Rubber in een paling spuiten Vanaf2026 is de vraag naar personeel groter dan het aanbod Peilen op de Zeeuwse riemen Van 't Westende mikt op Tokio Met chirurgische precisie hebben honderden glasaaltjes (babypaling) bij enkele Zeeuwse gemalen een felgekleurd merk ingespoten gekregen. Zo zijn ze goed te volgen en hopen onderzoekers erachter te komen hoe efficiënt diverse vispassages zijn. Daarmee kunnen vissen naar het zoete binnenwater komen. Scheepswerf Meerman belicht met expositie de roeiboten die eeuwenlang het water peilden zeeland9 Uit Vlissingen afkomstige judoka richt zijn pijlen op de Olympische Spelen Dat blijkt uit Zeeuwse cijfers van het Sectorinstituut Transport en Logistiek. Momenteel werken er 5580 Zeeuwen in de transport en logistiek. Daarvan zitten er ruim drieduizend in het beroepsgoede- renvervoer over de weg. Vacatures zijn nu al lastig in te vullen, maar dat wordt de komende jaren alleen maar moeilijker. Vanaf 2023 stijgt de vraag naar personeel fors. In 2026 zijn er ruim 250 vacatures waarvoor geen kandidaten zijn. Niet voor niets voert het Sector instituut campagnes om vrachtwa genchauffeurs te werven. Ook lo gistieke bedrijven in de havens hebben al grote moeite om vacatu res in te vullen. Daarom halen ze continu middelbare scholieren in huis om ze te interesseren voor een toekomst in de logistiek. Soms wor den ook buitenlandse krachten in gevlogen. Dat het aantal vacatures de ko mende jaren groeit, is vooral te dan ken aan de ronkende economie. De overslag in de havens bijvoorbeeld is in 2027 met 7 procent toegeno men. Een andere katalysator is de fusie van het Zeeuwse havenbedrijf met Gent tot het nieuw North Sea Port, die tot meer bedrijvigheid en banen zal leiden, luidt de verwach ting. Ook nieuwe infrastructuur zoals de bouw van de tweede zeesluis in Terneuzen en de voltooiing van de verbeterde vaarroute naar Parijs - het Seine-Schelde-project - zullen Zeeland als logistieke draaischijf opstuwen. De krappe arbeidsmarkt is echter een remmende factor. De werk loosheid is met 3,4 procent erg laag. Het aantal WW'ers lag in januari 20 procent lager dan een jaar terug. Door de economische groei is er Het aantal WW'ers lag in januari 20 procent lager dan een jaar terug steeds meer personeel nodig, maar vacatures zijn steeds lastiger in te vullen. Vergrijzing en ontgroening (wegtrekkendejongeren) leidende komende vijfjaar tot een tekort van zesduizend arbeidskrachten. Zes tot zevenduizend vacatures staan al open. De meeste nieuwe banen ontstaan in de sector zorg en wel zijn, de zakelijke dienstverlening, de bouw en het transport. Die sec toren vechten om de schoolverla ters. Om het dreigende tekort aan per soneel het hoofd te bieden, houdt Zeeland Connect, het Zeeuwse lo gistieke netwerk, woensdag 9 mei een themabijeenkomst in Dok4iin Vlissingen. Het onderwerp is soci ale innovatie, nodig om werkne mers te behouden en aan te trek ken. Het gaat bijvoorbeeld om ta lentontwikkeling, maar ook om flexibele werktijden.ZEELAND 2 ZEELAND5 donderdag 26 april 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND12 Logistiek komt handen tekort Het tekort aan gekwalificeerd personeel breekt de transport sector en de logistiek in Zeeland nu al op, maar neemt vanaf 2023 dramatische vormen aan. De vraag naar arbeidskrachten stijgt dan explosief, mede omdat veel werknemers met pensioen gaan. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63