Voorwaardelijk cel voor 'oberschoppers' Kabinet ligt op koers bij bezuinigen op de zorg II Russen vliegen Syriërs over naar Den Haag om Was er nou wel of geen gifaanval in Douma? Nee, zeggen de Russen. Zij voeren de 11-jarige Hassan op als getuige. 4 De twee broers die de hardste klappen uitdeelden, blijven langer in de cel in afwachting van hun straf. Zij riskeren een jarenlange gevangenisstraf. De drie gisteren veroordeelde mannen, die uit de omgeving van Den Haag komen, mogen vijfjaar Tsjechië niet meer in. Een van de drie mannen die nu met een voor waardelijke celstraf naar huis mag, is de man die zou gaan trouwen en voor wie een vrijgezellenweek- end in Praag was georganiseerd. Twee andere mannen worden vervolgd voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en verzet bij aanhouding. Zij staan op ca merabeelden waarop te zien is hoe ze ober Mirek in elkaar slaan, terwijl deze al op de grond ligt. Het gaat om de broers Armin en Arash N., de een fitnessinstruc teur en de ander werkzaam bij een verhuisbedrijf. Beiden komen uit Den Haag. De broers blijven voorlopig in de Tsjechische cel in afwachting van hun rechtszaak. Volgens de Tsjechische justitie is de kans dat ze ervandoor gaan groot als ze voorlopig op vrije voeten worden gesteld. Ook vreest justitie dat ze opnieuw in een vechtpartij kun nen belanden. De groep van in totaal zeven Nederlanders (tussen 24 en 32 jaar) werd afgelopen maandag, twee dagen na de mishandeling, opgepakt op het vliegveld van Praag. Twee van hen hadden niet meegedaan aan de vechtpartij en werden al snel vrijgelaten. De ruzie bij restaurant Polpo ontstond toen de mannen zelf meegenomen drank wilden nut tigen op het terras. De ober vroeg hen weg te gaan, waarna de bom barstte. Het slachtoffer moest naar de intensive care worden overge bracht en kan zeker twee maan den niet werken. De meerjarige deal voor medisch- specialistische zorg levert onge veer 1,5 miljard euro op. Het kabi net ligt daarmee goed op koers om een beoogde bezuiniging van 1,9 miljard op de complete curatieve zorg te halen. Momenteel vinden nog onder handelingen plaats met de wijk verpleging, geestelijke gezond heidszorg en huisartsen. De Tweede Kamer heeft er op aange drongen niet op de wijkverple ging te bezuinigen. Pas als alle deals er liggen, wordt de totale be sparing duidelijk. Nu is al afgesproken dat de totale uitgaven aan medisch- specialistische zorg in 2019 slechts met maximaal 0,8 procent zullen toenemen. Deze groei zwakt daarna jaarlijks af tot uiteindelijk nul in 2022. Een groot deel van de besparing komt tot stand doordat ziekenhui zen anders gaan werken. Zo kun nen patiënten met sommige aan doeningen, zoals hartproblemen, zelf thuis hun waarden meten en doorsturen. Ze gaan pas naar het ziekenhuis als er iets mis is. Om de veranderingen in de zorg te ondersteunen, is in totaal 425 miljoen euro beschikbaar van 2019 tot en met 2022. Dit geld kan bijvoorbeeld worden gebruikt voor afspraken over een andere inzet van zorgprofessionals bui ten de muren van het ziekenhuis of kliniek. Ook investeringen in vernieuwende toepassingen zijn mogelijk. Zorgaanbieders, zoals zieken huizen, blijven zelf met de zorg verzekeraars afspraken maken over het geld. Alle betrokken par tijen (ziekenhuizen, specialisten, verpleegkundigen, verzekeraars, patiëntenorganisaties) leggen het onderhandelaarsakkoord de komende periode met een positief advies aan hun achterban voor. Volgens minister Bruno Bruins (Medische Zorg) is het akkoord 'een beweging naar de juiste zorg op de juiste plek door de juiste professional op het