Raadslid Johan Hessing van 50Plus overvraagt ambtenaren Terneuzen Veel aandacht voor Poolse bevrijders Nieuw leven voor slinger van Foucault in watertoren Axel 4 zv „Het kost ambtenaren tijd om raadsvragen te beantwoorden", licht burgemeester Lonink toe, „tijd die zij niet aan andere zaken kun nen besteden." Ambtelijke tijd is ook niet gratis. Rotterdam heeft eens berekend dat het beantwoor den van één vraag rooo euro kost, weet Lonink. Hessing, sinds eind maart raadslid, houdt het zelf op 300 euro per vraag. Hessing: „Ik stel vragen zoals over Er zitten ook vragen tussen waarvan de antwoorden te vinden zijn op internet de leefbaarheid in wijken en meer openbare toiletten niet voor mezelf, maar voor de burgers van Terneu zen." Hij weet niet of hij in dit tempo doorgaat. „Maar als ik ergens tegenaan loopzal ik niet aarzelen." Lonink juicht het toe dat Hessing zijn rol als volksvertegenwoordiger serieus neemt. „Maar er zitten ook vragen tussen waarvan de antwoor den zo te vinden zijn op internet. En hij kan ook direct bij ambtenaren of bestuurders terecht." Ook Sociaal Terneuzen kan er wat van met achttien schriftelijke vra gen dit jaar. CDA en PvdA zitten op zeven, TOP/Gemeentebelangen, VVD en GroenLinks op drie, SGP op twee, D66 en SP elk op één en Christenunie en PW op nul. Het 21 maart niet herkozen raads lid Cees Freeke feTerneuzen) had er overigens dit jaar al tien gesteld. Johan Hessing treedt in zijn voet sporen. IN DE REGIO Tourrit klassieke koetsen Fietsvier daagse Markt MIJN DORP, MIJN STAD De herdenking in Terneuzen heeft een bijzonder karakter. Die vindt vanaf 19.45 uur voor het laatst plaats bij het monument op het sluizencomplex. Die locatie wijkt voor de aanleg van de Nieuwe Sluis. Het monument ver huist naar de Binnenvaartweg. De plechtigheid wordt voorafgegaan door een dienst in de Grote Kerk, die om 18.30 uur begint. In Axel is vanaf 18.30 uur een bijeenkomst in De Halle, waarna op de begraaf plaats kransen worden gelegd. Veel aandacht gaat uit naar de Poolse slachtoffers, ook daarna, bij het Pools Monument aan de Zee straat, waar om 20.00 uur twee minuten stilte wordt gehouden. De afsluiting is in De Halle. Bij het monument aan de Pauli- nahaven bij Biervliet wordt om 19.45 uur herdacht. Ook worden er vredesduiven opgelaten. Om 20.30 uur wordt een plechtigheid ge houden bij de plaquette aan de Maarleveldstraat. In Koewacht vind de herden king plaats in de kerk. De namen van de slachtoffers worden voor gelezen. Na 20.00 uur worden op de begraafplaats bloemen gelegd. In Philippine komen bezoekers om 19.00 uur samen bij het monu ment aan de Boekhouteweg. On der meer de namen van de slacht offers worden voorgelezen. In Sas van Gent begint de her denking om 19.45 uur in de Cuy- perskerk. Tegen 20.30 uur vertrekt de rouwmars naar het monument aan het Keizer Karelplein. Zaamslag herdenkt vanaf 19.30 uur. Er gaat een stille tocht van het Plein naar de Poolse brug. Daar vindt een herdenking plaats, on der meer met het spelen van het Poolse volkslied. AXEL De watertoren van Axel heeft sinds donderdag een wereldbe roemd mechaniek in huis, de Slin ger van Foucault. En het past schit terend. Gedeputeerde Ben de Reu mocht de slinger in werking stellen. Voordien bungelde die wat heen en weer, pre cies zoals de Parijse natuurkundige Léon Foucault (1819-1868) voor het eerst vaststelde. De slinger beweegt mee met de draaiende aarde. Vrijwilligers van museum Het Wa renhuis in Axel, waaronder de wa tertoren valt, hebben het mechaniek gebouwd. „En", zei conservator Piet de Blaeij, „dat was ingewikkelder dan het lijkt." Henk van Kooten (89) uit Zoeter- meer is de initiatiefnemer. De oud medewerker van de TU Delft