De hoed en de hand van Meiania u 8 Terwijl de Franse president Emmanuel Macron zijn Amerikaanse collega Trump om zijn vinger windt, staat bondskanselier Angela Merkel aan de zijlijn. Trump ontvangt haar morgen met veel minder egards. STAATSBEZOEK EU-LEIDERS NAAR VS Geweldige kerel. Slim, sterk. Houdt graag mijn hand vast De ster van het eerste staatsbezoek in Trumps Witte Huis: Meiania Trump, die eindelijk een rol heeft gevonden die haar past. maar extreem beleefd en respectvol", zegt Nicholas Dungan, die bij denk tank Atlantic Council in Washington en Sciences Po in Parijs de relaties tussen Frankrijk en de VS bestu deert. Macron is alles wat Trump zou willen zijn, denkt Dungan. „Trump vindt dat het establishment al zijn hele leven gemeen tegen hem is, hij wil erkenning en respect. Dan heb je ineens dit jonge, intelligente, waar dige staatshoofd van Frankrijk dat aardig voor je is. Je houdt van hem." Het is een eigenaardige 'bromance'. Eindeloze handdruk Macron (40) is een intellectueel die graag filosofen citeert en globalise ring omarmt, Trump (71) een natio nalist die het liefst tv kijkt en steun uitsprak voor Macrons verkiezings concurrent Marine Le Pen. Bij hun eerste ontmoeting, tijdens de NAVO-top in Brussel, negeerde Ma cron Trump nog om eerst Angela Merkel te begroeten. Daarna kwam de beroemde fysieke kracht meting in een eindeloze handdruk. Macron be schreef het moment later als 'niet onschuldig'. Hij had geen concessies wil len doen, ook geen sym bolische. „Ma cron weet heel goed wat hij doet", zegt Dun gan. „Hij bespeelt Trump als een vi ool. Make France great again, daar is hij op uit." Om mee te tellen in de wereld, heeft Macron zich gereali seerd, moet hij goed zaken kunnen doen met de president van het machtigste land, wie dat ook is. Merkel koos een heel andere bena dering. Morgen, als ze in Washing ton langskomt, wordt duidelijk wat de gevolgen daarvan zijn. Voor haar trekken de Trumps geen toeters en bellen uit de kast. Merkel en Trump gaan afstandelijk met elkaar om. Waar Macron Trump het hof maakt, is Merkel de confrontatie aangegaan. Ze las Trump na zijn verkiezing di rect een morele les door respect te ei sen voor 'democratie, vrijheid, de rechtsstaat en de waardigheid van ie der mens'. Duitsland deed niet mee aan de luchtaanvallen op Syrië, Trump blijft klagen over onvol doende defensieuitgaven en een overschot aan Duitse auto's op de Amerikaanse markt. Buitenlandbe leid draait voor Trump om per soonlijke relaties met leiders. De Duits-Amerikaanse betrekkingen zijn zo op een dieptepunt beland, stelt Constanze Stelzenmüller, ex pert van instituut Brookings in Washington. „Merkel en Trump begrijpen elkaar niet." Het gevolg: waar Mer kel vorig jaar in de VS nog werd geprezen als de nieuwe 'leider van de vrije wereld', bellen de Amerika nen nu Macron. Maar Merkel staat niet buitenspel, stelt haar adviseur Peter Beyer. „Ma cron zorgt voor de mooie beelden en zal zijn rol spelen. Merkel doet het harde werk en speelt de hare." Stelzenmüller be aamt dat. „De goede relatie tus sen Macron en r Trump is een succes voor heel Europa." e kunnen niet van elkaar afblijven. Houden eikaars handen stevig vast, grijpen eikaars schouders en kus- sen elkaar op z'n Frans op de wang. Donald Trump veegt in de Oval Office zelfs teder wat roos van het jasje van Emmanuel Macron. „We hebben een heel speci ale relatie. Ik zal dit even weghalen - we moeten hem perfect maken. Hij is perfect", zegt hij over Macron, die hij in een tweet zijn 'vriend' noemt. De Franse president is de eerste wereldleider die door Trump ont vangen wordt voor een officieel drie daags staatsbezoek, inclusief militair eresaluut en vorstelijk diner. Macron heeft een aanzienlijke lijst stekelige meningsverschillen op zak. In het Amerikaanse Congres speechte de Fransman gisteren over het belang van alles waar Trump tégen is: kli maatmaatregelen, vrijhandel, Ameri kaans leiderschap in de wereld, de nucleaire deal met Iran. Trump kan slecht tegen kritiek, maar van Ma cron kan hij veel hebben. Hij wordt in Washington al de 'Trumpfluiste- raar' genoemd. Hij werkte nauw sa men met de Amerikaanse president bij het plannen van de recente lucht aanval op Syrië - hij zegt Trump er van te hebben overtuigd dat de bombardementen beperkt moesten blijven. Romantisch In een jaar tijd belden de twee twintig keer en heb ben ze elkaar zes keer ont moet, waarbij de Franse lei der zijn Amerikaanse col lega afgelopen zomer trak teerde op een romantisch diner op de Eiffeltoren en een vip-plaats bij de mili taire parade op de Franse nationale feestdag 14 juli. Na afloop was Trump ver kocht. Hij wilde ook zo'n parade, en prees Macron de hemel in. „Geweldige kerel. Slim, sterk. Houdt graag mijn hand vast", zei hij. „Macron is er goed in om oudere mensen te char meren - en dan heb ik het niet alleen over zijn vrouw. Hij is hard, sterk, donderdag 26 april 2018 Macron maakt Trump het hof, Merkel valt aan Karlijn van Houwelingen Donald Trump Kijk op de site bij /video voor opvallende beelden van Macrons bezoek aan Trump. Washington Trump noem Macron zijn vriend. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8