Advocaat: We moeten het zelf doen 28 Voetbalbolwerk uit Sittard staat na twee decennia vol financiële en sportieve •il*T Het voortbestaan van Fortuna Sittard stond geregeld op de tocht. Geen resultaten, geen publiek. Hoe anders is de situatie nu. Bij winst op Jong PSV, vanavond voor volle tribunes, keert de Limburgse club na zestien jaar terug in de eredivisie. en herfstachtig windje raast over Sittard. Vanuit de lucht plonsen regendruppels ge staag neer op het trainings veld van Fortuna. Binnenzit- weer, zou je denken. Maar niet voor Pauline (8o) en Cor Blonk (86). Zij heb ben hun camping-stoeltjes alweer uit geklapt naast de kantine. Doen ze elke dag. „In de kroeg komen we niet meer. Dit is ónze ontspanning", zegt de jong ste van het stel vanaf haar groene zetel. „En, ach", vervolgt manlief vanuit zijn gele zitje, „voor wie de magere jaren heeft meegemaakt, voelt het nu elke dag als zomer." De twee import-Limburgers zijn wat je noemt hartstochtelijke supporters. Regelmatig zagen ze Pauline de afgelo pen jaren het washok binnen komen wandelen in Sittard. Dan had ze weer een ritssluiting gerepareerd van een Fortuna-trainingsjack, zodat de nood lijdende club er weer een tijdje mee vooruit kon. Trouw plakken zij en Cor ook al jaren de wedstrijdaffiches op in lokale cafés en winkels. Met als doel supporters naar het stadion te lokken. Meestal tevergeefs, de afgelopen twee decennia. Sinds de laatste degradatie uit de eredivisie, in 2002, verloor Fortuna vrijwel al zijn draagvlak in de stad. De wachtrij bij slagerij Van Melik aan de Stationsstraat was soms langer dan die bij de poorten van het Fortuna-stadion. Dieptepunt: een thuisduel met Telstar voor 711 betalende toeschouwers. Troosteloos Pauline en Cor bleven stug komen. Ook die avond dat Fortuna in 2014 trooste loos met 1-8 verloor van FC Emmen za ten ze er tot het bittere laatste fluitsig naal, knus tegen elkaar aangekropen. Net als tijdens die vele uitwedstrijden in Veendam. Om zelfs daar, op die in middels gekortwiekte Langeleegte, te constateren dat hun clubje meestal in de hoek van de klappen zat. Vanzelfsprekend dus dat ze er ook vanavond zijn, in de beoogde kampi oenswedstrijd tegen Jong PSV. Op hun vaste stek op de hoofdtribune, pal ach ter het door Pauline genaaide spandoek voor aanvaller Finn Stokkers. 'Met Finn aan boord wordt er bij Fortuna weer ge scoord'. „De hoogtepunten in al die jaren?", herhaalt Cor. „Och, jongen, zoveel. Dit is een grote club, hoor." Everton In hun geval valt dat zonder cynisme te stellen. Vanaf 1954, het jaar van de op richting van Fortuna'54 (dat in 1968 met Sittardia fuseerde tot Fortuna Sit tard), hebben de twee amper een wed strijd gemist. Pauline en Cor waren er dus toen de Limburgers Europese avon turen beleefden tegen Torino (1964) en Everton (1985). Ze zaten in de Kuip toen Fortuna de bekerfinales speelde tegen Feyenoord (1984) en Ajax (1999). En ze maakten de successen in de jaren 90 mee, onder leiding van trainer Bert van Marwijk, die een toplichting kende met spelers als Mark van Bommel, Fernando Ricksen en Kevin Hofland, de huidige trainer. Een roemruchte club, kortom. Symbool Maar de laatste jaren is Fortuna haast het vleesgeworden symbool van el lende. Feilloos gekenmerkt door een mislukte fusie met rivaal Roda JC (2009), vele bijna-faillissementen en sportief broze resultaten. De eindstand in de laatste drie seizoenen: 17de, 16de en 19de in de eerste