II 5 EXPOSITIE THEO VOORZAAT IN STADHUISMUSEUM ZIERIKZEE Schilder Theo Voorzaat uit Dreischor is tachtig jaar geworden en viert dat met een over zichtsexpositie in het Stadhuis museum in Zierikzee. Magie en realisme komen er samen. In de hal van het museum staat zijn oude motorfiets. Echt scheuren doet Theo Voorzaat niet meer. Op 2 maart werd de schil der tachtig jaar. Zo voelt het niet, zegt hij, hele maal niet. Maar bochtjes aansnij den en de gashandel eens goed open draaien, dat laat hij aan ande ren over. Eerder deze week arri veerde hij bij het Stadhuismuseum in Zierikzee op zijn oude BMW R6o met boxermotor. Een oudje uit 1966. Hij heeft 'de fiets' in de hal van het museum gestald. Een lok kertje, om te laten zien: Theo Voor zaat 'is here'. De BMW R60 is één van de drie motoren, die de schilder thuis in de polder bij Dreischor heeft staan. Hij heeft nog een oldtimer, en ook een snelle, moderne buikschuiver. Wat Voorzaat met motoren heeft? Het is één van de vele vragen, waarop hij geen antwoord heeft. De liefde voor de zwaar gemotoriseerde tweewielers kwam zomaar opzet ten. In zijn jonge jaren heeft hij op het circuit van Zandvoort geracet. Welgeteld zijn er 61 werken van Theo Voorzaat te zien in de Schut- terszaal met het monumentale, opengewerkte plafond. De expo is niet toevallig georganiseerd in het jaar van zijn tachtigste verjaardag. Globaal omvat de expositie zijn le ven: van de schilderijen die hij maakte toen hij een jaar of vijftien was tot heel recent werk. Duivels Heeft de passie voor motoren iets met zijn schilderwerk te maken? Er hangt een in 1999 vervaardigd schilderij, waarop een monumen taal gebouw naast een kerk in lich terlaaie staat. De titel 'Een Duivelse Motorrijder' slaat op de gehelmde man op de motor op de voorgrond. Verdere verwijzingen in verf sprin gen niet meteen in het oog. Voor zaat zegt nog wel: „Er was niks lek kerder dan met een groepje motor rijders over binnendijkjes scheu ren. Daarmee leefde ik me uit. Om dan vervolgens achter de schilders ezel plaats te nemen en heel fijntjes hetzelfde soort dat vaak op de schil derijen voorkomt. In de oude stads- maquette zijn voor de gelegenheid ook enkele ballen verwerkt. Oud en nieuw en toekomst: dat zeggen de ballen. De titel van de expositie is 'Overlevingsdrang - Nederland is echt verschrikkelijk. Zo recht, zo aangeharkt, zo schoon, zo Praxis Theo Voorzaat en de wereld'. Het oude vormt steevast de basis van het werk. Monumentale, vaak in niet al te beste staat verkerende ge bouwen. Zierikzee levert nogal eens stof tot schilderen. Noord- gouwe is ook van de partij. Het wordt steeds moeilijker om gebou wen en straten te vinden, die vol doende craquelé laten zien. Voor zaat: „Nederland is echt verschrik kelijk. Zo recht, zo aangeharkt, zo schoon, zo Praxis. Je zoekt je rot naar een oud vervallen schuurtje. Ik reis niet veel meer, maar in ar mere landen als Tsjechië en Oost- Duitsland, daar kon je veel inspira tie vinden." TrumpTower Hij moet er nu om lachen. Zo'n 25 jaar geleden exposeerde hij in de Trump Tower in New York. Nu zou hij het niet meer doen. Maar toen, het was in een kleine galerie op de gaanderij in het complex, waar twee enorme gouden letters T je verwelkomden. Hij heeft al lang een vaste galerie in Amsterdam. Daar heeft hij pas nog geëxposeerd. Om de twee jaar verzorgde hij in Zierikzee een expositie met circa 25 schilderijen in de 'Vismarkt'. In de loop van de jaren is Theo Voorzaat wel eens van stijl veran derd: „Zeker, ik heb wel eens ab stract gewerkt, dan kon ik lekker te keer gaan. Maar hoe ik ook pro beerde, ik kwam altijd weer uit bij het type werk dat je hier ziet. Het gedetailleerde, de lichtval: dat is wat ik ben. Het realisme is een tijd lang heel erg verguisd. Gelukkig mag het weer. Want het is echt leu ker als je waardering krijgt voor je werk." te gaan schilderen. Dat is voor mij een hele goede combinatie." De schilder is al vaak geïnter viewd over zijn werk. Verval, mys tiek, botsing van heden en verle den, magisch-realisme, een knip oog naar Carel Willink: het zijn de vaak terugkerende thema's. Voor zaat heeft er een hekel aan om over zijn kunst te praten: „Er wordt al tijd om uitleg en betekenissen ge vraagd. Kijk nou gewoon, zeg ik dan. Doet het werk je wat. Verzin er je eigen verhaal bij. En denk na een week nog eens na over wat je nou eigenlijk hebt gezien." Projectleider Erik Luik van het Zierikzeese museum heeft reke ning gehouden met de uitstraling van Voorzaats werk. De schilde rijen zijn opgehangen tussen bouwsteigers. Aan het plafond zweven enkele grote ballonnen, zaterdag 28 april 2018 'Kijk nou gewoon, zeg ik dan' Jan van Damme - Theo Voorzaat, schilder Oude Haven te Zierikzee, 2015. Expositie: Overlevingsdrang, Theo Voorzaat en de wereld - tot en met 3 november 2018 in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Naast de Concertzaal (Zierik zee), 2016. Theo Voorzaat: „Het gedetailleerde, de lichtinval, dat is wat ik ben." fotos dirk jan gjeltema Maquette van Zierikzee, verluchtigd met op het werk van Theo Voorzaat geïnspireerde ballen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41