Paspoort Jeroen Krabbé in mijn atelier niet prachtig? Wist je dat dit atelier vroeger van Breitner was?" II „Sta ik met mijn familie op de boot naar Vlieland, komen er veertig kinderen op ons afdravenfreaking, omdat ze Martijn zien. Daar moeten Herma en ik dan om lachen. Dat die scholieren mij niet eens zien staan. Ik ben voor die generatie niets meer en niets minder dan de-vader-van. Martijn gaat fantastisch om met die be langstelling. Maakt niet uit wie of wan neer: Tijn maakt altijd tijd voor selfies. 'Moet je niet te moeilijk over doen, Je roen', zegt-ie. Dus als ik in De Bijenkorf iemand uit de provincie tegenkom die toch met mij op de foto wil, laat ik het maar gebeuren. Het is onmogelijk om nee te zeggen: mensen hebben hun mobieltje in de aanslag, nemen je in een houdgreep, je hoeft alleen nog maar te lachen." „Nee, néé. Ik vind het heerlijk. Tijn staat nu in de roddelbladen, niet ik, heer-lijk." „Zeker. Een soort hobby'tje. Ik knip van die fantastische teksten uit die blaadjes - 'Het Lukt Me Maar Niet Om Af Te Val len' - plak die bij foto's van vrienden en maak er een cadeauboekje van. Succes gegarandeerd." „Dat doe ik natuurlijk niet zelf. Als we in ons vakantiehuis in Dalfsen zijn, vraag ik Herma of ze in de buurtsuper wil kijken of er nog iets leuks in de schappen ligt. Zij stopt die blaadjes dan onder de uien." „Ik heb het wel raar gevonden dat ik als schilder zo lang met argwaan ben beke ken. Die hele gedachte van 'daar heb je weer zo'n bekend figuur die zo nodig moet schilderen'. Mijn eerste expositie in Laren werd zelfs zo slecht ontvangen dat ik dacht: bekijk het maar. Ik ben in Londen gaan exposeren en durfde het pas weer in Nederland toen Ralph Keu- ning, directeur van De Fundatie in Zwolle, aandrong. En zelfs toen was ik achterdochtig. Wilde hij me hebben om mijn werk, of wilde hij een BN'er? Mensen nemen mijn kunstwerken nu wel serieus: mijn tentoonstellingen zijn zéér succesvol. Als acteur en regisseur voel ik me totaal niet miskend. Ik ben toch van hoogtepunt naar hoogtepunt gegaan? Soldaat van Oranje, De vierde man, The Living Daylights van James Bond, The Fugitive, Farinelli, moet je nog meer horen? Ik ben benoemd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Net als Karei Appel, Hans van Manen en Harry Mulisch; behoorlijk goed gezel schap, lijkt me." „Vanzelfsprekend deed dat mij goed. De 'Commandeur' is de hoogste burgerlijke onderscheiding, mevrouw, en dat met vier jaar mulo." Dat staat in elk interview met u. „O ja?" Het steekt u niet dat jongeren u niet meer herkennen? Uw zoon Jasper vertelde dat u veel plezier beleeft aan Story en Privé. Lijkt me grappig: u roddelblaadjes zien hamsteren in de kiosk. Jasper vindt dat u nog altijd te weinig lof krijgt voor wat u allemaal doet: acteren, regisseren, schilderen. 'Jeroen zou in Nederland op handen gedragen moeten worden.' Geboren 5 december 1944 in Amsterdam. Opleiding Toneelacademie Amsterdam, Rijks- akademie van beel dende kunsten. Loopbaan Begint in 1965 als acteur, speelt in Sol daat van Oranje (zijn doorbraak in Neder land), Een vlucht re genwulpen, De vierde man (de film die hem aan internationale filmrollen helpt), The Living Daylights en The Fugitive. Ook heeft hij rollen in tv- films en series als Willem van Oranje Miami Vice, Dynasty, Midsomer Murders en In Therapie. In 1997 debuteert hij als film regisseur met Left Luggage. In 2001 krijgt hij de Gouden Filmprijs voor De ont dekking van de hemel. In 1985 exposeert hij in het Singer Mu seum, Drie generaties Krabbéin 2008 in De Fundatie. Privé Getrouwd met Herma, vader van Martijn (presentator), Jasper (schilder), Jakob (stemacteur); acht kleinkinderen. Dat lintje deed u goed. 101 zaterdag 28 april 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76