Paspoort Kaag moet wangedrag voorkomen Levenslang geëist voor aanslag Dood spoor team Bende van Nijvel II 12 INTERVIEW DAAN DE KORT Daan de Kort (25) ziet amper iets. Dat hoeft hem er niet van weerhouden de lokale politiek in te gaan. Met dank aan spraaksoftware. flinke dossierkennis moeten opbouwen. De gemeente Veldhoven treft voor De Kort speciale maatregelen. Zo zal hij spraaksoftware gebruiken om stukken te beluisteren in plaats van ze te lezen. En soms zal hij rondgere den moeten worden, maar niet vaker dan nodig. De Kort wil alles het liefst zelf doen. „Ik was 15 toen mijn zicht wegviel. Ik merkte dat veel instanties voor mij wilden bepalen hoe ik mijn leven moest inrichten. Het UWV zei: 'Jij bent afgekeurd. Jij wordt Wajonger.' Het Blindeninstituut zei: 'Jij kan niet meer op een reguliere school zitten. Jij moet bij ons je diploma halen."' Maar het liep anders. Met steun van zijn ouders en het Sondervick college - de middelbare school van De Kort in Veldhoven - haalde hij zijn havo diploma, waarna hij bestuurskunde ging studeren. Intussen heeft hij zijn bachelor gehaald en een premaster voor een universitair diploma afgerond. Motie in braille Zijn studie combineerde De Kort de afgelopen jaren met zijn activiteiten voor de lokale WD, sinds 2016 als fractievoorzitter. Tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen was hij lijsttrekker. Onder zijn leiding zoekt de WD vaak de publiciteit. Vorig jaar bood De Kort een motie in braille aan tijdens een raadsvergadering, de WD presenteerde het verkiezings programma als luisterhoek en elke maand organiseert de partij een borrel met een speciale gast. Elke activiteit wordt breed uitgemeten op de socialemediakanalen van de WD. En elke activiteit wordt uitvoerig aangekondigd met persberichten. De Kort is ook al regelmatig in Den Haag te vinden, onder meer om aandacht te vragen voor mensen met een visuele beperking. Mede door zijn inspanningen voerde Veldhoven samen met een aantal andere ge meenten een proef uit. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen richtte Veldhoven een stemhok in, speciaal voor slechtzienden en blinden. Het kenmerkt De Kort. Hij zet zich in voor minderbedeelden en doet dat met een WD-sausje. Tegelijkertijd is hij zich bewust van de camera's. Hij zoekt regelmatig de media op. De Kort zit nooit verlegen om een poli tiek geladen volzin. Dat blijkt ook weer tijdens dit interview. „Ik denk vanuit mogelijkheden, maar niet voor iedereen is alles mogelijk." Vooralsnog lijken de mogelijkheden voor De Kort in ieder geval groot. Dat hij niet zo veel ziet, doet daar weinig aan af. DEN HAAG Om misstanden te voorkomen wil minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) hulpverleners gaan uitrusten met een humanitair paspoort. Hulpverleners die veroordeeld zijn voor (seksueel) wangedrag krijgen zo'n paspoort niet. Dat moet voorkomen dat ze makke lijk elders aan de slag kunnen gaan. Verder komt er een meld punt voor wangedrag op Kaags ministerie en is de regelgeving voor subsidies aangescherpt, waardoor nu geld van hulporga nisaties kan worden teruggevor derd wanneer er sprake is van grensoverschrijdend gedrag. Kaag wil het humanitair pas poort zo snel mogelijk introdu ceren. Het streven is dat zo'n pas poort er wereldwijd komt. STOCKHOLM Justitie in Zwe den heeft een levenslange gevan genisstraf geëist tegen de man die wordt verdacht van de aan slag met een vrachtwagen in Stockholm op 7 april 2017. De 40-jarige Oezbeekse ver dachte heeft bekend dat hij in een belangrijke winkelstraat van Stockholm met een gestolen truck op voetgangers inreed. Door de aanslag kwamen vijf mensen om het leven, onder wie een u-jarig meisje. Volgens zijn advocaat wilde hij Zweden dwingen de internatio nale strijd tegen Islamitische Staat op te geven. In het proces hebben al meer dan honderd ge tuigen verklaringen afgelegd. BRUSSEL Het team dat onder zoek doet naar de Bende van Nijvel zit op een dood spoor. De onderzoekers geloven niet meer dat ex-rijkswachter Christiaan Bonkoffsky het prominente ben delid De Reus was, bericht de Belgische krant Het Laatste Nieuws op basis van bronnen binnen justitie. De broer van Bonkoffsky had verklaard dat de ex-rijkswachter hem vlak voor zijn dood had verteld dat hij bij de bende was betrokken. Daar voor is geen bewijs gevonden. „Eigenlijk zijn we stilaan 99 pro cent zeker dat hij het niet was, maar aan een dode man kun je uiteraard niets meer vragen." zie nu nog contouren, schimmen. Le zen, schrijven, gezichten herkennen, dat gaat allemaal niet meer. Fietsen en autorijden ook niet." Een halfjaar na de eerste operatie volgde een tweede, omdat zijn gehoorzenuw in de verdrukking was gekomen door weer een bot dat was gaan groeien. „We waren er op tijd bij. Ik hoor goed, inmiddels zelfs be ter dan iemand die niet slechtziend is. Mijn andere zintuigen compense ren het gebrek aan zicht." Dat scherpe gehoor kan De Kort nu wel gebruiken, samen met zijn goede geheugen. Als wethouder zal hij Instanties wilden voor mij bepalen hoe ik mijn leven moest inrichten Wie de Veldhovense politiek een beetje volgt, komt algauw Daan de Kort te gen. Altijd strak in het pak, zijn haren zorgvuldig ge boetseerd, nooit verlegen om een antwoord. Dat hij ooit wethouder zou worden, daar twijfelde eigenlijk niemand aan. Maar dat hij dat nu al wordt, is opzienbarend. De Kort is namelijk pas 25 jaar. Met zijn portefeuille economische zaken en sport wordt hij de jongste wet houder die Veldhoven ooit had, een middelgrote gemeente met 45.000 inwoners. En er is nog iets: De Kort heeft een 'visuele handicap'. Dat wil zeggen: hij ziet nagenoeg niets meer. „In 2008 ging zag ik plotseling heel slecht", vertelt De Kort vanuit het gemeentehuis in Veldhoven. Na een paar dagen werd het echt erg. ,,'s Ochtends fietste ik nog gewoon naar school. Maar op de terugweg merkte ik: dit kan niet meer, ik durf niet meer te fiet sen." Contouren Na een MRI-scan kwam de diagnose: een zeldzame bot- aandoening. Een bot in het hoofd van De Kort dat niet zou mo gen groeien, deed dat toch, recht tegen zijn oogzenuw aan. „Met mijn ogen is niets mis", legt hij uit. „Maar die ze nuw is beschadigd. Daardoor wordt het signaal vanuit mijn ogen niet meer doorgegeven aan mijn herse nen." Het bot werd opera tief verwijderd, maar de zenuw was onherstel baar beschadigd. „Met die opera tie werd volle dige blind heid voor komen. Ik vrijdag 27 april 2018 GO Blind en afgekeurd, toch wethouder Merlijn van Dijk —Daan de Kort, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12