Alles voor de veiligheid VVD is niet blij met golf parkeerboetes Forse straffen voor schietpartij Terneuzen Ruikertje 2 VERKEERSVEILIGHEID FIETSERS De kans datje op de fiets een dodelijk ongeluk krijgt, is groter dan wanneer je in de auto zit. Maar behalve wielrenners en toeristen draagt niemand een helm op de Zeeuwse fietspaden. Floe komt dat toch? Commentaar De cijfers liegen er niet om. Zeeland kent de meeste do delijke fietsongevallen per gereden kilometer, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar veronge lukten acht fietsers. Het aantal gewonden loopt in de tientallen. Jaarlijks komen meer dan drieduizend fietsers in aanraking met een auto, fiets, bromfiets of ze zijn slachtoffer van een val. Negen van tien fietsers lopen daarbij hersenletsel op, onder zocht de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Datzelfde SWOV toonde aan dat als iedereen verplicht een fietshelm draagt, er in ons land vijf kinderen en vijf volwasse nen minder dodelijk verongelukken. Het aantal ernstig gewon den daalt spectaculair met bijna vierhonderd. We dragen sinds jaar en dag braaf autogordels. We dragen een helm als we brommen en als we de racefiets pakken, zet ten we een helm op. We rusten onze auto uit met airbags. Alle maal voor de veiligheid. Waarom we dan geen fietshelm dra gen? Het antwoord is simpel. We hebben een hekel aan iets op ons hoofd. We zijn een koppig volkje. Het dragen van een fiets helm zit niet in onze genen. Verschillende ministers van Verkeer en Waterstaat hebben gezegd de fietshelm niet te willen ver plichten. Stimuleren kan wel. Tien fietsdoden en bijna vierhon derd ernstig gewonden per jaar minder is stimulans genoeg. De cijfers liegen er niet om. We dragen geen fietshelm, omdat we een koppig volkje zijn Van der Hoek ontdekte de verdub beling bij het bestuderen van het jaarverslag van de gemeentelijke af deling Handhaving. „Komt dat door de vele kapotte parkeerautomaten of is het nieuw beleid van Handha ving?" vroeg Van der Hoek onlangs in de commissievergadering. Porte feuillehouder Gerard Rabelink moest het antwoord schuldig blij ven, maar hij beloofde het uit te zoeken. Van der Hoek: „Als blijkt dat het nieuwe team Handhaving een wedstrijdje maakt van het uit schrijven van parkeerboetes, dan vind ik dat toch iets om over na te denken. Ik heb zorg over de manier waarop Schouwen-Duiveland zijn gasten behandelt." Met het antwoord gisteren, wordt de vrees van Van der Hoek bewaarheid. „Het nieuwe team Het team bestaat uit enthousiaste en gemotiveerde mensen Handhaving bestaat uit enthousi aste en gemotiveerde mensen", zegt een gemeentewoordvoerder. „Ze worden nadrukkelijk aange stuurd. Deze werkwijze heeft het afgelopen jaar geleid tot een bedui dend hogere productie." ALMANAK Die Goesenaar koopt bij de su permarkt wel eens een bosje bloemen voor zijn vrouw. En hoe lief zij dat ook vindt, ze moppert nogal eens over de kwaliteit. Zeker als hij weer eens met rozen komt aanzetten die al open staan of als de tulpen na een dag al gebogen in de vaas hangen. Nee, bloemen haal je niet bij de supermarkt. Toch kocht hij daar onlangs weer een bos bloemen voor zijn jarige moeder. Toen hij de bos gaf, plaatste zijn dochter van 7 een wat gênante opmerking. „Het is niet veel soeps, hoor, oma. Maar het gaat om het gebaar!" Hulpkring van start Overlevingsdrang Theo Voorzaat Meevaren op de reddingbootdag ZONNEMAIRE Kinderburgemeester meteen missie Fietsenzaak Piet Voskamp in Mid delburg verkoopt regelmatig e-bi- kes. Maar fietshelmen gaan nauwe lijks over de toonbank. „Ik schat dat nog geen tien procent van onze klanten een fietshelm aanschaft", zegt bedrijfsleider Ruben de Bruijne. Toch zag hij de verkoop van fietshelmen de laatste jaren wel iets stijgen. „De mensen die er wel eentje kopen, zijn forenzen met een e-bike die 45 kilometer per uur kan, of ouderen die al een keer ge vallen zijn. Maar dan ben je natuur lijk eigenlijk al te laat." Hoe dat komt? „Tja, de Nederlandse fietspa den zijn zo ingericht dat je denkt dat het niet nodig is. Terwijl je als fietser natuurlijk wel kwetsbaar bent." Fietsers in Zeeland zijn nog kwetsbaarder dan mensen in an dere provincies: Zeeland kent de meeste dodelijke fietsongevallen per gereden kilometer. