Wetenschapper uit Bergen op Zoom traint dieren met gedragsproblemen 14 ZEELANI Paardenwelzijn houdt veel meer in dan een warme stal en lekker eten. De edele viervoeter heeft ook een persoonlijkheid en emoties, zegt de Bergse dierwetenschapper Suzy Deurinck. „Geef een paard zoveel mogelijk keuzevrijheid." zv De Bergse Suzy Deu rinck (31) is dierwe tenschapper en ge dragstherapeut. Met haar bedrijf Deurinck Paardenge- drag en Welzijn traint zij paar den, maar ook andere dieren, met gedragsproblemen. Ze doet dat op een manier die ze zelf om schrijft als empathisch. Mensen zijn vaak verbaasd, vertelt ze, als ze dat kleine en schattige meisje aan het werk zien met een paard dat zo agres siefis dat het niet meer te hante ren is. Maar Deurinck is niet bang, wel gepassioneerd. „Empathische trainers zijn geen geitenwollen sokken. Ik ben begonnen in de hondenwereld. Ik was geschokt over de manier hoe ze daar soms pups behandelen. Zoiets brengt me echt in de warrior modus. Ge lukkig keren steeds meer mensen zich af van de methodiek van de dominantietheorie. Zelfs David Mech die in 1970 de 'alpha male' in de wolvenwereld ontdekte, keerde zich publiekelijk van zijn eigen werk af. En trouwens, hon den zijn geen wolven." Deurinck gelooft dan ook heilig in posi tieve bekrachtiging: belonen als een dier het goed doet, in plaats van straffen als het iets fout doet. Deurinck is niet het standaard paardenmeisje dat haar hele jeugd in de manege heeft doorge bracht. Wel is ze dol op haar Joy, een vriendelijke pony, die nieuwsgierig rondsnuffelt in het weiland in de buurt van Roosen daal. „Als dierwetenschapper ont dekte ik dat de hondenwereld en ook de dierentuinen al veel ver der zijn op het gebied van welzijn van dieren en het werken met positieve bekrachtiging. Daarom koos ik voor paarden. Ik probeer hen altijd keuzevrijheid te geven. En nee, dan krijg je heus geen verwend paard, maar wel een We zijn er goed in om paarden lichamelijk in topconditie te krijgen. Maar of ze dat leuk vinden? emotioneel evenwichtig dier." Want paarden hebben ook emoties, betoogt de wetenschap per. „In de jaren zestig toen het onderzoek naar dierenwelzijn be gon, ging dat vooral over licha melijke aspecten als voer, geen pijn hebben en gezond zijn. Maar welzijn is meer dan dat. Daarom besteden we nu meer aandacht aan emoties. Want we zijn er wel heel goed in om paarden licha melijk in topconditie te krijgen, maar of ze dat ook leuk vinden? Een paard is geen automaat, een paard heeft ook een persoonlijk heid. Het is niet een program meerbaar wezen met een karak ter dat we kunnen bewerken." Deurinck vertelt haar verhaal zondag tijdens het seminar 'Een moreel paardenkompas' dat ze in Bergen op Zoom heeft georgani seerd. Iedereen die van paarden houdt, is er welkom. Op het seminar spreekt ook fi losoof en schrijver Eva Meijer. Zij gaat aan de hand van recente in zichten in de dierfïlosofie en ethologie in op de vraag waarom het anders moet. Ze doet dat vanuit het perspectief van de paarden: hoe kijken zij naar ons? En wat vinden ze van de commu nicatie tussen mens en paard? Meijer laat zien, zegt Deurinck, hoe we samen met paarden kun nen nadenken over betere relaties tussen mens en dier en daar met kleine stappen naar toe kunnen werken. Aan de orde komen onder an dere paardentaal, werkrechten, verschillen en overeenkomsten tussen mensen en paarden, en het belang van keuzes maken in je eigen leven. Meijer is vorig jaar gepromoveerd op haar proef schrift Political Animal Voices. vrijdag 27 april 2018 Een paard is geen automaat, je kunt zo'n dier niet programmeren Marjo Peppelaar Bergen op Zoom - Suzy Deurinck Het seminar 'Een moreel paarden kompas' is zondag 29 april bij StayOkay Bergen op Zoom. Aanvang 10.00 uur. Aanmelden via: www.deurinck.nl T Dierwetenschapper Suzy Deurinck gelooft heilig in positieve bekrachtiging. FOTO MARCEL OTTERSPEER/PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42