24 M ANGELA KIJKT TV INTERVIEW PAUL VAN GORCUM De Smurfen bestaan dit Quote van de dag Er ontstaat nooit meer iets waardoor het publiek wordt verrast jaar zestig jaar. Lange tijd leende Paul van Gorcum zijn stem aan een van de meest herkenbare karakters uit het stripverhaal: de tovenaar Gargamel. „Ik speelde het liefst slechteriken", zegt de (stem)acteur en hij kan het weten: hij was ook de Baron inBassieen Adriaan. Het is inmiddels net zo'n volkssport op Ko ningsdag als ringsteken en handelen op de vrijmarkt: neerploffen voor de tv en dan lekker op Twitter losgaan over Amalia. Ik heb me jaren zitten verbijten maar nu moet het eruit. Ik word er zowel hels als intens verdrietig van. Dat er zoveel mensen zijn die er genoegen in scheppen om met elkaar te wedijveren hoe ze een 14-jarige - misschien wel de kwetsbaarste leeftijd die er is - zo gemeen en zo hard mogelijk duidelijk kunnen maken hoe ze denken over haar uiterlijk. Niet in de beslotenheid van hun eigen woonkamer, maar gewoon voor iedereen te lezen. Voor haarzelf, voor haar hockeyteam, voor haar klasgenoten, voor het hele land. Jullie moeten je doodschamen. Hoeveel be richten moeten er nog komen over pubers die zichzelf van het leven beroven omdat ze gepest worden op school? Hoeveel tieners leveren er een gevecht op leven en dood tegen anorexia? En als jullie nou zo dapper waren om het met open vizier te doen. Welnee, de meesten hebben een dusdanig bewerkte profielfoto dat je niet herken baar bent. Maar helaas, een verknipt karakter laat zich niet wegpoetsen met Photoshop. Mij mag je pakken hoor, met mijn hamster wangen en maat 42. Ik kan letterlijk en figuur lijk een stootje hebben. Maar een 14-jarige die als geboren prinses toch al niet te benijden is? Die zich na de meivakantie weer onder haar klasge noten moet begeven en ze hoort grinniken en fluisteren, zoals ze waarschijnlijk al zo vaak mensen hoort fluisteren achter haar rug? Een kind nog, dat zichzelf nog helemaal moet ont wikkelen en leren kennen? Waar is het dan zo hopeloos misgegaan in je eigen miezerige leven? Ik zou medelijden met jullie moeten hebben, maar ik heb het niet. Weet je wat ik zag op tv? Een onwijs leuk ge zin, met een geweldige oudste dochter. Met stra lende ogen en een bos haar die niet zou misstaan in een shampooreclame. Die net zo gemakkelijk omgaat met leeftijdsgenoten die met drones spe len als met gedupeerden van de aardbevingen in Groningen. Die geniet van Kensington. Terwijl ze donders goed weet dat er tientallen camera's op haar zijn gericht en t7 miljoen mensen een oordeel hebben. Niet alleen vandaag, maar de rest van haar leven. En die nu al laat zien dat ze gemaakt is voor haar latere roeping. Ik gun het haar zo dat ze vanavond in de beslo tenheid van haar slaapkamer droomt van haar eerste Koninginnedag in 2040. Waar die pest koppen van Twitter publiekelijk op het schavot worden gehesen en met rotte eieren bekogeld. Colin Firth in The Secret Garden Pitt duikt in Weinstein In zijn werkkamer bouwt Paul van Gor- cum de spanning zorgvuldig op. De ac teur zit expres met zijn rug naar de ca mera. Als die begint te lopen, houdt hij nog een paar seconden in om zich dan plotseling om te draaien. In zijn gezicht schie ten de wenkbrauwen omhoog, de ogen vul len zich met vuur en de mond gaat wagen wijd open. „Ooooh, ik haat smurfen!" Dit is Gargamel, de gemene tovenaar in het verhaal van de Smurfen, de striphelden van tekenaar Pierre Culliford alias Peyo. Veertig jaar lang leende Paul van Gorcum zijn stem uit aan de Nederlandse versie van het be roemde personage in de tv-serie. En het kost de 84-jarige (stem)acteur twintig jaar later geen enkele moeite om weer in de huid, of beter gezegd: keel, van Gargamel te kruipen. „De smurfen vormen de leidraad in mijn le ven, ik ben er trots op." De blauwe dwergjes met de witte muts vieren dit jaar hun 60ste verjaardag. „Eerlijk gezegd wist ik dat niet eens", roept Van Gorcum. „Maar nu je het zegt: ik ben ermee begonnen in het jaar dat we trouwden. Wat vliegt de tijd." Hij stond midden jaren 50 van de vorige eeuw al op het toneel, deed hoorspelen op de radio toen op een dag een nieuwe serie ter ta fel kwam in Hilversum: De Smurfen. Of Van Gorcum wilde inspreken? „Het was een van de eerste series die op televisie kwamen. We zaten in Hilversum in cabines. Met z'n vieren: Frans van Dusschoten, Ger Smit en Corry van der Linden. Gerenommeerde namen." Moppersmurf Van Gorcum wijst met de handen. Hij weet zestig jaar na dato precies wie waar zat en wie wie speelde. Smit 'was' Grote Smurf, Van der Linden vanzelfsprekend Smurfin, Van Dus- schoten Brilsmurf en Van Gorcum speelde Gargamel. „Maar niet alleen deze personages, hoor. We deden wel vijf, zes stemmen in de serie. Ik deed ook Moppersmurf, Mu- zieksmurf, Vadertje Tijd of een oude boer. We hebben jaren naast elkaar gezeten. Ik heb in mijn hele car rière niet zulke leuke collega's bij elkaar gezien." Regisseur was in die eerste ja ren Arnold Gelderman, maar binnen enkele jaren nam Van Gorcum ook die rol over. „Een heel andere tijd. Ten eerste moest je muisstil zijn, want alles werd opgenomen. Het omslaan van een blaadje hoorde je al. En er mocht geen overspraak zijn. Ik kon niet beginnen in een zin van Frans van Dusschoten. Dus alle stemmen waren op zich, want anders kon er niet gemonteerd wor den als er iets fout ging." Van Gorcum leende zijn stem veertig jaar lang aan de Smurfen. Hij schat dat het zo'n 860 afleverin gen waren. In de beginjaren keek hij de serie op televisie thuis terug. „Met Dochter zaterdag 28 april 2018 GO FILM Colin Firth en Julie Walters zijn toegevoegd aan de cast van The Secret Gar den. De opna mes voor de film, gebaseerd op het gelijkna mige kinder boek van Fran- ces Hodgson Burnett, begin nen maandag. FILM Het productie bedrijf van Brad Pitt, genaamd Plan B, heeft de rechten om een film te maken The New York Times ten tijde van de 'ontmas kering' van Har- vey Weinstein. Zijn vrouwen- misbruik kwam via de krant naar buiten. 3 ■u o Dennis Jansen —Kees Prins in de Volkskrant. Jiskefetwerd spontaan gemaakt, nu moet alles volledig gepland worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24