Alles voor de veiligheid Scheldewerf centraal in toneelstuk op 4 mei Forse straffen voor schietpartij Terneuzen Ruikertje 2 VERKEERSVEILIGHEID FIETSERS De kans datje op de fiets een dodelijk ongeluk krijgt, is groter dan wanneer je in de auto zit. Maar behalve wielrenners en toeristen draagt niemand een helm op de Zeeuwse fietspaden. Fioe komt dat toch? Commentaar De cijfers liegen er niet om. Zeeland kent de meeste do delijke fietsongevallen per gereden kilometer, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar veronge lukten acht fietsers. Het aantal gewonden loopt in de tientallen. Jaarlijks komen meer dan drieduizend fietsers in aanraking met een auto, fiets, bromfiets of ze zijn slachtoffer van een val. Negen van tien fietsers lopen daarbij hersenletsel op, onder zocht de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Datzelfde SWOV toonde aan dat als iedereen verplicht een fietshelm draagt, er in ons land vijf kinderen en vijf volwasse nen minder dodelijk verongelukken. Het aantal ernstig gewon den daalt spectaculair met bijna vierhonderd. We dragen sinds jaar en dag braaf autogordels. We dragen een helm als we brommen en als we de racefiets pakken, zet ten we een helm op. We rusten onze auto uit met airbags. Alle maal voor de veiligheid. Waarom we dan geen fietshelm dra gen? Het antwoord is simpel. We hebben een hekel aan iets op ons hoofd. We zijn een koppig volkje. Het dragen van een fiets helm zit niet in onze genen. Verschillende ministers van Verkeer en Waterstaat hebben gezegd de fietshelm niet te willen ver plichten. Stimuleren kan wel. Tien fietsdoden en bijna vierhon derd ernstig gewonden per jaar minder is stimulans genoeg. De cijfers liegen er niet om. We dragen geen fietshelm, omdat we een koppig volkje zijn In Het Verweer wordt het publiek geconfronteerd met Hendrik Wou ter van Tijen, van 1940 tot 1945 di recteur van Scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Hij liet het bedrijf doordraaien tijdens de oor logsjaren, waardoor 3000 mensen hun baan behielden en aan de Ar- beitseinsatz in Duitsland ontsnap ten. Maar Van Tijen werd na de oor log beticht van collaboratie. Hoogenboom wekt Hendrik Wouter van Tij en op de toneelvloer tot leven. In de voorstelling neemt Van Tijen zelf het woord. Hij spreekt het publiek toe, als ware het de leden van de jury in deze rechts zaak. Scheldedirecteur liet scheepswerf doordraaien tijdens de oorlog De voorstelling in Zierikzee be gint om 21.00 uur. Het stuk wordt aansluitend nog gespeeld in Mu seum De Scheldwerf in Vlissingen op 5,6,7 en 8 mei en op 9 mei in het Polderhuis in Westkapelle. De aanvang op die locaties is 20.00 uur. ALMANAK Die Goesenaar koopt bij de su permarkt wel eens een bosje bloemen voor zijn vrouw. En hoe lief zij dat ook vindt, ze moppert nogal eens over de kwaliteit. Zeker als hij weer eens met rozen komt aanzetten die al open staan of als de tulpen na een dag al gebogen in de vaas hangen. Nee, bloemen haal je niet bij de supermarkt. Toch kocht hij daar onlangs weer een bos bloemen voor zijn jarige moeder. Toen hij de bos gaf, plaatste zijn dochter van 7 een wat gênante opmerking. „Het is niet veel soeps, hoor, oma. Maar het gaat om het gebaar!" Koningsdag op Molenwater v Badeend Spartel komt niet terug Jeans Inn is nu voor hele gezin NEELTJE JANS Meevaren op de reddingbootdag Fietsenzaak Piet Voskamp in Mid delburg verkoopt regelmatig e-bi- kes. Maar fietshelmen gaan nauwe lijks over de toonbank. „Ik schat dat nog geen tien procent van onze klanten een fietshelm aanschaft", zegt bedrijfsleider Ruben de Bruijne. Toch zag hij de verkoop van fietshelmen de laatste jaren wel iets stijgen. „De mensen die er wel eentje kopen, zijn forenzen met een e-bike die 45 kilometer per uur kan, of ouderen die al een keer ge vallen zijn. Maar dan ben je natuur lijk eigenlijk al te laat." Hoe dat komt? „Tja, de Nederlandse fietspa den zijn zo ingericht dat je denkt dat het niet nodig is. Terwijl je als fietser natuurlijk wel kwetsbaar bent." Fietsers in Zeeland zijn nog kwetsbaarder dan mensen in an dere provincies: Zeeland kent de meeste dodelijke fietsongevallen per gereden kilometer. