Bekendmaking een dag 'te laat': Brits prinsje heet Louis Arthur Charles 3 ^Laat kinderen niet beven' Zelden was het verjaardagsfeest van het staatshoofd zo politiek als Koningsdag 2018. I- Vriend en vijand zijn het eens: koning Willem- Alexander als nationale ombudsman, dat mag best een keertje. Het was niet voor het eerst dat de ko ning Groningse gedupeerden van de aardbevingsschade een hart onder de riem stak. Maar die bezoeken aan het schuddende Noorden, zeker vijf maal in de afgelopen jaren, bleven vaak on der de radar. Nu, op zijn verjaardag, met alle camera's erop gericht, koos Willem-Alexander er bewust voor de Groningers voor het oog der natie hun verhaal te laten doen. „Voor mij is het niets nieuws, maar we zijn ook hier om aan de rest van Nederland te laten zien wat er bij u leeft", aldus de vorst. Die woorden werden door de regio bewoners zeer gewaardeerd. „Dat de koning dit voor ons heeft willen doen, is heel speciaal. Hij helpt ons echt door hier voor het oog van heel Nederland de aandacht op te vestigen", aldus An neke de Jong uit het getroffen dorp Ten Boer. Zij sprak enkele minuten met ko ningin Maxima. „Ze was heel hartelijk, Groningers blij dat Willem- Alexander juist op zijn verjaardag hen voor het oog van de natie steunt pakte mijn hand even beet. Ze vertelde dat ook op een feestelijke dag als deze er aandacht moet zijn voor onze pro blemen. Ook vond ik het fijn dat ze zei dat Nederland er zich bewust van moet zijn, dat met het dichtdraaien van de gaskraan de problemen hier niet zo maar zijn opgelost." De koning permitteerde zich ook nog wat meer ruimte, door openlijk te vragen of het gebrek aan empathie voor de problematiek is verbeterd. Het is niet moeilijk daarin een subtiele sneer naar politiek Den Haag te zien, waar de aandacht voor de aardbe- vingsproblematiek laat op gang kwam. Ondanks de zware beving in Huizinge in 2012 werd onder het tweede kabinet-Rutte de gaskraan in 2013 opengedraaid tot een recordni veau dat sinds de jaren 70 niet meer was voorgekomen. Het royale statement mag gerust ge waagd worden genoemd, zeker af komstig van een koning die de afgelo pen jaren steeds meer van zijn poli tieke bevoegdheden afgepakt zag wor den. Zijn rol tijdens de kabinetsforma tie is praktisch uitgespeeld, op de be ëdiging na. SGP-leider Kees van der Staaij, die het oranje hoog in het vaandel draagt, noemt het 'aansprekend dat de koning meer diepgang geeft aan Koningsdag'. „Het aansnijden van dit onderwerp heeft toch een hoger risicoprofiel dan het traditionele koekhappen, maar de koning is krachtig genoeg om de grens van wat wel en niet kan goed te bewa ken", stelt hij. „De mensen in Gronin gen vieren wel Koningsdag met de scheuren in de muren. Het is beteke nisvol dat zij zich gezien voelen." Ceremonieel Daar sluit SP-Kamerlid Ronald van Raak, toch een van de felste parlemen taire voorstanders van een louter cere monieel koningschap, zich bij aan. „Volgens mij is het nog nooit gebeurd dat er tijdens Koningsdag of Konin ginnedag politieke kwesties aan bod kwamen. Maar de aardbevingsproble- matiek was bij voorbaat natuurlijk de olifant in de kamer tijdens deze editie. Heel goed dat daarover gesproken is." Van Raak is niet bang dat Willem- Alexander er een gewoonte van maakt aandacht te vragen voor politiek ge voelige kwesties. „Koningsdag is in de eerste plaats de viering van de verjaar dag van de koning. Zoals dit jaar zal het niet elke keer zijn. Er moet wel echt iets spelen." Historica Dorine Hermans is niet verrast dat de koning op 'zijn' dag ook aandacht richt op de aardbevingspro- blematiek. „Deze man is echt de 'king ofhearts'. Veel meer dan zijn moeder staat hij dichtbij de mensen. Beatrix vond dat er een exotische kloof moest blijven met het volk. Daar veegt Wil- lem-Alexander de vloer mee aan. Die staat gewoon de hele tijd te huggen, terwijl het paleis te klein was toen president Bush het in 2005 waagde een hand op de schouder van de ko ningin te leggen." Verrassend is de naam niet; de tweede naam Arthur zong al maanden rond in de top vijf van de Britse wedkantoren. Ook Albert, James, Philip, William en Henry waren favoriet bij de bookmakers. De 'royal baby' kwam maandag ter wereld in het St. Mary's Hospital in Lon den. Amper vijf uur na de bevalling wandelde Kate (36) alweer tot in de punt jes gestyled het ziekenhuis uit, met Louis op haar arm. De baby - geboortege wicht 3827 gram - is het derde kind van het stel. Hun andere kinderen zijn prins George (4) en prinses Charlotte (2). „Iedereen doet het gelukkig prima. Hij slaapt tot nu toe goed en gedraagt zich. En dat is goed", zegt William. De naam van het jongetje bleef tot gisteren een goed bewaard geheim. De afge lopen dagen werd er volop gespeculeerd over de reden voor de late bekendmaking van de naam. Bij prins Ge orge, prinses Charlotte en andere leden van de ko ninklijke familie gebeurde dat volgens traditie twee dagen na hun geboorte. Waarom het in dit geval een dag langer duurde, is onduidelijk. Zeker is wel dat hoe dan ook koningin Elizabeth de naam moest goedkeuren. Nu zijn derde kind gebo ren is, is het vaderschaps verlof van prins William begonnen. De baby leek ge voel voor timing te hebben: na een drukke week vol of ficiële aangelegenheden is Williams agenda voor de komende tijd zo goed als leeg. Desondanks ver scheen prins William gis teren toch, geeuwend van de slaap, bij een bijeen komst. „Zijn ogen vielen bijna dicht", aldus Britse media die zijn vermoeid heid in verband brachten met korte nachten na de geboorte van het prinsje. Net als de vorige twee keer kende ook de jongste zwangerschap van Kate een wat lastig begin. Na de moeilijke eerste periode verliepen de maanden erna zonder noemenswaardige problemen. De hertogin verscheen regelmatig en stralend bij verplichtingen en werkte door tot vijf we ken voor de uitgerekende datum. Na de geboorte van het prinsje is de hertogin alleen nog bij het fotomo ment voor het ziekenhuis gezien. Ze verblijft mo menteel in Kensington Pa lace, waar ze met het gezin woont. Het derde kindje van William en Kate wordt nummer vijf in de lijn van troonopvolging van konin gin Elizabeth (92). zaterdag 28 april 2018 Het koningspaar luistert naar Karlijn Brontsema (8), die een gedicht voor draagt over bevingen, foto pim ras Politiek statement over beving maakt koninklijk feest specialer Laurens Kok Groningen Drie dagen na zijn ge boorte is gisteren de naam van het derde kindje van de Britse prins William en zijn vrouw, her togin Catherine (Kate) bekendgemaakt. Het ko ninklijke kereltje luistert naar de naam Louis Ar thur Charles. Suzanne Borgdorff Londen Louis Arthur Charles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3