divisie. „Wij gaan ons nu niet de druk op leggen dat we móeten promoveren", zegt clubeige naar Isitan Gün. „We mógen." Het is een mooi gezicht hoe hij van daag steeds weer wordt aangeklampt, Gün. Handje hier, schouderklapje daar, een knuffel van Pauline. Alsof hem ge neeskrachtige eigenschappen worden toegedicht in Sittard. Het zegt veel over de impact die de Turk heeft bij Fortuna. De club die nog niet zo lang geleden een schuld van 14 miljoen euro met zich meedroeg, is dankzij hem weer op de gezonde toer. De investeerder pompte vanaf medio 2016 fors in Fortuna en kwam de schuldeisers riant tegemoet. Daarmee leidde hij hoogstpersoonlijk de huidige topklassering in. Al spreekt Gün, amper anderhalve meter hoog, zelf liever van teamwork. „Geld zegt niet alles, beleid maken wel", doet hij bescheiden. „We doen het hier samen." Hoe dan ook: als het aan Gün ligt, blijft het niet bij een eenmalige ople ving. „Mijn doel is om van Fortuna een vaste eredivisieclub te maken. En ik ge loof dat dit kan. De voorwaarden om Giovanni van Bronckhorst is duide lijk. Als het aan hem ligt, speelt Sparta ook volgend seizoen in de eredivisie. De trainer van Feyen oord gaat de stadgenoot niet de hel pende hand reiken, maar ziet toch liever een andere club afdalen naar de Jupiler League. „Want wij willen ook volgend seizoen weer die Rot terdamse derby spelen", zegt Van Bronckhorst. „Als Rotterdammer zou ik het mooi vinden als Sparta in de eredivisie blijft." Liefdesverklaring Die korte liefdesverklaring vanuit de Kuip naar het Kasteel, ze zullen er in Rotterdam West van opkijken. Bij Sparta hebben ze het nog we ieens over een opmerking van Eric Gudde. Die was destijds nog alge meen directeur van Feyenoord en Wiljan Vloet zwaaide in die tijd de scepter op het Kasteel bij Sparta. Op het Kasteel baalden ze van het feit dat Feyenoord jaarlijks zoveel jeugdspelers benaderde om over te stappen naar Varkenoord. Gudde, tegenwoordig de directeur van de KNVB, hoorde de klacht aan en zette toen zijn hakken stevig in het zand. Als het in het belang van Fey enoord zou zijn dat Sparta kapot zou gaan, dan zou hij niet aarzelen, liet hij Vloet luid en duidelijk we ten. Met dit verhaal in het achter hoofd is de vraag of Feyenoord Advocaat is heel belangrijk geweest voor Feyenoord en mij morgen wel of geen mededogen heeft met Sparta eigenlijk al beant woord. Ondanks de woorden van Van Bronckhorst is er bepaald geen warme band tussen beide stadge noten, op het Kasteel tippen ze te genwoordig zo snel mogelijk Ajax als ze weer eens een megatalent hebben. Verbeten Maar er is één pikant detail. De trai ner die de trainerscarrière heeft ge red van Giovanni van Bronckhorst kan wel een duwtje in de rug ge bruiken. Sparta voert onder Dick Advocaat een verbeten strijd tegen degradatie. Van Bronckhorst heeft de buit binnen en kondigde al aan reserves in de basis te zetten. zaterdag 28 april 2018 GO 'Bij Fortuna voelt het elke dag als zomer' Dennis van Bergen Sittard aüSSdü- L*. v-i- y.f* Voor Feyenoord kan de vakantie beginnen, Sparta vecht tegen degradatie. Giovanni van Bronckhorst hoopt dat Dick Ad vocaat de stadgenoot redt. Maar op hulp hoeft zijn leermeester niet te rekenen. Mikos Gouka Rotterdam - Giovanni van Bronckhorst Februari 2016: Dick Ad vocaat praat Giovanni van Bronckhorst bij over de fi nesses van het trainersvak. FOTO PRO SHOTS lJ«J 1 I HBHMHMDnBi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28