M DE AFFAIRE GOSSCHALK 20 M ANGELA KIJKT TV Wat hebben de castingbureaus gemerkt van de post- Gosschalk-periode? Staan de producenten en acteurs nu massaal bij hen op de stoep en komen ze om in het werk? Een rondgang langs bureaus leert dat er weinig is veranderd. f ewetensvraag: wil jij in een verzor- H gingshuis of ga je liever dood?' Hugo Borst stelde deze vraag gisteravond in zijn programma In de Leeuwenhoek en sindsdien spookt hij door mijn hoofd. Het is een indrin gende reeks, die hij samen met Adelheid Roosen maakt voor NPO 2 en waarvoor ze allebei een maand bivakkeerden op de psychogeriatrische afdeling van een Rotterdams verpleeghuis dat tot voor kort op de zwarte lijst van de inspectie stond. Eerbetoon aan Avicii Bloemen het land in De passievolle en bewonderenswaardige in zet van Hugo voor betere ouderenzorg was me de afgelopen jaren natuurlijk niet ontgaan. Adel- heids betrokkenheid bij het onderwerp wél, eer lijk gezegd. De enige connectie die ik kende, was de hysterische commercial die ze opnam voor een zekere uitvaartorganisatie en waarin haar 'mam' ter sprake kwam. Hysterisch was sowieso het eerste woord dat bij me opkwam als ik aan Adelheid Roosen dacht. Neem dat legendarische tv-fragment waarin zij en Boudewijn Büch elkaar in de haren vliegen aan de talkshowtafel van Sonja Barend. Maar in In de Leeuwenhoek leer ik haar van een to taal andere kant kennen en groeit mijn bewon dering per aflevering. Wat zeg ik: per minuut. Niets ten nadele van haar kwaliteiten als ac trice, maar ik denk dat ze een tweede roeping in het leven is misgelopen: die als verzorgende van dementerende ouderen. Wat gaat ze geweldig met die mensen om, op het verliefde af bijna. Adelheid ziet ze echt, neemt ze serieus en maakt de kleinste dingen tot een feest, zelfs het vinden van een oude, stinkende poepluier onder het bed van een bewoonster. „We moeten om alles la chen, schat", stelde ze de vrouw gerust. Waar Adelheid komt, komt licht, zo simpel is het. Met een modeshow met gekke hoeden, door een haring te smikkelen in de zon of simpelweg doordat ze haar stralende glimlach opzet. En daar hebben ze in het verpleeghuis duidelijk be hoefte aan na jaren van bezuinigingen, tekorten, onderbezetting en personeel dat op het tand vlees loopt. Het zijn schrijnende verhalen die bewoners, hun dierbaren én het personeel ver tellen. En dan zijn de schrikbarende onthullin gen van Trouw vorige week, dat de cliënten wor den mishandeld in De Leeuwenhoek, nog niet aan de orde gekomen in de tv-serie. liever dood? Doe mij dat tehuis, maar dan wel met zo'n stralende Adelheid Roosen aan het hoofd. Quote van de dag We wilden stoppen voordat we bij de club van afgeserveerde tv-programma's gaan horen André Sjouerman zegt laatst 'eindelijk voor het eerst' een grote dramaserie voor zijn rekening te hebben genomen. De eige naar van het casting bureau SjouerCasting (sinds 2000) moest de serie Exportbaby van KRO- NCRV (met Rifka Lodeizen) wel he lemaal zelf bedenken en van de grond krijgen. „Dat heeft me tien jaar gekost." Nederland kent een handvol cas tingbureaus, maar Kemna Casting is al jaren oppermachtig. Het woord 'monopoliepositie' valt om de haver klap. Het is hoe dan ook klein duimpje tegen de reus. Telefoon staat roodgloeiend sinds 't vertrek van Gosschalk, maar niet heus Sjouerman hoopte daarom vurig op verandering na de val van Job Gos schalk. „Je moet nu snel meer perso neel aannemen, hoorde ik om me heen. 'Voortaan zal het casten over meerdere bureaus worden verdeeld.' Maar nee, ik heb niet meer opdrach ten gekregen. Sterker nog, iedereen gaat gewoon door met Kemna. Ik wil ondertussen wel eens weten waarom." Het beroep casting is als enige tak van sport in de film- en televisiewe reld vrijgesteld van aanbesteding, dus iedereen kan ook met één cas tingbureau blijven werken. „Dat moet misschien maar eens verande ren", meent Sjouerman. „Acteurs zijn vrij om te gaan en staan waar ze willen, toch lijkt het alsof ze eigen dom van Kemna zijn. Die boeken ze soms ook voor een heel jaar en voor Roeping MUZIEK Het Kingsland Festival in Am sterdam, Olden- zaal, Groningen en Den Bosch staat vandaag stil bij het over lijden van Avicii. Op de vier loca ties klinkt om 18.55 uur een minuut applaus, waarna dj's Avicii's wereldhit Levels draaien. WêL a THEATER vrijdag 27 april 2018 GO Bijna een half jaar geleden barstte de bom rond Job Gosschalk. Heeft de affaire-Gosschalk iets veranderd? Deze krant sprak met betrokkenen en presenteert de bevindingen in een drieluik. Vandaag deel 3, de castingbureaus. Karin Bloemen gaat weer met haar band het theater in met haar nieuwe soloprogramma Souvenirs. De cabaretière ver loot elke show een aantal per soonlijke items onder het pu bliek. De kaart verkoop begint binnenkort. Wil jij in een verpleeghuishuis wonen of ga je Niels van der Laan over De Kwis, die morgen voor het laatst op tv is. 6 Filmwereld blijft loyaal aan Kemna' Dennis Jansen Gudo Tienhooven 44 —John Doornik Yvon Jaspers met de tien boeren voor een nieuw sei zoen BZV. FOTO LINELLE DEUNK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20