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar verongelukten in Zeeland acht fietsers. De oorzaak van het relatief hoge aantal slachtoffers in Zeeland, is niet bekend. „Het zou te maken kunnen hebben met gevaarlijke verkeerssituaties, maar het kan ook komen doordat in Zeeland relatief veel oudere fietsers zijn, of doordat er veel gefietst wordt op e-bikes", zegt CBS-woordvoerder Tanja Traag. Landelijk gezien kwamen in 2017 voor het eerst meer fietsers om dan inzittenden van een auto. Tweederde van de slachtoffers is 65 jaar of ouder. Het gebruik van een fietshelm kan veel leed voorkomen, weet Flip Nieuwenhuize van de Zeeuwse af deling van de Fietsersbond. „Ik ben arts. Ik weet hoe zwaar het hersen letsel kan zijn als je valt met de fiets. Tijdens een vakantie in Ierland heb ik voor mijn ogen een fietser op zijn hoofd zien vallen. Zijn helm was gebroken, maar hij kon daarna wel verder fietsen. Een fietshelm biedt hele goede bescherming. Fietson gevallen zijn vaak eenzijdig: men- ln het buitenland is gebleken dat het fietsgebruik afneemt als je de helm verplicht maakt sen botsen tegen een paaltje of een stoeprand. Dan valt er met een helm veel winst te behalen." De Fietsersbond juicht het ge bruik van een fietshelm toe, maar een helmplicht is een stap te ver. Nieuwenhuize: „Uit onderzoek in het buitenland is gebleken dat het fietsgebruik afneemt als je de helm verplicht maakt. Het roept alleen maar weerstand op." Veel mensen vinden de helm niet prettig zitten, denkt Nieuwenhuize. „Onbekend maakt onbemind, denk ik. Mensen denken dat ze er last van hebben. Terwijl je 'm nauwelijks voelt op je hoofd. En je hebt door het klepje minder last van de regen. En als het warm is, isoleert 'ie lekker." De 32-jarige Terneuzenaar R. R. en zijn 19-jarige maat en plaatsgenoot W. W. zijn woensdag elk veroor deeld tot een gevangenisstraf van 42 maanden vanwege hun aandeel in een schietpartij in Terneuzen. In het geval van R. was het vonnis conform de eis. Bij W. ging de rechtbank flink boven de eis van de officier van justitie die twee jaar cel had gevorderd. In beide gevallen oordeelde de rechtbank dat - onder het motto sa men uit samen thuis - het duo bij de schietpartij aan de Goudenre genstraat in Terneuzen, op 9 sep tember 2017, schuldig was aan po ging doodslag. Alle twee hadden immers op de vader van het be oogde slachtoffer geschoten. De 45- jarige neef van R. uit Capelle aan den IJssel, werd na een eis van vijf tien maanden cel vrijgesproken en neef H. H. (33) kreeg zes maanden cel in plaats van de vijftien maan den cel waarvan vijf maanden voorwaardelijk opgelegd. De achtergrond van de schietpar tij was een incident in Hulst, eerder die dag, waarbij R. R. een glas in zijn gezicht kreeg geduwd. De vier gingen later bij de woning van de glasduwer verhaal halen. Zijn vader keek naar buiten en vervolgens werd er geschoten. vrijdag 27 april 2018 II VVD-raadslid Bruno van der Hoek wordt niet vrolijk van de verdubbeling van het aantal par keerboetes vorig jaar op Schou- wen-Duiveland. Ton van den Nouweland Renesse - gemeentewoordvoerder Tip? redactie@pzc.nl BROUWERSHAVEN De Hulpkring Brouwers haven is officieel van start gegaan. Het gaat om een initiatief van de Stadsraad Brouwersha ven, waaraan verschil lende lokale organisaties - zoals kerken en oude- rensociëteit - meewer ken. Vrijwilligers helpen kwetsbare of oudere stadsgenoten met wat nodig is, om zo een vei lige leefomgeving met el kaar te creëren. Van het doen van een klusje tot meegaan naar de dokter. ZIERIKZEE Het Stadhuismuseum schenkt tot en met 3 no vember ruim aandacht aan het werk van Theo Voorzaat (foto). De ten toonstelling 'Overlevings drang' is een eerbetoon aan de 80-jarige in Drei- schor woonachtige kun stenaar. Zijn werk valt onder de stroming van het magisch realisme en geniet internationale be kendheid. De expositie werd gisteren geopend door Koen Nieuwendijk van Galerie Lieve Hemel in Amsterdam. NEELTJE JANS In de huid kruipen van een redder? Zaterdag kan het. De KNRM stelt dan haar deuren open voor haar donateurs en andere bezoekers om een kijkje te nemen in de keuken van de redding maatschappij. Behalve meevaren, kunnen dona teurs ook kennis te maken met het werk ma terieel van de KNRM. Hij schrijft zijn eigen speeches zelf. Rent van hot naar her en maakt grapjes bij de vleet. On geveer de helft van het ambtstermijn van de Schouwen-Duivelandse kinderburgemeester Stan van der Wekken zit er op. Een mooi moment om iets te doen met zijn missie. ZEELAND 7 Fietshelm Cornelleke Blok Middelburg - Flip Nieuwenhuize, Fietsersbond Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57