31 Kim Polling pakt vierde EK-goud Luiten stijgt na tweede dag Unai Emery vertrekt bij PSG UITSLAGEN Het levensverhaal van Lieuwe Westra bevat 25 XTC-pillen slikken op een avond, een switch van stratenmaker naar een carrière als profrenner en depressiviteit. Dinsdag komt zijn biografie Het Beest uit. „Ik heb er geen spijt van." De dag voor het interview was een slechte dag. Zo noemt Lieuwe Westra (35) dat. Dan ligt hij liefst de hele dag in bed en wil hij niks. Moest er nog iets gebeuren? Jammer dan. Op zulke momenten hebben plan nen geen schijn van kans. Hij was een dag eerder bij de Amstel Gold Race. Een vrijgezellenfeest van een vriend, die vroeger alle koersen van Westra volgde. „Of hij het aankon?", werd hem gevraagd. Westra antwoordde dat het prima was. „Maar je ver zint het niet", zegt Westra. Gaan ze zitten op het terras voor een ontbijtje, parkeert direct daarnaast de bus van zijn oude team Astana met de geblindeerde ramen. „Ik was blij toen ik weer weg kon. Ik voelde me niet echt op mijn gemak." Dan volgt er dus zo'n offday. In het Friese Tijnje haalt Westra sissend adem aan de grote houten keukentafel in zijn vrij staande huis. Op de achtergrond een wieler koers. Wordt er gefietst dan gaat de televisie aan. Dat kan wel. „Ik heb het gemiddeld eens per twee weken. Dus nu ben ik er weer even vanaf hoop ik." Wielergezin Westra groeide op in een wielergezin. Zijn va der en broer fietsten, zelf was hij een groot ta lent in zijn jeugd, maar verdomde het lange tijd om gedisciplineerd te trainen. Uiteindelijk belandde hij rond zijn vijftiende in het uit gaansleven, inclusief de drugsscene. Hij rookte, kwam kilo's aan en verdiende zijn geld als stratenmaker. De fiets zo goed als vergeten. Acht jaar later werd hij uitgedaagd tijdens de verjaardag van zijn moeder. Hij zou nooit meer succesvol zijn als wielrenner, hoorde hij. „Maar zeg mij dat ik iets niet kan, dan doe ik het toch. Bij mij is het alles of niks." Hij ging trainen. Viel op. En kreeg in 2009, op zijn 26ste, zijn eerste profcontract. Hij fietste voor de grootste ploegen, waaronder Astana, waar hij zes ton per jaar verdiende. Westra blonk uit in meerdaagse wedstrijden. Hij won onder meer de Panne en had een be langrijke rol bij de Touroverwinning van ploeggenoot Vincenzo Nibali. Tot hij eind 2016 depressief raakte. „Toen ging het finaal mis." Feestperiode In zijn biografie Het beest die dinsdag uitkomt, vertelt Westra over zijn jeugd, over zijn de structieve feestperiode en over zijn depres sieve buien die soms bijna een week duurden. Hoe hij elk contact vermeed, in bed bleef. Tot het niet meer ging en Westra vorig jaar in ja nuari een bericht op Facebook plaatste met de mededeling dat hij stopte als wielrenner. „Dat was het ergste punt. Zoiets zet je an ders niet op die manier neer. Vervolgens ging Op een avond 25 XTC- pillen. Blijkbaar kan het. Ik zit hier nog steeds. Ik ben er niet trots op of zo die telefoon tegen de muur. Maar kennelijk smeet ik niet hard genoeg, binnen twee minu ten kwamen er berichtjes: 'Dit is niet oké, jong. Haal het er maar weer af.' Dat heb ik ge daan, ik heb mijn moeder gebeld, ben naar Nederland gegaan en daar zijn mijn medicij nen verdubbeld. „Het liefste was ik nog ge woon prof, maar die keuze is voor mij ge maakt. Ik weeg nu 85 kilo, veel te zwaar voor een wielrenner. Ik heb op dagen 66 gewogen. Dus ben ik een toerist. Ik ben er heel abrupt uitgestapt. „Iedereen vraagt: hoe gaat het met je? Maar de meesten weten niet wat een depressie is... Ik dacht: dat overkomt