MeToo-beweging viert veroordeling Bill Cosby Griep leidt tot meer problemen bij ouderen 15 Het lijkt me leuk problemen, zoals ziektes, op te lossen met interesse wekken voor de techniek, want dan moeten we straks weer van vooraf aan be ginnen. En er zijn veel werkne mers nodig", zegt Boerman. Slechts 26 procent van de vwo'ers stroomt door naar een technische studie (en er zitten er nog wat verstopt in de cijfers van bijvoorbeeld economische en gezondheisstudies) en 36 procent van de havisten. Hoe komt dat dan? Waarom slaan tieners met liefde voor natuur-, schei- en wiskunde tóch een andere weg in? De 17-jarige Anouar Nijland uit Nieuwleusen wil de logistiek in. „Het komt niet doordat techniek saai is, maar ik voel me niet helemaal thuis tussen de mensen die in die sector werken." De Hannover Messe kan hem niet op andere ge dachten brengen. Ook al be stuurt hij breed lachend en duidelijk onder de indruk een robotarm. „Dit vond ik wel cool ja. Misschien kan ik die ge bruiken in de logistiek. Als zo'n arm nou de zaal rondrijdt om alle spullen te verzamelen..." Ook Iris Achtereekte (15) uit Deventer lijkt niet te vermur wen. „Ik vind techniek wel in teressant, maar wil er niet ver der mee. Ik ga liever iets met sport doen. Die technieksector lijkt me een beetje saai." En bij haar vriendin Romi Ploeg (15) heeft het zien van al die technologische snufjes bijna een tegenovergesteld ef fect. „Het lijkt me nu juist in gewikkelder dan ik vooraf dacht. We waren bij een lezing over nanotechnologie en ik snapte er niets van. Dus ik twijfel nog tussen de zorg en natuur- of sterrenkunde." Toch hoeven de technische hogescholen en universiteiten zich nog niet per se zorgen te maken. Tussen deze scholieren zitten ook genoeg bèta's die niets liever willen dan werken in de techniek. „Ik weet al dat ik technisch industrieel pro duct ontwerpen wil doen," zegt Maurice Westland (17) uit Almelo. „De techniek is ver nieuwend. Je kunt dingen ma ken die in de maatschappij zijn te gebruiken." Duurzaamheid Dat maatschappelijke randje spreekt meer scholieren aan. Ze zijn meer dan ooit bezig met vraagstukken zoals duur zaamheid, de 'plastic soep' in zee en voedselproductie. Tech nische bedrijven storten zich op de oplossingen. Hoe zorgen we dat er voldoende voedsel voor de hele wereldbevolking is? Hoe zorgen we voor genoeg grondstoffen als de fossiele bronnen uitgeput raken? „Het lijkt me leuk om we reldproblemen, zoals ziektes of overbevolking, met technolo gie op te lossen", zegt Lauke Bouter (16) uit Amersfoort. Maar welke studie ze daarvoor nodig heeft? Dat heeft deze scholier in Hannover niet kun nen ontdekken. „Ik ga hooguit met een paar ideeën naar huis." „Eindelijk", zei advocaat Gloria All- red, nadat een jury Cosby schuldig heeft bevonden, „worden vrouwen geloofd. Niet alleen onder de hashtag MeToo, maar in een recht bank, waar ze onder ede stonden, waar ze naar waarheid getuigden, waar ze werden aangevallen, waar ze werden belasterd, waar ze wer den zwartgemaakt, waar pogingen waren om hen in diskrediet te brengen." De raadsvrouw die tien tallen vrouwen vertegenwoordigt die door Cosby gedrogeerd en mis bruikt zeggen te zijn, jubelde het uit. „Ik ben blijer dan ik ooit ben ge weest over een gerechtelijk besluit in 42 jaar." Cosby is schuldig aan penetratie zonder toestemming, terwijl zijn slachtoffer Andrea Constand (45) door een bedwelmend middel bui ten bewustzijn was. Destijds, in 2004, werkte zij voor het vrouwen basketbalteam van Temple Univer- sity, waar Cosby als ex-student in de raad van toezicht zat. Verjaard Constand werd min of meer een vertegenwoordiger van tientallen andere vrouwen die lang niet over misbruik door de superster durfden te praten en wier zaken verjaard zijn. Cosby hangt nu tot dertig jaar celstraf boven het hoofd, in de prak tijk levenslang voor de 80-jarige. UTRECHT Een nare bijkomstig heid