen. En al die ondergrondse bunkers in de duinen, wat was daar precies het idee achter? Tijdens een rondleiding stuitten we onder aan de olympi sche skischans op een groepje vreedzame Zuid-Koreanen, die tegen de komst van een Amerikaans raketschild protesteerden. In onze voorbereiding op de Olympische Winterspelen kwam het op de redactie seri eus ter tafel. Wat doen we als het onder inter nationale politieke druk helemaal niet door gaat? Een van de collega's had thuis de nodige moeite gehad om uit te leggen waarom hij voor een sportevenement naar een buurland van een gevaarlijke dictator zou gaan. Maar hoe dichter de Spelen naderden, hoe minder raketten er werden afgevuurd en hoe vriendelijker de toon werd. Noord-Korea mocht meedoen. Sterker nog, er werd zelfs een groep atleten uitgenodigd die zich helemaal niet hadden geplaatst. En tijdens de Spelen maakten meer dan vierhonderd Noord-Kore- aanse danseressen, muzikanten, journalisten en officials de oversteek. Ze werden warm ont vangen, in de nieuwsuitzendingen ging het nergens anders over. Ik ging kijken bij een training van de Noord- Koreaanse kunstrijders en zag de Zuid-Kore aanse vrijwilligers met open mond kijken. Nooit eerder zagen ze buren uit 'noord' in het echt. Ze klapten en genoten. Zoals de wave rondging bij de wedstrijden van de gemengde Koreaanse ijshockeyploeg, ook al ging iedere wedstrijd met 8-0 verloren. En waar de chique Noord-Koreaanse cheerleaders ook kwamen, er was kippenvel na hun statige optreden. Was dit nu de aartsvijand? Waarom werd er dan volop gezwaaid met een vlag van één schierei land, gezongen over één Korea. En waarom leek iedereen gelukkig? Allemaal propaganda, klonk het soms cy nisch. Natuurlijk is het afwachten hoe lang de gisteren gesloten afspraak standhoudt. Maar nog maar een halfjaar geleden leek oorlog veel dichterbij dan vrede. Onder de vijf olympische ringen kantelde het sentiment. Voor het eerst droegen de Olympische Spelen serieus bij aan wereldvrede. Sport kan dus echt verbroederen. zaterdag 28 april 2018 GO WANNEER WAS ER OOK EEN VREDESAANBOD? WAT IS ER NU ANDERS? IS DIT DAN EEN SPEL? Sport verbroedert, luidt een van - - I de olympische gedachten. Maar het gebeurt zelden. Journalist Rik Spekenbrink zag in olym- -•jfïa'fi'- pisch Pyeongchang met eigen ogen hoe de eerste stappen naar vrede tussen Noord- en Zuid-Korea werden gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9