Achilleshiel van de horeca Luctor et Emergo loge begint sociale club Koningsdag 2 E l' ZZP-CONSTRUCTIE HORECA Om meer mensen warm te maken voor een baan in de horeca levert uitzendbureau HappyStaff uit Goes sinds kort een zzp-constructie voor tijdelijke horecakrachten. „Ze houden zo veel meer geld over." Romeinenweek in Zeeuws Museum Commentaar Zeeland zit in de meivakantie weer tjokvol met toeristen. Die willen iets lekkers op het bord en graag een beetje snel ook. Het is dus alle hens aan dek in de horeca. Het wordt echter steeds moeilijker om de toeristen van hun natje en droogje te voorzien. Al jaren klinkt immers dezelfde klaag zang: de Zeeuwse horeca komt moeilijk aan personeel. Door de lage werkloosheid is de arbeidsmarkt inmiddels erg krap. Koks zijn niet te vinden. Het onderwijs kan de enorme vraag naar horecapersoneel bij lange na niet bijbenen. Tot 2029 krimpt het aantal studenten. Er zijn creatieve oplossingen nodig. Eén daarvan is werkne mers van buiten Zeeland interesseren voor een horecabaan. Mensen uit de Randstad en uit het buitenland. De Zeeuwse si tuatie is niet uniek. Kustregio's in Portugal, Spanje, Frankrijk, Engeland en Estland kampen met hetzelfde probleem. In het driejarige EU-project Cooking@Sea, waarbij Zeeland de regie heeft, zoeken ze daarom samen naar oplossingen. De branche kan zelf ook wat doen, bijvoorbeeld door perso neel beter te betalen. Grote struikelblokken blijven echter het vervoer en huisvesting van seizoenskrachten. Van Zeeuwse overheden mag worden verwacht dat ze meewerken en mee betalen aan slimme oplossingen. Jaarlijks innen ze per slot van rekening miljoenen aan toeristenbelasting. Van Zeeuwse overheden mag worden verwacht dat ze meewerken en meebetalen De Luctor et Emergo Loge van de orde van Odd Fellows wil naast haar loge in Zierikzee een sociale club oprichten. De eer ste bijeenkomst is dinsdag 15 mei. Esme Soesman Zierikzee De sociale club van Luctor et Emergo is een gemengde club waar mannen en vrouwen elkaar kun nen ontmoeten om over belang rijke zaken van gedachten te wisse len. Op een informele manier. Zon der de rituelen die bij logezittingen van de orde gebruikelijk zijn. En ook zonder inwijding als je lid wordt. De loge hoopt zo een wat breder publiek te trekken. De Odd Fellows hebben als doel mensen met elkaar te verbinden. Maakt niet uit wat hun geloof, cul tuur of afkomst is. Door de samenkomsten kunnen mensen elkaar inspireren en nieuwe inzichten verwerven - is de gedachte. Ieder lid kan een bij drage leveren door een korte lezing te geven of verslag te doen van bij voorbeeld een reis of een gelezen boek. De sociale club is een gemengde club, zonder rituelen De club komt vanaf 15 mei elke derde dinsdag van de maand bijeen in het St Jacobshofje aan de St Do- musstraat 51 in Zierikzee. Belang stellenden kunnen drie keer vrij blijvend langskomen. Aanmelden via: jhaasnoot@icloud.com. Aan vang 20.30 uur. ALMANAK Als rechtgeaard puber bracht hij deze meivakantie gamend door. Zo nu en dan zorgde zijn moeder voor een korte onderbreking ('luchten', noemt ze het). Don derdag gingen ze samen winke len. Vrijdag rond het middaguur, verplicht een stukje fietsen door de stad. Het liep al tegen zessen toen de holbewoner zijn kamer uit gestormd kwam, verbazing en ongeloof op zijn gezicht. Ein delijk was het kwartje gevallen. De oranjetompoucen in de win kel. De wapperende vlaggen. De koning in de krant en de mensen met kleedjes op straat. „Heb ik nou Koningsdag gemist?" Nieuwe borden langs A58 Een lintje op Koningsdag Windpark is voor helft af BROUWERSDAM Robbentochten op Grevelingen Frank Balkenende Domburg Als de toeristen in de meivakantie weer massaal de Zeeuwse kust op zoeken, staat er druk op de ketel in de horeca. Wie gaat al die vakantie gasten bedienen? Hoe krijg ik de keukenbrigade compleet? Het is al jaren een kopzorg in de horeca. De vraag naar personeel is vele malen groter dan het aantal schoolverlaters met een horeca-opleiding. HappyStaff, de grootste leveran ciervan horecapersoneel in Zeeland, schat dat er zo'n 1500 vacatures openstaan. „Ik ken bedrijven die tij delijk moesten sluiten. Ze konden onvoldoende personeel vinden", zegt Ruud van Houten van Hap pyStaff. Omdat ook andere sectoren naarstig op zoek zijn naar handjes, is er op de Zeeuwse arbeidsmarkt een voortdurend gevecht om vakantiek rachten, herintreders en zij-instro- mers, mensen die nu totaal ander werk doen, maar een carrièreswitch overwegen. Het invliegen van werkzoekende Portugezen en Polen kan de nood enigszins verlichten, maar is slechts een splinter van de oplossing. Vol gens Van Houten is het salaris één