bomgordel rondloop. Ook omdat ik niet ge opereerd wil worden als ik lekker aan het werk ben. Nu zit ik nog in een kankerflow. Dus ja, beste chirurgen, doen jullie mij maar snel een paar nieuwe borsten. Liefst een cupmaat groter. Tot snel weer! Danielle Lieve Danielle, Mijn moeder vertelde eens hoe fijn de levensjaren tussen 40 en 50 zijn. Je lichaam is nog sterk. Je hebt de rust van ervaring in leven en werken. Het is de tijd om te oogsten. Hier niet. Eerst knipte de ziekte de veertiger uit mij weg. De medi catie heeft mij gered. Daarvoor moest wel de fitte vijftiger in mij worden over geslagen. Nu leef ik in het zwart van de nacht. In rouw om de gemiste oogst. 'Slaap je wel goed?' vraagt mijn moeder de laatste tijd bezorgd. Kinderen moeten goed slapen. 'Ik word alleen wakker van de twee uiltjes', zeg ik dan altijd. Elke nacht luister ik hoe man en vrouw in de nacht naar elkaar roepen. Steeds landt één uiltje recht boven ons slaapkamer raam. Het mannetje, voel ik. In het zwart schreeuwt hij totdat het licht wordt. Als het maar weer licht wordt. Als het in godsnaam straks maar weer licht wordt. In rouw, Bart Lieve Bart, Je brief grijpt me naar de keel. Ik begrijp je pijn zo goed! Beter worden is ook afscheid nemen. En afscheid nemen doet pijn. Vind je het niet vreemd dat er zo weinig aan dacht voor dit aspect van ziek zijn is? Bij de mislukte oogst van een boer kunnen we ons veel voorstellen, maar de gemiste oogst van een mensenleven? Ik bagatelli seer je rouw niet, Bart Ik probeer je een breder perspectief te bieden. Heeft niet ie dereen weieens met een gemiste oogst te maken gehad: de dood van een geliefde, een verbroken huwelijk, baanverlies? Een mislukte levensoogst heeft vast meer im pact dan een mislukte jaaroogst - al durf ik dat niet met zekerheid te stellen - maar in de kern is het onderliggende gevoel niet anders: de angst dat het nooit meer licht wordt. Zo'n onverwacht levenspad biedt ook kansen. Eerder sprak je de hoop uit dat onze groeipijn ons 'wijzer en beter' kon maken 'op een manier die geen dokter, spi ritueel begeleider of coach kan bereiken'. Geloof je dat nog steeds? Veel kracht en een omhelzing, Danielle Lieve Danielle, Op de redactie zien ze een kasplantje. Collega's proberen een warme zonnige kas te zijn. Als ik te lang niet beweeg, komt er altijd iemand naar me toe. Zal ik wat water voor je halen? Zelf zie ik dit: Een hoogbejaarde man loopt voortdu rend met mij mee. Als het hem te veel wordt, laat hij zich langzaam in mijn li chaam zakken. Onontkoombaar neemt hij mij over. Eerst de benen. Daarna al even slap mijn armen. Mijn vingers en door de pillen vergroeide tenen steken en tintelen, mijn hoofd wordt traag. Ik probeer me te herinneren aan welke kap stok ik eerder mijn jas hing. Beschaamd kijk ik om me heen. Had ik wel een jas mee? Ik ga maar weer eens, zeg ik tegen de zee van ruisend redactiegeluid. Houd ik mezelf voor de gek, Danielle? Ik heb volgens de artsen een 'bijna normale le vensverwachting'. Daarmee bedoelen ze dat ik nog ouder ga worden dan ik me nu al voel. Ze bedoelen er niet mee dat ik nog bijna zoveel van het leven mag verwachten als gezonde mensen. In omarming, Bart Lieve Bart, Ik weet dat het geen gangbaar gespreks onderwerp is: de mooie kant van kanker. En toch zal ik mijn leven lang die dubbelheid blijven voelen over K. Het gemak waarmee mensen hun liefde uitten tijdens mijn ziek bed - en andersom - heeft mij zeer geraakt. Het is een ervaring die ik niet had willen missen. Nu ik zelf met één been in het nor male leven sta, voel ik heimwee naar het ziekenbestaan. ik mis de eerlijke gesprek ken met mijn vader aan het ziekenhuisbed. De voetmassages van mijn stiefmoeder. De dagelijkse appjes van de collega die vrien din werd. Ik mis mezelf. Zo goed als ik mijn gevoel kon uiten terwijl ik aan het infuus lag, zo hard scherm ik het nu weer af. Het gewone leven is een stuk ingewikkelder dan het ziekenhuisbestaan. Veel liefs, Danielle 41 221 zaterdag 28 april 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88