van de langdurige griepepi demie: ook het aantal gevallen van longontsteking piekt. Vooral onder 65-plussers. De plaag aan longontstekin gen gaat hand in hand met de griepepidemie, die weliswaar sinds vorige week voorbij is, maar met 18 weken wel uitzon derlijk lang aanhield. Volgens cijfers van onderzoeksinstituut Nivel waren er begin maart per 100.000 65-plussers ruim 250 met een longontsteking. Vorig jaar waren dat er in dezelfde pe riode de helft minder. Op dit moment liggen nog steeds meer ouderen met een longontsteking ziek thuis of in het ziekenhuis, dan andere jaren eind april het geval is. Over de totale bevolking is de epidemie van longontsteking wel zo goed als over, zo blijkt uit registraties van het Nival. In een eerste proces, vorig jaar, kon de jury het na zes dagen overleg nog niet eens worden over de schuld vraag, dus moest de zaak over. Sindsdien is in de Amerikaanse sa menleving veel veranderd. De Me Too-beweging bracht na een reeks beschuldigingen aan het adres van filmproducent Harvey Weinstein een golf aan discussie op gang over seksueel misbruik door machtige mannen. Tientallen prominenten in Hollywood, de media, het be drijfsleven en de politiek verloren hun baan. Verhalen van slachtoffers gaven inzicht in redenen die vrou wen hebben om lang te zwijgen over misbruik, zoals schaamte, be dreigingen of angst voor een be schadigde carrière of reputatie. De beweging lijkt een verschil gemaakt te hebben. De jury had deze keer maar twee dagen nodig om Cosby schuldig te verklaren. „Zonder MeToo denk ik niet dat de maatschappij zo enorm zou op schuiven naar het geloven van vrouwen", zei een van de beschul digers van Cosby, Lili Bernard, te gen CNN. De National Organisa- tion for Women, een feministische organisatie in de VS, noemt het vonnis 'een waarschuwing voor seksuele roofdieren overal'. Actrice Rose McGowan, die Harvey Wein stein van verkrachting beschuldigt, bedankte de maatschappij 'voor het wakker worden'. Communisten Overigens speelde ook mee dat in het tweede proces meer getuigen werden opgeroepen, onder wie vijf vrouwen die hetzelfde hebben meegemaakt als Constand. Cosby en zijn advocaten blijven erbij dat alles met wederzijdse in stemming gebeurde. Ze vergeleken de MeToo-beweging met lynchpar tijen en de jacht op communisten in het Amerika van de jaren 50, en schilderden Constand af als geldbe luste leugenaar. Cosby gaat in beroep, maar is kei hard van zijn voetstuk gevallen. Hij was dankzij zijn rol in The Cosby Show een nationale vaderfiguur en betekende veel voor de emancipatie van de zwarte gemeenschap in de VS. Een van de laatste tv-stations die The Cosby Show nog vertoon den, Bounce TV, haalde de herha lingsaflevering na het vonnis defi nitief uit de lucht. In het hart van Berlijn Dresden, Leipzig en Weimar Achensee Somerset and the Cotswolds Crikvenica aan de Bloemenrivièra Toscaanse hoogtepunten Schotse Hooglanden f€ 359* f€ 529 f€ 629 669* www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 28 april 2018 GO Marijne Janse is gefascineerd door de zitski. foto 'semiel muijderman -4 Marjolein van Braak, Marijne Janse, Marinka Both en Elise Dees (vlnr) zijn échte bèta's. - Lauke Bouter (16) De veroordeling van acteur Bill Cosby wordt gevierd als over winning voor alle slachtoffers van seksueel misbruik. De MeToo-beweging heeft nu ook impact in de rechtszaal. Karlijn van Houwelingen Norristown De 80-jarige Cosby hangt een celstraf tot dertig jaar boven het hoofd, in de praktijk dus levens lang. FOTO PHOTO NEWS volgende keer weer! 5-daagse busreis 6-daagse busreis 8-daagse busreis 9-daagse busrondreis 10-daagse busreis 10-daagse busreis 10-daagse busrondreis Reiscode: efberOI vanaf 299* Reiscode: ebglc02 Reiscode: ebachO! Reiscode: eegb312 Reiscode: ebckv02 vanaf 629* Reiscode: ebmtm02 Reiscode: eegb304 vanaf699* Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15