van grote de struikelblokken. „De horeca kampt met een imago van lange dagen, onregelmatige werktij den en een niet al te riante belo ning. Mensen zitten dan liever ach ter de kassa bij de Jumbo. Met onze zzp-constructie willen we iets aan de beloning doen. Wie nu tussen de 5 en 10 euro verdient, kan als zelf standig ondernemer het dubbele vangen. Dan wordt een tijdelijke baan in de horeca plotseling aan trekkelijk." Hein Robbers, die samen met Jaco Duvekot strandrestaurant De Oase in Domburg exploiteert, betaalt zijn mensen boven de cao. „Wij ontwik kelen ons tot een restaurant dat 365 dagen per jaar open is. Dan moet je medewerkers aan je binden. Dat be gint bij goed werkgeverschap. We betalen ze fatsoenlijk, investeren in opleidingen, zorgen voor een goede werksfeer - ik stuur personeel ook op tijd weg - en organiseren uitjes voor het personeel." Vervoer Robbers kan nog zo goed zijn best doen, er zijn factoren waarop hij geen invloed heeft. Daar is hulp voor nodig, onder meer van de overheid. „Voor horecazaken aan de kust is vervoer van personeel echt knel punt. 's Avonds na negen uur rijdt er geen bus meer. Het transport is voor jongeren problematisch. Samen met andere ondernemers ben ik bezig om een busdienst op te zetten. Daar heb ik ook de gemeente bij nodig. Dan wordt een tijdelijke baan in de horeca plotseling aantrekkelijk - Ruud van Houten, HappyStaff Dat zijn lange trajecten. Ook de fi nanciering is lastig." Een minstens zo groot vraagstuk is huisvesting, zeker voor buiten landse werknemers. Robbers: „Los van het taalprobleem dat zich kan voordoen, is de vraag waar je je per soneel onderbrengt? Het zou ons enorm helpen als we ergens tijdelijk portocabins voor seizoenskrachten zouden mogen neerzetten. Ik weet dat je dan met allerlei vergunningen te maken krijgt, maar ik hoop dat ge meenten ons daarbij zullen onder steunen." Ruud van Houten knikt. „We kunnen investeren in prachtige strandpaviljoens en moderne hotel accommodaties, maar als er geen mensen zijn om de gasten te bedie nen, dan rennen de toeristen Zee land uit." MIDDELBURG Bezoekers van het Zeeuws Museum kunnen vanaf vandaag tot en met zondag 6 mei kennismaken met de Romeinse tijd. Kinderen kunnen dagelijks tus sen 13.30 en 16.00 uur in de werk plaats een Romeins buideltje ma ken. Ihssen 13.30 en 14.30 uur kun nen alle bezoekers deelnemen aan een familierondleiding langs de hoogtepunten van de tentoonstel ling 'Romeinse kust - Land van Ne- halennia', die deze week voor het laatst te zien is. Deze tentoonstel ling laat zien hoe de Romeinen leefden aan de kust, met speciale aandacht voor vondsten uit Zee land en Zuid-Holland. De activitei ten zijn gratis. Het Zeeuws Museum doet mee aan de Nationale Romeinenweek, georganiseerd door RomeinenNU. Het thema van de Romeinenweek is dit jaar 'Mobiliteit'. De week wordt vandaag geopend in mu seum Het Valkhof in Nijmegen. Meer informatie is te vinden op romeinenweek.nl. zaterdag 28 april 2018 II Tip? redactie@pzc.nl GOES De gele borden langs de A58 bij Goes verdwijnen de komende weken uit het zicht. Het zijn tijde lijke verkeersborden die te maken hebben met de aanleg van de nieuwe af slag bij Goes. Volgens de gemeente Goes worden de eerste portalen bin nenkort 's nachts ge plaatst. Daarna, in week 20, wordt er ook overdag aan gewerkt, zodat eind mei alle definitieve (blauwe) borden er staan. ARNEMUIDEN Will Goudt (f) uit Arnemui- den heeft op Koningsdag een lintje gekregen. Het dorp keek toe hoe hij tij dens de aubade werd be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Goudt (62) werkt bij de kerncentrale Borssele en was 30 jaar bestuurslid van de personeelsvereni ging. Sinds 1991 be kleedde hij diverse be stuursfuncties bij de Oranje Vereniging Arne- muiden. Ook coördineert hij de Arnemuidenloop. BRUINISSE Windpark Krammer op de Philipsdam is voor de helft klaar. Er zijn nu achttien van de geplande 34 turbi nes gebouwd. Met het werk is in 2016 begonnen en volgend jaar moet het park operationeel zijn. Het levert dan 102 Megawatt groene stroom die wordt afgenomen door AkzoNo- bel, Philips, DSM en Google. De turbines heb ben een tiphoogte van 175 meter en kosten bij elkaar 215 miljoen. in het Grevelingenmeer wonen ruim honderd zee honden. Vanaf 10 mei houdt Staatsbosbeheer twee keer per week vanuit het Informatiecentrum op de Brouwersdam robben- tochten. Met een open sloep varen deelnemers langs de eilanden. Onder weg vertelt de gids over het gebied en de zeehon den. De tocht duurt twee uur en kost 25 euro per persoon. Meer informatie via staatsbosbeheer.nl Serveren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123