Ook Bekende Nederlanders krijgen onderscheiding opgespeld Oranjebond: het lijkt wel de zwartepietendiscussie 3 Achter de schermen ploeteren Oranjeverenigingen om ons vandaag weer een heerlijke Koningsdag te bieden. Over vergunningsleed en woeste (anti-)ballonnenactivisten: het leven van een vrijwilliger met oranje hart gaat niet altijd over rozen. •9 Men neme een groep anti-bal- lonnenactivisten, een website met de treffende naam diebal- longaatnietop.nl plus de e-mail- adressen van goedwillende Oranjevrijwilligers. Wat blijkt? Dan heb je dus een explosieve cocktail. „Ballonnen", zucht se cretaris Dick Steenks van de Oranjebond, „zijn bijna de Zwarte Piet van het voorjaar." Privéadressen van de toch al kleine en vergrijsde club vrijwil ligers werden ineens volgepompt door de anti-ballonnenlobby. Dat de activisten niet allemaal even vriendelijk zijn, bleek vorig jaar in Ntijkerk al, toen een bal- lonnenevenement op Konings dag nog extra beveiligd moest worden (kosten 2.000 euro), om dat haters het dreigden te versto ren. Dit jaar volgde een gesprek met milieuorganisaties, die zich dis tantiëren van de dreigende taal. „De campagnewebsites zijn aan gepast en wij pleiten voor een respectvolle dialoog", zegt Mare Timmermans van Stichting de Noordzee, die opkomt voor die ren die met magen vol geknapte ballonnen en lintjes worden aan getroffen. Op sommige plekken werden evenementen met bal lonnen geschrapt. Eind goed al goed, zou je zeg gen. Maar dan wordt buiten de ballonliéfhebbers gerekend. <9 Steenks: „Ik werd uitgemaakt voor slappe zak die een Neder landse traditie kapotmaakt." En 0 ja, hij is ook een NSB'er. Dat terwijl Koningsdag over het ge heel genomen juist zo goed doet waarvoor de dag is bedoeld: het brengt Nederland samen. „Dat is waar ook het koningschap voor staat: samenbinden, aanmoedi gen." Gezelligheid Het is helemaal niet zo dat alle Oranjeverenigingen slechts wor den bemand door doorgewin terde monarchisten. Er zijn er genoeg die niet zozeer dol zijn op de koning, maar wel op die grote gezelligheid die Ko- «ÉF ningsdag ons biedt. Oké, het is moeilijk om vrijwilligers te vin den, weet de Oranjebond al jaren. „Maar de verengingen zijn be gonnen mensen direct te bena deren met de vraag of ze willen helpen. Dat blijkt beter te werken dan een oproep in de krant." Een deel van die aanwas wacht wel een wat lugubere klus. Het drama met een monstertruck in Haaksbergen en aanslagen in Eu ropa zorgen dat vergunningen niet zo maar meer worden ver leend. Steenks: „De tijd van handjeklap is echt voorbij." Daarom zit er voor vrijwilligers niets anders op, dan zich te bui gen over de precieze afmetingen van kraampjes en een risicoana lyse. Daarbij moeten verenigin gen kijken naar elke mogelijke denkbeeldige ramp die hun dor pen en steden zou kunnen tref fen. Een malloot met een auto, een terrorist met een bomgordel - zouden ze wat in pak 'm beet Hazerswoude (Zuid-Holland) of Veldhoven (Noord-Bra bant) te zoeken hebben? „Er wordt geprobeerd een lan delijke tooi aan te bieden, maar elke gemeente heeft zijn eigen aanvraagformulieren. Daarover wordt nu overlegd", zegt Steenks. Maar dan, op Koningsdag, is er licht aan het einde van de tunnel in de vorm van de aubades, waar gemoedelijke liederen klinken bij gemeentehuizen, het traditio nele ringsteken, dat nog op zo veel plekken wordt gehouden, en de eindeloze kilometers vrij markt door heel Nederland. Springkussen Met daarbij de wetenschap dat je als vrijwilliger ongetwijfeld er gens een springkussen staat te bewaken of een biertje voor een ander tapt. „Ik keek in het verle den, toen ik zelf nog vrijwilliger was, weieens met jaloezie naar mijn kinderen en vrouw, die er gewoon op uit konden, terwijl ik bij de muntjes of iets dergelijks stond." Zangeres, actrice en cabaretière Jenny Arean (75) mag zich nu Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw noemen. Arean is onder meer bekend van het klassieke liedje Vluchten Kan Niet Meer, dat ze samen met Frans Halsema zong in de musical En Nu Naar Bed van Annie M. G. Schmidt. Ook radio-dj Edwin Evers is nu ridder, maar dan in de Orde van Oranje Nassau. Hij presenteert sinds 2000 Evers staat op, het best beluisterde programma bij Radio 538. Hij staat onder meer bekend om zijn imitaties van voetbalbroers Frank en Ronald de Boer. Evers staat op stopt aan het einde van het jaar. Ook rapper Rotjoch krijgt de ver sierselen die horen bij Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Rotjoch (echte naam Angelo Diop) is be halve rapper ook presentator en programmamaker. Andere bekende ridders in de Orde van Oranje Nassau zijn tele visiepresentatrice Caroline Tensen (Eén tegen 100 en DNA Onbekend acteur John Leddy (Koos Dobbel steen in Zeg 'ns Aaaen schrijver en journalist Jeroen Wielaert (Ra dio 1), oud-VVD-politica Laetitia Griffith, voormalig wielrenner Michael Zijlaard (Nederlands kampioen baanwielrennen in 1992 en 1993) en voormalig para-atleet Marianne Verdonk (zesmaal Euro pees en eenmaal wereldkampi oen). In totaal kregen ter gelegenheid van de verjaardag van de koning dit jaar 2.912 mensen (1.863 mannen en 1.049 vrouwen) een koninklijke onderscheiding. De oudst gedeco reerde is de 105-jarige Andreas du Pon uit Vlaardingen. vrijdag 27 april 2018 GO V A Uitgescholden om ballonnen Carla van der Wal Wemeldinge Ballonnen worden opgelaten in Geer- truidenberg, in 2014. FOTO JOHAN WOUTERS Hij is met zijn 29 jaar de jongste gedecoreerde dit jaar: Michael van Gerwen. Naast de darter zijn er meer bekende Nederlanders blij gemaakt met een lintje. Simone van Zwienen Den Haag Caroline Tensen. Edwin Evers. Jenny Arean. Laetitia Griffith. Kijk op de site bij /video voor reacties van Caroline Tensen en Jenny Arean.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3