mij nooit. Tot het zover was. Nou, dat is echt niet fijn." „Met die medicatie kun je niet sporten. Zon der medicatie kan ook niet. Ik durf niet te zeg gen wat er dan met je gebeurt. Rare dingen, denk ik." „Ja. Dan dacht ik: als ik nog heel even wacht met iets nemen, komt het niet meer goed." „Zeker twee a drie keer." Met zijn boek wil hij andere sporters helpen die kampen met soortgelijke klachten. En hij wil inspireren. Het is nooit te laat om een profcarrière te beginnen. „Gewoon, XTC." „Ja, maar ik heb er geen spijt van. Ik heb een heel mooie tijd gehad." „Blijkbaar wel. Ik zit hier nog steeds. Verschil moet er wezen. Ik ben er niet trots op of zo. Een paar keer belandde er iemand in het zie kenhuis. Maag leegpompen." „Een paar maanden geleden. Ik zei tijdens het strikte leven van het fietsen altijd: als ik straks stop, mijn carrière klaar is, ik niet meer op do ping word gecontroleerd, dan wil ik nog een keer voelen hoe het echt is." „Gewoon wat coke." „Niks. Nee." Westra lacht. „Echt bizar. Leuk hoor, maar ik kan me niet voorstellen dat ik dat acht jaar heb gedaan." INTERVIEW LIEUWE WESTRA zaterdag 28 april 2018 JUDO Judoka Kim Polling heeft in Tel Aviv voor de vierde keer de Europese titel veroverd in de klasse tot 70 kilogram. Polling (27) versloeg in de finale de Schotse Sally Conway in de golden score. Ze gooide Conway op de rug en scoorde zo een ippon. Pol ling pakte van 2013 tot en met 2015 drie EK-titels. Ze raakte haar status in 2016 kwijt. Vorig jaar ontbrak Polling op de EK door een blessure. GOLF Na een goede tweede dag is golfer Joost Luiten bij de China Open in Peking ge stegen naar de vijftiende plaats. De 32-jarige Rotter dammer ging rond in 69 sla gen, drie onder het baange- middelde. Een dag eerder had hij een slag meer nodig gehad, vooral omdat hij aan het slot van zijn rondgang wat problemen kende. VOETBAL Trainer Unai Emery verlaat na twee seizoenen de Franse topclub Paris Saint- Germain. In zijn eerste jaar won de Spanjaard met de topclub uit Parijs beide Franse bekers en de Franse Super Cup. De landstitel moest PSG echter laten aan AS Monaco. Dit seizoen is de Parijse top club oppermachtig in de Franse Ligue 1. Op 15 april werd PSG kampioen. TENNIS Barcelona Mannen, kwartfinale: Nadal (Spa/1) - Klizan (Slw) 6-0 7-5, Tsitsipas (Gri) - Thiem (Oos/3) 6-3 6-2, Carreno (Spa/5) - Dimitrov (Bul/2) 6-3 7- 6(4) Istanboel Vrouwen, kwartfinale Parmentier (Fra) - Wozniaoki (Den/1) 4-6 6-3 opg. Sakkari (Gri) - Rus (Ned) 6-3 7- 6 (6), Hercog (Slo) - Kuznetsova (Rus/2) 6-11-6 7-5 WIELRENNEN Mannen, Ronde van Romandië Derde etappe (9,9 km): 1. Egan Bernal (Col) 25.10,2. Primoz Roglic (Slo) +0.04, 3. Richie Porte (Aus) +0.18, 4. Steven Kruijswijk (Ned) +0.48,5. Rui Costa (Por) +1.06 Algemeen klassement: 1. Primoz Roglic (Slo) 8.39.39,2. Egan Bernal (Col) +0.06,3. Richie Porte (Aus) +0.27,4. Steven Kruijswijk +1.02 Lisette van der Geest Tijnje - Lieuwe Westra (35) Sporters leven vaak volgens de overtui ging: hard werken, dan kom je er wel. Maar dan ineens sta je machteloos. Dat je jezelf iets aandoet? Heb je dat punt vaak genaderd? Je vertelt over je drugsperiode, waarin je onder meer op een avond 25 pillen slikte. Wat voor pillen? Vind je dat achteraf niet heftig, na al die ja ren als topsporter waarin je je juist bewust was van alles wat je lichaam in ging en kon slopen? Maar 25, dat kan toch niet? Wanneer gebruikte jij voor het laatst? Wat gebruikte je? En? mi) nooit. Tot het zover was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31