zocht al vijfjaar een watertoren om het in strument in op te hangen, als leer- object. „Steeds kreeg ik nul op het rekest, tot ik naar Axel belde." Zaterdag is de officiële start van het seizoen van de watertoren, met van 13.00 tot 17.00 uur als extra activitei ten een natuurspeurtocht, spring kasteel, uilendemonstratie en op treden van Hosanna. Ook is in de to ren een foto-expositie van de Dow- fotoclub. vrijdag 27 april 2018 Het Terneuzense raadslid Johan Hessing (50Plus) is door ge meentesecretaris Jan Princen gevraagd wat kalmer aan te doen met schriftelijke vragen. In een maand heeft hij er al tien ge steld, een record. Harmen van der Werf Terneuzen - Jan Lonink, burgemeester Terneuzen EEDE Vanaf industrieter rein de Vlasschaard vindt er zondag een tourrit plaats met klassieke koetsen en traditionele rijtui gen. De rit van on geveer 25 kilometer begint om 10.00 uur. Om 14.30 uur is er uitleg en een presentatie van de gespannen voor het publiek voor het terras van Hotel de Elderschans in Aar denburg, tevens sponsor van het evenement. AXEL Fietsclub Gregorius van de KBO houdt vanaf maandag 30 april tot en met donderdag 3 mei een fietsvier daagse. Jong en oud kunnen vanaf 18.30 uur bij het Gregoriuscentrum opstappen voor een bewegwijzerde tocht van zo'n 20 kilometer. De routes, elke dag een andere tocht, zijn uitgezet in de omgeving van Axel. Deelname kost 5 euro inclusief een consumptie. Kinde ren onder de 13 jaar hebben wel begeleiding nodig. SAS VAN GENT In Sas van Gent wordt dinsdag een markt georgani seerd. Er zijn kramen met onder andere kle ding, speelgoed, etenswaren en mo deaccessoires. Kinderen kunnen eendjes vissen, bungeejumpen en in de draaimolen. De markt is ge opend van 12.00 tot 20.00 uur. TERNEUZEN Ze waren er dit jaar vroeg bij, de verkopers op de vrijmarkt voor Koningsdag in Terneuzen. De eersten markeerden donderdag al rond het middaguur op de Heren gracht een plekje. Het weer zat dan ook mee. Sterre (9) en Elin (5) uit Terneuzen lagen aan het einde van de middag tussen de te verkopen spulletjes te wachten op de eerste klanten, '"s Nachts wisselen we elkaar af," vertelden hun ou ders Joram en Joukje. "Tot 01.00 uur verkoop je het meest. Vanaf 02.00 uur wordt het stiller, maar het sfeertje onder ling is zo gezellig." foto peter nicolai AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten, kaart jes maken; De Halle, 13.30 uur: Creatief, konings bingo; 't Trefpunt, 9.00 uur: Koersbal; HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Koningsdag spelen- middag; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; HULST De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 14.00 uur: Oranjebingo; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: Konings bingo; Café De Kastanje, 20.00 uur: Oranje bingo De Klooria- nen; Tent in 't Laantje, 14.00 uur: Levend pietsbaktoernooi en schieting op lig gende wip; De Statie,10.00 uur: Mensendieck; 18.45 uur: Jeugd- schaken; MIDDELBURG Markt, 13.00-24.00 uur: Diverse optre dens, waaronder Gers Pardoel en Charly Lownoise; SLUISKIL Meulengat, 13.30 uur: Biljarten; VLISSINGEN Binnenstad, tot 16.00 uur: Grote vrijmarkt; Ter Reede, 14.00- 16.30 uur: Optre den Het Bruinisser Visserskoor; Timmerfabriek, 16.00 uur: Evenement 'Groove to Chili'; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; Terrein aan de In- formaticastraat, 15.00 uur: Circus Barones. In de gemeente Terneuzen wordt vrijdag 4 mei stilgestaan bij Dodenherdenking. Op zeven plaatsen zijn plechtigheden en bijeenkomsten. Martijn de Koning Terneuzen De slinger van Foucault in de watertoren van Axel. foto peter nicolai VRIJMARKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64