WEER EVEN THUIS II 19 ledereen speelde buiten, iedereen kende elkaar, iedereen hielp elkaar. Tiny Jongepier-Bertijn herinnert zich haar jonge jaren op het Ravensteijnplein in Vlissingen: „Mossels deelden we met de buren." Nummer 29 van het Ra vensteijnplein in Vlis singen is nog bewoond. Als we ervoor staan wordt er niet openge daan. Tiny Jongepier-Bertijn is even terug in haar jeugd. Hier, op nummer 29, groeide ze op in het van de oorlog herstellende Vlissingen. Warme her inneringen heeft ze aan die periode. Maar ze begrijpt dat haar plein nu aan de sloper wordt overgeleverd. Het is een kwestie van maanden, veel be woners zijn al vertrokken. We zijn maar net op tijd om nog even de sfeer van toen op te snuiven. Tiny Bertijn werd in 1944 geboren in Yerseke. Zo ging dat: Vlissingse vrouwen, die moesten bevallen, wer den vanwege de niet aflatende bom bardementen geëvacueerd naar Yer seke. Haar ouders en zeven jaar ou dere zus Resi waren al vanuit de Kas teelstraat in Vlissingen via Seroos- kerke in Middelburg terechtgeko men. Nadat de Duitsers zich hadden overgegeven, besloot het gezin naar Vlissingen terug te keren: „Mijn va der duwde ons met wat meubels en huisraad op een handkar over het jaagpad langs het kanaal. Dat stond nog in open verbinding met de zee. Er brak een wiel van de kar, vertelde mijn zus later. Paniek, want het water kwam op. Een Canadees heeft mijn moeder en mij toen in een jeep naar Vlissingen gebracht." Romantisch In 1948, nog voor haar vierde verjaar dag, verhuisde het gezin naar het Ra vensteijnplein. De huizen stamden uit 1933, ze vormden een echt hofje, met aan beide uiteinden een poort. Tiny Bertijn woonde er tot haar 21ste, toen ze trouwde. „Mijn herinnerin gen", zegt ze, „zijn vast romantisch gekleurd. Het was echt een bijzon dere tijd. Simpel, dat is het woord. Zo hadden we geen badkamer. We wer den in een teil in bad gedaan. Omdat mijn zus wat ouder was ging ze naar het badhuis in de Bonedijkestraat." Het was een kinderrijke buurt. Verzamelpunt was het monumentje van 'Goed Wonen', midden op het plein. „Niet dat we tegen andere wij ken vochten. Maar het gevoel van 'het pleintje tegen de rest', dat bestond wel." 'Buut met de blikken bus' was een geliefde variant op het aloude ver stoppertje. De brandgangen achter de huizen waren daarvoor uitermate geschikt. Er was één auto, van de me vrouw op nummer 26, een Citroën. Dus was er alle ruimte om in de strenge winters spectaculaire glijba nen te maken. Met de komst van ge zinnen uit de Molukken in de jaren vijftig kwamen er ook nieuwe spelle tjes. 'Katelilly' was populair, een be hendigheidsspel waarbij opgewipte Als de voddenboer met paard en wagen kwam, of de peterolieboer, of de melkboer, dan liep de hele buurt uit takjes werden weggeslagen en opge vangen. Open en sociaal „We speelden nooit binnen", zegt de oud-bewoonster van 'het plein'. Ze werkte vele jaren in het voortgezet onderwijs in Zuid-Holland. Na die werkzame jaren keerde ze met haar man terug naar Vlissingen, ze wonen nu op de boulevard in de Sardijnto- ren. Dat de sfeer van toen verdwenen is noemt ze 'jammer maar onvermij delijk'. Als de voddenboer met paard en wagen kwam, of de 'peterolie boer', of de melkboer, dan liep de hele buurt uit. „Het was heel open en sociaal. Nu zie je overal schuttingen tussen de tuinen. In mijn jeugd was alles open. We hielden rekening met elkaar. Toen ik tien werd, kwam de aanzegger aan de deur om te melden dat de vader van een stel vriendinnen was overleden. Dan deden we de gor dijnen dicht. Mijn vader werkte als schilder bij het loodswezen. Als er boeien werden binnengebracht, wa ren die helemaal begroeid met mos selen. Tassen vol bracht hij thuis. Die werden met de buren gedeeld." Hoewel opgeknapt zijn de woningen niet meer van deze tijd. „Ik heb er met heel veel plezier gewoond. Mijn hoop is dat er niet te grote nieuwe huizen voor starters worden gebouwd. Dat het weer een hofje wordt, waar men sen zich thuis voelen." zaterdag 28 april 2018 'Wij van het pleintje' Jan van Damme -Tiny Jongepier A Tiny Jongepier-Bertijn voor Ravensteijnplein 29 in Vlissingen. FOTO RUBEN OREEL Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Met vriendinnen in 1959, toen Tiny Bertijn (tweede van links) vijf tien jaar werd. reproductie ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55