Lekkers ucin Giphart en meer over cle kook DOEN Gipnarts kookeiland Wist u dat de Franse keizer Napoleon verzot was op een goddelijke Nederlandse dessertwijn? Nee? Dan weet u dat nu. Dankzij ons klimaat is Neder land nooit een wijnland van betekenis geweest, maar in de loop van de geschiedenis is er één wijn doorgedrongen tot de Champions League van illustere namen: Vin de Constance. In r6s2 zetten Nederlandse zeerovers op Kaap de Goede Hoop een verversingspost op voor VOC-schepen die van en naar Oost-Indië voeren. Scheepschirurgijn Jan van Rie- beeck stichtte in het huidige Kaapstad tuinderijen voor groenten en fruit, met als doel om scheurbuik onder de beman ningsleden tegen te gaan. In 1659 plantte hij druiven voor de productie van wijn (op de plek waar-junfact - heden ten dage het stadion van Capetown Ajax staat). Die wijn was volgens de overleve ring 'slechts geschikt om de darmen mee te spoelen'. Simon van der Stel, de eerste gouver neur van het gebied, liet in 1685 op 20 kilometer buiten fort De Goede Hoop een landhuis bouwen, prachtig gelegen tussen twee oceanen: Constantia, waarschijnlijk vernoemd naar de dochter van een belangrijke VOC-pief. De moei lijke grond, de warme zon en tegelijker tijd het vochtige zeeklimaat bleken perfect voor wijnbouw. Nog geen honderd jaar later was Vin de Constance een begrip in heel Europa. Met name vorsten en machthebbers waren dol op de diepe, zachte nectar-achtige dessertwijn, die werd verscheept in stereotype flesjes. De Pruisische keizer Frederik de Grote had er in 1777 bijna vijfhonderd in bezit, wat een schijntje was in vergelijking met de drankkast van zijn Franse collega Louis de XVI en zijn Marie-Antoinette, die in 1782 maar liefst 2.634 flessen had den liggen (tegenover 2.031 flessen wijn uit hun eigen Bourgondië). koken eten Shoppen en eten: dat doe je op de Swan Market. Zondag strijkt de Rotterdamse editie neer aan de Parklaan in de Maasstad. Te bezoeken van 11 tot 17 uur. nvan de aoden Foto SHODYCAREMAN 361 zaterdag 28 april 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102