juiste moment en tegen de juiste prijs'. usland heeft de Has san Diab uit het Syri sche Douma met zijn familie laten overvlie gen naar Den Haag. Met nog twaalf inwoners moesten zij gisteren de wereldpers ervan overtuigen dat er helemaal geen gifgasaanval is geweest op 7 april en dat schokkende beelden die ie dereen heeft kunnen zien in scène zouden zijn gezet. Het moet een bizarre ervaring zijn voor Hassan. Tot een paar da gen geleden speelde hij nog in straten die volledig in puin zijn geschoten. Had hij nauwelijks te eten en te drinken en moet hij doodsangsten hebben uitgestaan als de straaljagers en helikopters overvlogen met hun allesverwoes tende bommen om de rebellen uit de stad Douma te verdrijven. Nu stapt hij met zijn vader, moeder, zusje en broertje uit de bus bij een prachtig vijfsterrenho tel in Den Haag. In een dikke jas en met een grijze wintermuts op loopt hij ietwat verlegen door een haag van flitsende fototoestellen en snorrende camera's. Zijn moe der stelt hem op zijn gemak met een liefkozende aai over zijn wang. Iets later ploft het ventje op een stoel tussen de hooggeplaatste Russische en Syrische vertegen woordigers in een zaal vol journa listen. Met grote ogen kijkt hij naar de fotografen en cameramensen. Hassan is volgens de Russen en de Syriërs het jongetje dat te zien is op een filmpje dat de wereld Nu kunt u uit eerste hand horen wat er echt is gebeurd overging na de vermoedelijke gif gasaanval van 7 april in Douma. Hij werd gefilmd terwijl hulpver leners water over hem heen gooi den omdat hij gifgas zou hebben ingeademd. Het leidde tot felle re acties van het Westen. Amerika, Engeland en Frankrijk vuurden niet veel later honderden raketten af op militaire doelen in Syrië. Nu bijna drie weken later vliegen de Russen zeventien inwoners uit Douma naar Den Haag om aan te tonen dat het Westen het bij ver keerde eind heeft. Er was geen gas aanval. En de beelden die via soci ale media zijn verspreid, zijn in scène gezet. „U bent niet in de ge legenheid naar Syrië te komen, dus brengen we Syrië naar u." Koeltjes „Nu kunt u uit eerste hand horen wat er is echt gebeurd", zegt de Russische ambassadeur Alexander Sjoelgin voordat hij de kleine Has san het woord geeft. Op een groot scherm achter het jongetje ver schijnt een grote foto van Hassan uit de gewraakte video. Hierop is hij kletsnat en maakt hij een ge schrokken indruk. Nu geeft hij koeltjes antwoord op wat daar pre cies gebeurde. „Mensen riepen op straat: ga naar het ziekenhuis. Toen we daar aankwamen, begon iemand water over me te gieten. Maar ik heb niets", zegt hij. Het is hetzelfde verhaal waarmee hij ook al op de Russische tv-zender Vesti News was te zien. Wat volgt is een parade aan ge tuigen, vooral medewerkers en pa- vrijdag 27 april 2018 Drie van de zeven Nederlan ders die afgelopen week in Praag zijn aangehouden omdat ze een ober hadden mishan deld, zijn veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke cel straf. Navin Bhagwat Victor Schildkamp Rotterdam/Praag Een van de Ne derlandse verdach ten wordt door de Tsjechische politie naar de rechtszaal geleid, fotoepa Kijk op de site bij /video voor beelden van de aanhouding. Het kabinet heeft een akkoord gesloten om de groei van het aantal behandelingen in de medisch-specialistische zorg de komende vier jaar fors af te remmen. Edwin van der Aa Den Haag GO Raymond Boere Den Haag -Alexander Sjoelgin, ambassadeur van Rusland A Ruslands ambassadeur Alexander Sjoelgin (I) luistert toe hoe Hassan zijn verhaal doet. fotoanp 32747H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4