Voetbalminnend Enschede bidt om in eredivisie te mogen blijven II 27 het verval van de club waar hij succes had De kampioen van 2010 moet aan de andere kant van de wereld nog een illegale livestream opzoeken. Wout Brama, voetballer in Aus tralië, wil geen minuut missen van de wedstrijd tegen Vitesse. Ook al is het dan middernacht bij hem. „Hoewel we het met z'n al len al weken zien aankomen, blijft het een onwerkelijk gevoel als FC Twente degradeert", zegt hij. „Ik vind het ronduit pijnlijk dat de sportieve prestaties geen afspiege ling zijn van de status van Twente, als een van de grootste clubs van het land." Twente doet er, ondanks de be labberde prestaties, nog altijd toe. Dat blijkt wel op de laatste open bare training voor het duel met Vitesse. Maar liefst zeven camera ploegen zijn naar het bevende Twentse land gekomen om de ge voelstemperatuur te meten. Nu de landstitel is vergeven kijkt heel voetbalminnend Nederland naar de stuiptrekkingen van het bol werk uit het oosten. „Als een club als Twente laatste staat, is het lo gisch dat iedereen alles van ons wil weten", zegt de jonge doel man Joël Drommel. Zwijgend De toegestroomde supporters kij ken zwijgend naar de training. „Of ik nog vertrouwen heb? Ver trouwen niet, hoop wel", zegt een fan. De 37-jarige Marco Krabbe, die pal tegenover het trainings complex woont, heeft volgens ei gen zeggen al 33 jaar een seizoen kaart van de club. „Ik slaap de hele week al slecht, ik word gek van de spanning", zegt hij. „Ik hoop zon dag op een Bryan Ruizje, oftewel een doelpunt in de laatste minuut. Want als we na 70 minuten al met 2-0 voorstaan, kunnen de andere clubs het alsnog op een akkoordje gooien." Dat het mogelijk misgaat bij Vitesse, is voor hem een extra pijnpunt. „Alles aan die club is nep." Erop knallen De trainer, de spelers: ze hebben voor de camera allemaal hetzelfde verhaal. Dat het moeilijk wordt, erkennen ze stuk voor stuk. „Maar zo lang er nog een kans is, gaan we er voor." Marino Pusic, de trainer, zegt het. En Oussama Assaidi, Danny Holla, Stefan Thesker, Je roen van der Lely, Joel Drommel zeggen het ook. „We moeten schijt hebben aan alles, niet terug lopen, erop knallen en het zelf af dwingen", zegt Drommel, die in tegenstelling tot de supporters rustig blijft. „Het klinkt misschien gek, maar eerlijk gezegd voel ik geen druk." Maar zo lang er nog een kans is, gaan we er voor Brama vreest dat zijn club in de resterende twee duels 'een mira kel' nodig heeft. Als dat niet ge beurt is de stad haar speler op het hoogste niveau kwijt. Dan heeft Enschede voor het eerst sinds 35 jaar geen eredivisievoetbal meer te bieden. Toen, in 2983, kon het grote Twente ook niet degraderen, dacht iedereen. Maar ondanks de aanwezigheid van spelers als Jan Sörensen, Epi Drost, Fred Rutten, Martien Vreijsen, Manuel San- chez Torres, Aad Kila, Martin Koopman en Evert Bleuming ging het hopeloos mis. FC Twente keerde daarna binnen een jaar te rug, om uit te groeien tot een sta biele macht op het hoogste ni veau. Nou, die kan echt voetballen. Die hoort op een beter niveau thuis. Maar Twente ontbeert ook belangrijke za ken. Verdedigend is het niet best. Wij werden kampioen, omdat de verde diging oerdegelijk was." Boefjes Ook op mentaal gebied schiet FC Twente momenteel tekort, vindt hij. „In het hedendaagse voetbal zijn boefjes zeer schaars. Wij hadden Sander Boschker (doelman, red.). Als die begon te schreeuwen, hoorde je dat op de bovenste ring. Bij N'Kufo ook. Zulke karakters had Twente nu heel goed kunnen gebruiken. Maher heeft dat niet. Hij scheldt niemand uit, schopt niemand keihard neer. Dus neemt Stefan Thesker de leiders rol min of meer op zich. Dat valt te prijzen, maar als hij een voortrek kersrol vervult, zegt dat ook veel." Van het heden mag hij dan gru wen, de Arnhemmer ziet ook een toekomst. Hij is enkele jaren geleden het trainersvak ingegaan. Dit seizoen heeft hij de leiding over Vitesse On der 16, na de zomer start hij de cursus Oefenmeester r. „Ik wil ooit, ergens, hoofdtrainer worden. Daarbij heb ik geduld. Vitesse of FC Twente? Dat zou heel erg mooi zijn." In de eredi visie, welteverstaan. De eerste divisie is geen lonkend perspectief. „Dan zit je met zo'n groot stadion in een competitie die weinig publiek trekt. Met zo'n grote club. Twente zal flink moeten bezui nigen. Maar de club moet in één jaar ook terugkeren naar de eredivisie. Aan de steun voor Twente ligt het niet. Ik ben ervan overtuigd dat de re gio achter de club blijft staan." Janssen gaat weer verzitten. „Twente is natuurlijk nog niet gede gradeerd", zegt hij. Dan, na een stilte: „Dat maakt het voor mij nu ook las tig. Twente kan degraderen bij Vitesse. Vitesse moet de play-offs in. Dat is hartstikke belangrijk voor de club. Ik hoop altijd dat Vitesse wint. Ook nu, daar draai ik niet omheen. Maar dit kan ook zo'n wedstrijd zijn waarin beide clubs met een punt ge holpen zijn." Van de kwaliteit van de huidige Twentse selectie wordt Janssen niet vrolijk. „Er zit heus wel voetbal in die groep. Adam Maher loopt ertussen. Ik hoop altijd dat Vitesse wint. Ook nu, daar draai ik niet omheen zaterdag 28 april 2018 GO FC Twente degradeert morgen als het verliest bij Vitesse. Heel voetbalminnend Enschede bidt en hoopt voor een ander resul taat. En vreest tegelijk de gang naar de Jupiler League. Leon ten Voorde Enschede - Marino Pusic (46) 'Tattoo Theo' leeft mee met Twente -Theo Janssen Momenteel traint Janssen de jeugd van Vi tesse. Ooit wil hij hoofdtrainer wor den. FOTO PRO SHOTS M Met FC Twente won Theo Jans sen de landstitel en de KNVB- beker. foto vi images Janssen sloot zijn loopbaan in 2014 af waar hij die in 1998 begon: bij Vitesse. FOTO PRO SHOTS rtnergie De selectie van FC Twente discussieert bij het verlaten van het trainingsveld, foto lars smook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27