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar verongelukten in Zeeland acht fietsers. De oorzaak van het relatief hoge aantal slachtoffers in Zeeland, is niet bekend. „Het zou te maken kunnen hebben met gevaarlijke verkeerssituaties, maar het kan ook komen doordat in Zeeland relatief veel oudere fietsers zijn, of doordat er veel gefietst wordt op e-bikes", zegt CBS-woordvoerder Tanja Traag. Landelijk gezien kwamen in 2017 voor het eerst meer fietsers om dan inzittenden van een auto. Tweederde van de slachtoffers is 65 jaar of ouder. Het gebruik van een fietshelm kan veel leed voorkomen, weet Flip Nieuwenhuize van de Zeeuwse af deling van de Fietsersbond. „Ik ben arts. Ik weet hoe zwaar het hersen letsel kan zijn als je valt met de fiets. Tijdens een vakantie in Ierland heb ik voor mijn ogen een fietser op zijn hoofd zien vallen. Zijn helm was gebroken, maar hij kon daarna wel verder fietsen. Een fietshelm biedt hele goede bescherming. Fietson gevallen zijn vaak eenzijdig: men- ln het buitenland is gebleken dat het fietsgebruik afneemt als je de helm verplicht maakt sen botsen tegen een paaltje of een stoeprand. Dan valt er met een helm veel winst te behalen." De Fietsersbond juicht het ge bruik van een fietshelm toe, maar een helmplicht is een stap te ver. Nieuwenhuize: „Uit onderzoek in het buitenland is gebleken dat het fietsgebruik afneemt als je de helm verplicht maakt. Het roept alleen maar weerstand op." Veel mensen vinden de helm niet prettig zitten, denkt Nieuwenhuize. „Onbekend maakt onbemind, denk ik. Mensen denken dat ze er last van hebben. Terwijl je 'm nauwelijks voelt op je hoofd. En je hebt door het klepje minder last van de regen. En als het warm is, isoleert 'ie lekker." De 32-jarige Terneuzenaar R. R. en zijn 19-jarige maat en plaatsgenoot W. W. zijn woensdag elk veroor deeld tot een gevangenisstraf van 42 maanden vanwege hun aandeel in een schietpartij in Terneuzen. In het geval van R. was het vonnis conform de eis. Bij W. ging de rechtbank flink boven de eis van de officier van justitie die twee jaar cel had gevorderd. In beide gevallen oordeelde de rechtbank dat - onder het motto sa men uit samen thuis - het duo bij de schietpartij aan de Goudenre genstraat in Terneuzen, op 9 sep tember 2017, schuldig was aan po ging doodslag. Alle twee hadden immers op de vader van het be oogde slachtoffer geschoten. De 45- jarige neef van R. uit Capelle aan den IJssel, werd na een eis van vijf tien maanden cel vrijgesproken en neef H. H. (33) kreeg zes maanden cel in plaats van de vijftien maan den cel waarvan vijf maanden voorwaardelijk opgelegd. De achtergrond van de schietpar tij was een incident in Hulst, eerder die dag, waarbij R. R. een glas in zijn gezicht kreeg geduwd. De vier gingen later bij de woning van de glasduwer verhaal halen. Zijn vader keek naar buiten en vervolgens werd er geschoten. vrijdag 27 april 2018 II Filmtheater fiZi doet dit jaar voor het eerst mee met 'Theater na de Dam', een landelijke mani festatie om de dodenherdenking extra betekenis mee te geven. In dit kader wordt vrijdagavond 4 mei in Zierikzee de toneelvoor stelling Het Verweer opgevoerd door Mels Hoogenboom van de Zeeuwse Komedie. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Behalve op de Markt en het Abdijplein is ook in Stadspark Molenwater in Middelburg veel te doen op Koningsdag. Zoals een behendigheidsrace voor alle soorten wieltjes en ringsteken op het sta len ros (14.00-16.30 uur). Van 17.00 tot 19.00 uur is de aanschuifborrel. Neem zelf iets te drinken mee, voor borrelnootjes wordt gezorgd. De activi teiten zijn voor iedereen toegankelijk en gratis. VLISSINGEN Badeend Spartel komt niet terug aan de Vlis- singse Bonedijkestraat. Het beest van mozaiek- steentjes is bij de brand november vorig jaar on herstelbaar bescha digd. Kunstenares Miss- Moza (Anke Eisen) hoopte de vogel te her stellen, maar ze laat weten dat Spartel de geest heeft gegeven. „Hoewel veel mensen me lieten weten Spartel te missen, is het geraamte te veel aangetast voor restauratie." VLISSINGEN Jeans Inn is bijna twee keer zo groot en ver koopt nu ook kinderkle ding op een 'hippe afde ling'. De aankleding van de shop doet - onder meer met veel foto's - de historie van Vlissingen recht. Burgemeester Bas van den Tillaar opent Jeans Inn morgen om 13.00 uur. Klanten kun nen een jeans winnen bij het 'spijkerbroekhangen' en een cartoon van zich zelf laten maken. In de huid kruipen van een redder? Zaterdag kan het. De KNRM stelt dan haar deuren open voor haar donateurs en andere bezoekers om een kijkje te nemen in de keuken van de red dingmaatschappij. Be halve meevaren, kunnen donateurs ook kennis te maken met het werk materieel van de KNRM. Fietshelm Cornelleke Blok Middelburg - Flip Nieuwenhuize, Fietsersbond Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30