Noord-Beveland krijgt koopzondag 5 MARKTKOOPMAN PASSIE Arnold Oudsen is net 80 geworden, maar gisterochtend stond hij gewoon weer om half vier op. Even een kopje koffie en ontbijten en dan, hup, naar de markt in Middelburg om zijn kraam op te zetten. Gisteren verrasten zijn marktcollega's hem met cadeaus voor zijn verjaardag. Een bos bloemen, choco laatjes, een kaart met een dinerbon en meer moois werden de Kapellenaar in de handen gedrukt namens 'de hele Middelburgse markt'. En zijn collega's zongen 'Lang zal hij le ven'. Arnold Oudsen voelde zich een beetje opgelaten vanwege al die aandacht. Toch kon hij het waarderen. Juist het sociale aspect van de markt spreekt hem zo aan, het omgaan met de mensen. Arnold Oudsen zegde in 1967 zijn baan als tekenaar/construc teur bij TNO op om met kleding te gaan venten. „Het zit in de familie. Mijn vader was koopman en mijn broers begonnen er ook mee." Hij klapte de achterbank van zijn Fiatsoo plat en ging aanvankelijk in de Betuwe leuren met babykle- ding en nylon kousen. Van liever lee kwam er een echte kraam en verhuisde hij naar Zeeland, waar zijn vrouw Wil Oudsen-van der Voort vandaan komt. Inkomsten Sinds 25 jaar is Oudsen met da meskleding te vinden op de Mid delburgse en Goese weekmarkt, maar eerder was hij ook in Zeeuws-Vlaanderen te vinden, op de markten in Oostburg, Axel en Sluis. Toen de inkomsten aan de zuidelijke kant van de Wester- schelde minder werden, doordat het Belgische publiek wegbleef, concentreerde hij zich alleen nog op Middelburg en Goes. Zijn vrouw Wil zegde haar baan als verpleegkundige op om haar man te helpen. „We komen niet uit het milieu, maar in principe is het werk hetzelfde: het is de be doeling dat de mensen blij naar huis gaan", zegt ze. Voor haar man Ik kan zeggen 'stop nou eens', maar hij gaat gewoon door is het venten op de markt 'zijn lust en zijn leven'. „Ik kan zeggen 'stop nou eens', maar hij gaat gewoon door." Toen hij 65 werd, wilde hij nog niets weten van stoppen en ook nu hij zondag 80 werd, is hij nog vol goede zin. „Ik heb met mijn vrouw afgesproken dat als ik me goed voel, nog een paar jaar wil volhou den. Ik doe het nog steeds met ple zier." Wat er zo leuk aan is? „Alles! Met mensen omgaan, de nieuwe collectie uitzoeken, iedere keer proberen om 'runners' te krijgen. Elke week is er een andere mode en je probeert er steeds met iets uit te springen. Het is leuke han del." Tegenwoordig doet Arnold Oudsen het iets rustiger aan met twee marktdagen. En elke maan dag rijdt hij nog naar Amsterdam om nieuwe kleding in te kopen. Weer of geen weer, hij staat paraat op dinsdag in Goes en donderdag in Middelburg waar hij in al die ja ren een aardige vaste klantenkring heeft weten op te bouwen. Koude handen In de winter trekken hij en zijn vrouw wollen ondergoed aan en thermokleding. „Dan heb je alleen nog maar koude handen. Alleen als het de hele dag regent en het windkracht 7 a 8 is, laat ik het af weten. Dan blijf ik thuis." Oudsen is er best trots op dat hij op zijn tachtigste nog steeds op de markt staat. „Je hebt het niet voor het zeg gen, maar je kunt je gezondheid wel een beetje sturen." Voor hem en zijn vrouw betekent dat: niet roken, geen alcohol, veel bewegen en veel groente eten. NBB, WD, PvdA, D66 en BEN stemden in met het voorstel om ondernemers totale vrijheid te ge ven op de zondag. Het CDA stelde voor om eerst het draagvlak onder ondernemers en inwoners te on derzoeken en daarna een 'bij het eiland passende vorm van zon dagsopenstelling' mogelijk te ma ken. Daar voelden de andere par tijen niets voor. „Wij denken dat het verruimen van de zondagsope ning goed is voor de inwoners, on dernemers en toeristen", stelde Yvonne van der Maas van NBB. Ze wees er wel op dat kleine winke liers in de problemen kunnen ko men en zich wellicht gedwongen voelen ook open te gaan. Met een tussentijdse evaluatie via de Ver- De zondag moet uniek blijven eniging Gezamenlijke Onderne mers Noord-Beveland (GON) wil de raad een vinger aan de pols hou den. Het vervolgvoorstel van het CDA voor een beperktere zon dagsopenstelling met maximaal veertien koopzondagen per jaar en openingstijden vanaf 13.00 uur redde het eveneens niet. Dat leidde er uiteindelijk toe dat het CDA te gen verruiming van de winkeltij denverordening stemde. Ook de SGP bracht een tegenstem uit. „De zondag moet uniek blijven", be toogde fractievoorzitter Cor van de Woestijne. „Niet alleen vanuit een christelijk oogpunt; ieder mens heeft recht op een dag om tot rust te komen." De nieuwe verordening moet 1 juni ingaan. Naast de zondag mo gen ondernemers dan ook hun deuren openen op tweede paas dag, Hemelvaartsdag, tweede pinksterdag en tweede kerstdag. Groepsreizen 3-daagseexcursiereis OAQ Zuidoost Engeland V A- Ptwn^J Keukenhof do 3 mei €41,-- Libelle Zomerweek 46,-- Weekendje Londen! zal 6 juni t/m zo 17 juni €119,-- Koninklijke Tuinen in Brussel wo 9 mei €31,- Dagtocht Parijs za 5 mei, zo 29 juli, za 24 aug 59,- Dagtocht Maastricht za 28/4, vr 29/6, do 30/8 35,- Annie M.G. Schmidt za 30juni 85,- vrijdag 27 april 2018 Arnold Oudsen zegde 51 ja3 geleden zijn baan als tekenaa op om marktkoopman te wor^ den, op zijn 80ste weet hij niel van ophouden, fotolexdem eWer 4»* Arnold denkt niet aan stoppen Valeska Nastaly Middelburg - Wil Oudsen-van der Voort Winkels in de gemeente Noord- Beveland mogen binnenkort elke zondag open. Dat heeft een meerderheid van de ge meenteraad gisteren bepaald. Ellen Jobse Wissenkerke - Cor van de Woestijne, SGP Bij deze reis is het excursieprogramma di 17t/m do 19 juli inbegrepen di 14 t/m do 16 augustus Hollands glorie, inclusief entreeticket Al 22 jaar het leukste feestje! ma 21, do 24 za26mei Twee dagen in deze bruisende stad. Vier-sterren hotel in Canary Wharf Bloemenpracht in de Koninklijke Serres! Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Maastricht is magisch! Beste musical van het jaar, nu in het DeLaMar theater te Amsterdam WWW.amz.nl Meer informatie en (prijs)voorwaarden M Kk jjjj 0113-351551 Vindt u op onze site. kJivJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62