Stenen ook omstreden onze familie, er waren altijd vreemde spanningen. Mijn moeder had een hekel aan haar vader en tijdens de nationale dodenherdenking stonden mijn ouders huilend voor het raam. Ik durfde niet te vragen waarom, omdat ik voelde dat het vreselijk gevoelig lag. Steeds meer reali seerde ik me dat er een geheim bestond, dat ze iets voor mij verborgen hielden. Ik ging op onderzoek. Zo ontdekte ik in oude papieren dat mijn 'oma' veel te jong was om mijn echte oma te zijn. Dan moest ze op haar 13de van mijn moeder zijn bevallen. Ze bleek mijn stiefoma. Toen groeide het besef dat mijn groot moeder moest zijn verdwenen in de oorlog en dat mijn opa al snel was her trouwd. Dat verklaarde waarom mijn moeder een hekel aan hem had. Ik raakte geobsedeerd door mijn familie. Toen ik in de 20 was, bezocht ik de concentratie kampen Dachau, Mauthausen, Buchen- wald en Ravensbrück, in de hoop een spoor van mijn grootmoeder te vinden. Tevergeefs. Uiteindelijk vond ik haar naam in de archieven van het Tsjechische Theresienstadt. Hier bevond zich een doorgangskamp voor transport naar een van de vernietigingskampen. Ik had mijn oma gevonden! Uit de cijfers achter haar naam viel op te maken dat ze op het laatste transport van Theresienstadt naar Auschwitz zat, waar ze bij aankomst direct is vergast. Ze was 56. Later ben ik naar Auschwitz ge gaan, alleen, met de auto. Ik volgde zoveel mogelijk de spoorlijn, ik wilde haar route afleggen. Op de plek waar ze uit de trein stapte, het perron van Birkenau, heb ik een bosje rode rozen voor haar neerge legd." Eenmaal weer thuis bleef het een gemis dat er geen plek was om haar te herdenken. De Haan vroeg een struikel steen aan voor zijn grootmoeder en zijn oudoom, ook in Auschwitz vermoord. Zeventig jaar na hun dood zijn hun namen vereeuwigd voor hun huizen in de Lekstraat en de Deurloostraat in Am sterdam. De Haan: „Tijdens de plaatsing las mijn moeder een versje voor uit haar poëziealbum, geschreven door mijn oma. De laatste zin luidde: 'Of je ook zonder dit poëzieboek je moeder nimmer zal vergeten'." Inmiddels telt Europa circa 65.000 Struikelstenen worden niet altijd positief ontvan gen. Omdat over de namen van de slachtoffers wordt gelopen, en omdat er honden op zou den kunnen poe pen. Sommige bewoners willen geen steen voor de deur omdat ze niet telkens aan de geschiedenis van hun huis willen wor den herinnerd. Om die reden geeft de burgemeester van Antwerpen geen toestemming voor plaatsingen. Bewoners uit de Concertgebouw- buurt in Amster dam procedeerden vorig jaar tegen een struikelsteen voor hun huisdeur. Door het overlijden van hun eigen kind maakte de gedenk steen te veel emo tie los. Ze staakten hun juridische strijd toen ze een storm van kritiek over zich heen kregen. In het oosten van Duitsland krijgt Gunter Demnig soms politiebege leiding als hij stenen plaatst, omdat daar veel rechts-extremisten actief zijn. Incidenteel worden stenen beschadigd of uit het plaveisel ge rukt. Zo werden vorig jaar tien ste nen gestolen op de Brede Hilledijk in Rotterdam. De vervangende exemplaren zijn stevig in de bodem verankerd. Stille getuigen Ook in Hilversum liggen struikelste nen. Door de tijd verkleuren ze. De steen voor baby Jet wordt binnen kort geplaatst. 321 zaterdag 28 april 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98