DROOM HEERLIJKE rULTUUR 25 P&OX| stemacteur, filmacteur, musicalacteur, hoor spelacteur, televisieacteur en tussendoor liep hij modeshows. De vraag is hoe is het om straks vooral herinnerd te worden door Gar- gamel en de Baron? Hardop lachend: „Helemaal niet vervelend. Een schilder laat een schilderij na, een beeld houwer een beeld. Wij laten niets na, hooguit wat oude videobanden, maar straks zijn die ook verdwenen uit het repertoire. Ook niet erg. Ik ben er trots op en ik kan alleen maar zeggen dat ik het een ongelooflijk leuke tijd heb gevonden." We deden vijf, zes stemmen in de serie. Ik deed ook Moppersmurf, Muzieksmurf, Vadertje Tijd of een oude boer Met de krulsnor, de bakkenbaarden, het fraaie kostuum, de vaste monocle voor het rechter oog en zijn geaffecteerde stem groeide de Ba ron uit tot een van de meest herkenbare ka rakters uit de televisiegeschiedenis. „Het klinkt opschepperig, maar ik denk dat ik de Baron groot gemaakt heb." Zijn vaste kreet als het weer eens mis ging: Drommels, drommels, drommels! „Dan kon ik helemaal rood worden in mijn gezicht. Ie dereen dacht dat we dat met rood licht deden, maar ik kon mezelf zo opblazen dat ik een rooie kop kreeg." Oude videobanden Miljoenen kinderen en (inmiddels) volwasse nen kunnen het 'drommels' wel dromen. Nee hoor, Van Gorcum vindt het geen punt om het nog even hardop te roepen. Inclusief rooie kop. Hij schat in dat hij dat in twee decennia duizenden keren deed. „Wat ik op een gege ven moment wel vervelend begon te vinden is dat ik 's nachts telefoontjes kreeg. Twee, drie, vier, soms wel vijf keer per nacht. Stu denten, lallende jongeren. Of ik de Baron wilde nadoen, of even drommels zeggen. Dat was niet altijd even leuk, er kan altijd iets aan de hand zijn als je 's nachts telefoon krijgt." Gargamel en de Baron waren niet zijn enige 'chamcters'. Van Gorcum 'deed' Panoramix uit Asterix, Zazoo uit de Lion King en kapi tein Haak in Peter Pan. „Ik heb, denk ik, zo'n 8.000 tot to.ooo films ingesproken. Mijn stem wordt regelmatig herkend. Vorige week nog. In Pavlov, een restaurant in Den Haag. Schoot een mevrouw me aan. Of ik het was. Ze compli menteerde me. Ik vroeg haar wat zij deed. In de zorg. Dan verdient u een veel gro ter compli ment, zei ik." Paul van Gorcum was tij dens zijn zeven tigjarige carrière veel meer dan een stem: toneelspeler, regisseur, onze kleine kinderen op schoot. Ze begrepen er destijds natuurlijk niets van, maar vonden het later wel leuk." Gargamel was favoriet, ook bij de kinderen. „Kinderen vinden slechteriken het aller leukst. Die speelde ik ook het liefst. Slechteri ken vullen de helft van de film. Ze zitten de goeieriken achterna, of andersom." Veruit de bekendste slechterik die Paul van Gorcum - ook lijfelijk - acteerde was de Ba ron, de opperboefin de Bassie Adriaan-se- ries. „Aad van Toor is begonnen als de Baron. Omdat hij ook Adriaan speelde, moest hij zich elke keer omkleden en omschminken. Dat werd hem te veel, zodat hij vroeg of ik dat wilde doen." FERRIES zaterdag 28 april 2018 'Kinderen vinden slechteriken het allerleukst' Kijk op de site bij /video Paul van Gorcum als Gargamel: 'Ik haat Smurfen' 44 MA Paul van Gorcum is nog altijd trots op de Smurfen. FOTO'S PIM RAS ROTTERDAM/ZEEBRUGGE - HULL Vaar 's nachts en ontwaak voor iets nieuws. Nu 10% korting poferries.com JOUW TRIP. JOUW SCHIP. Actie voorwaarden: Geldig t/m 30 mei 2018. Reizen van 1 mei 2018 t/m 30 december 2018. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Alleen geldig voor retourboekingen op de Rotterdam/Zeebrugge - Huil route. Minicruises zijn uitgesloten van deze aanbieding. Volledige algemene promotionele voorwaarden van P&O Ferries van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25