Het debat dat er niet had hoeven zijn 'Zonneakker ontsiert land' 5 LAST MINUTES a T Premier Mark Rutte (r) en minister Eric Wiebes tijdens het debat over de dividendmemo's. Hij zal nooit uit zichzelf melden dat iets is gebeurd of gezegd wat niet klopt. SP-leider Lilian Marijnissen ver- De manier woordde het als volgt: 'Het wordt pas waarop pre- een probleem als het in de krant staat', mier Mark Dat was zo toen Rutte hoorde dat zijn Rutte pro- voormalige rechterhand Halbe Zijlstra beert fouten had gelogen over een bezoek aan de - hoe klein datsja van Poetin. Toen hield hij het ook - onder weken stil omdat hij 'niet scherp' was. het tapijt te Met de dividendmemo's ging het vegen, ook zo. Toen Rutte tijdens het debat begint een over de regeringsverklaring op een patroon te vraag van de oppositie zei dat hij zich vertonen. niet herinnerde dat er ambtelijke me mo's waren over de afschaffing van de dividendbelasting, was er nog niet zo veel aan de hand. Hij zei destijds eer lijk dat er 'altijd ambtelijke stukken op de achtergrond zijn, maar die zijn ver trouwelijk'. Maar hij liet de Tweede Kamer wel in de waan dat die andere stukken er niet waren. In februari moeten er echter alarm bellen zijn afgegaan. Er was een WOB- verzoek ingediend door wetenschap pers naar hoe de afschaffing van divi dendbelasting tot stand was gekomen. Ambtenaren doken in de computerbe standen en stuitten op memo's die tij dens de formatie zijn gedeeld met de medeonderhandelaars van WD, CDA, D66 en Christenunie. Stukken die Rutte weliswaar niet gezien heeft, maar toch. Staatssecretaris Menno Snel (Financiën) moet beseft hebben dat dit politiek gevoelig was, want hij nam twee keer contact op met Rutte om te overleggen over het verzoek. Toch houdt Rutte vol dat hij pas wist van extra memo's toen die vrijdag in de krant stonden. Vreemd Het vreemde aan het hoogoplopende debat van gisteren was dat het eigenlijk helemaal niet gevoerd had hoeven wor den. Zelfs oppositiepartijen vinden dat niet alle papieren die tijdens een forma tie worden gedeeld openbaar hoeven worden gemaakt. De memo's die nu zijn verschenen, hoorden niet in het formatiedossier. Die regels heeft de Ka mer zelf opgesteld. Dat het debat wél werd gehouden, komt doordat de oppositie doet alsof er in november expres iets is verzwegen. Maar dat is niet waarschijnlijk. Wel waarschijnlijk is dat er angst ontstond dat een op het oog onschuldige spraak verwarring uit november zou uit groeien tot een probleem. Rutte geeft zijn tegenstanders liever geen munitie weer zijn geloofwaardigheid ter dis cussie te stellen. Iets wat uiteindelijk toch gebeurde. Op de vraag van PvdA-leider As- scher waarom Snel bij een WOB-ver- zoek (er worden er jaarlijks honderden van gedaan) contact op nam met de premier, antwoordde Rutte: „Daar kan ik niets over zeggen. Maar niet om iets toe te dekken. Daar moet u mij op ver trouwen." En dat moet dan maar. „We moeten daar heel voorzichtig mee zijn. Als ze er eenmaal staan, krijg je ze niet zomaar weer weg. De kwaliteit van ons landschap is afgelopen decennia sterk achteruit gegaan door intensieve landbouw, nieuwe infrastructuur en bebou wing. Vanwege de energietransitie hangen nu ingrijpende verande ringen boven de markt. Komende tijd zullen veel hectares zonnepa nelen in het landschap verschij nen. Zonnepanelen zijn industri ële elementen, die leiden nooit tot verbetering van het landschap. We moeten ons best doen dat te voor komen. Leg eerst alle daken vol." Windmolens ziet de land schapsarchitect en adviseur van het kabinet het liefst op zee. Op land zouden ze volgens hem alleen geplaatst mogen worden in 'groot schalige, rationeel verkavelde ge bieden' zoals de Zuiderzeepolders. „Oude molens horen bij Neder land, maar de huidige turbines van 150 tot 200 meter hoog zijn van een volslagen andere orde." Hij waarschuwt voor de ruimte lijke gevolgen van het hoge tempo waarin Nederland wil overgaan naar schone energie. Subsidies „Overheden hebben het gevoel dat ze haast moeten maken om de kli maatdoelen van Parijs te halen, on dernemers springen daar op in. Gedreven door subsidies kloppen ontwikkelaars nu bij boeren aan om zonnepanelen op hun land te plaatsen. Als we dat op z'n beloop laten, is ons hele landschap straks gestoffeerd met zonnepanelen en zie je overal wel een windmolen. De bescherming van het land schap is nog niet goed geregeld. Zonnepanelen in de wei leggen is het makkelijkste, maar ook het laatste wat we moeten doen." Economie donderdag 26 april 2018 SD FOTO ANP Hans van Soest In Nederland is geen plek voor zonneakkers, stelt Berno Strootman, Rijksadviseur voor de Fysieke Leefomgeving. Ook windmolens passen volgens hem niet in grote delen van het landschap, dat zwaarder onder druk staat dan ooit tevoren. Annemieke van Dongen Den Haag met gegarandeerd vertrek Busreizen Schilderachtig Gardameer I O-daagse busreis - Italië diverse data met gegarandeerd vertrek o.a. bezoek Venetië, boottocht Malcesine, stadswandeling Verona en Dolomieten Hoogtepunten van Wales I O-daagse busreis - Groot-Brittannië uitstekende hotels inclusief ontbijt en diner bezoek nationale parken Snowdonia en Brecon Beacons oad.nl/BEIT04 oad.nl/BRGB42 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5