tt Fractievoorzitter VVD Schouwen weg 7 ZAMBIA PROJECT In januari vertrok Anita de Munnik naar Zambia om daar directeur te worden van een nieuwe vakschool voor technische beroepen.En tot dusver is helemaal niets tegengevallen, zegt ze. Het werk, het weer, de vriendelijke mensen, het huis op de cam pus; Anita de Munnik (68) uit Sirjansland geniet met volle teugen van haar nieuwe baan op het George Kor sten Vocational Training College (VTC) in het Mpongwe district. De vakschool in opbouw telt in de praktijk weliswaar de helft (40) van het aantal studenten waar ze voor haar vertrek drie maanden geleden nog van uit ging, maar des te groter is de uitdaging jonge Zambianen zo ver te krijgen dat ze een beroepsopleiding gaan volgen, vertelt De Munnik. „Het is zo'n ontzettend arme streek. Dat betekent dat het aan alle kanten hangen en wurgen is. Een bedrag van 45 euro voor drie maanden les is naar Zambiaanse begrippen best redelijk, maar voor velen nog heel moeilijk op te bren gen. Terwijl het aan de andere kant juist zo belangrijk is voor die mensen om een vak te leren en méér te halen uit de talenten die ze zelf al in huis hebben." Voor wie het lesgeld écht niet kan beta len en toch graag naar school wil, is een fonds in het leven geroepen. De boer leert compost te maken en zo de opbrengst van zijn akkers te verbeteren. De jongeman die handig is met timmeren, krijgt op het VTC de fijne kneepjes van het meubelmaken onderwezen. En vrouwen leren kleding ontwerpen en te maken, zodat ze zichzelf en hun gezin kunnen onderhouden. Alles met het doel de zelfredzaam heid en levensstandaard in de re gio op pakweg tweehonderd kilo meter afstand van de Zambiaanse hoofdstad te verbeteren. De Munnik is even twee weken terug op het Duivelandse nest om nog wat oude afspraken af te han delen. Ze maakt van die 'nood' een deugd en weet bij de Rotaryclub Zierikzee vierduizend euro los te peuteren voor aanschaf van een tweede watertoren op de VTC- campus. Anderen die met haar nieuwe leven begaan zijn, organi seerden gisteravond een fundrai- sing in het Zierikzeese Stadhuis museum. Dat leverde een aardige duit op voor de gewenste bouw van een keukengroep bij de vrou wen- en mannenvleugel. „Het complex wordt stukje bij Het idee is dat een studie voor een beroep meteen stropdas meer kansen biedt beetje afgebouwd", legt De Mun nik uit. „Er komt nog een centrale keuken voor de studenten die in tern wonen. Maar daarnaast wil len we ook een plekje creëren waar ze in het weekend of's avonds zelf aan de slag kunnen. Want dat doen ze nu op de kamers op een stoofje; niet echt veilig met al die rieten daken." Het door de Limburgse Ton Kor sten opgezette VTC drijft volledig op internationale fondsen en do naties. Zodra de school stevig in de steigers staat, wordt het overge dragen aan de Staat. Korsten heeft zo eerder basisscholen en het zie kenhuis in het Mpongwe district helpen realiseren. De Munnik blijft in principe één jaar als directeur betrokken bij de opbouw van het instituut, maar ze heeft al een werkvergunning tot 2020 op zak. Het streven is dat het VTC uitgroeit tot zo'n 500 studen ten. „We hadden dit jaar op r8o stu denten gerekend, maar zo snel gaat Zambia niet. Ouders moeten het ook goed vinden dat hun kin deren een vakopleiding gaan vol gen. Het idee is dat een studie voor een beroep met een stropdas meer kansen biedt. Maar dat is juist an dersom. Wat dat betreft is het ook net Nederland." „Het ging niet meer", verklaart Haack haar besluit. „We hebben de verkiezingen verloren en door de winst van GroenLinks mogen we ook niet meedoen aan de coalitie onderhandelingen. Tijdens een partijberaad dinsdagavond kreeg ik het gevoel te worden afgerekend op alles wat er de laatste tijd fout is ge gaan." Haack meent dat zij ook niet lan ger op het vertrouwen kan rekenen. „Ik ga niet met modder gooien. Ik zeg alleen dat de oude fractiegeno ten en ik keihard en loyaal hebben gewerkt. En verder vind ik dat de invloed van het bestuur op de frac tie te groot is." Haack gaat als een- vrouwsfractie verder. Ze geeft haar zetel niet terug aan de partij omdat ze geen kans krijgt aan herstel te werken. Verklaring In een verklaring zei de Schouwse VVD gisteren het te betreuren dat 'mevrouw Ginjaar-Haack pas na de verkiezingen haar conclusies trekt en nu een zetel vult die de VVD toekomt'. Voorzitter Gillis Klompe gaf aan dat in de aanloop naar de verkie zingen verschillende gesprekken zijn gevoerd, waarin duidelijk werd dat Haack moeite had met de door de partij ingeslagen weg. „Daarbij werd op verzoek van de landelijke VVD en de eigen leden gekozen voor vernieuwing. In die gesprekken kwam ook het functi oneren van Haack en haar optre den als fractievoorzitter aan de orde. Haar draagvlak binnen de fractie en bij leden bleek na de ver kiezingen erg smal", aldus het par tijbestuur. De Schouwse WD verliest al drie verkiezingen op rij stemmen en heeft na het vertrek van Haack nog maar twee raadsleden over. donderdag 26 april 2018 Vakschool draait op geestdrift Marcel Modde -Anita de Munnik, directeur VTC Mpongwe Landarbeiders leren op de Zambiaanse vakschool hoe ze meer uit hun akkers kunnen halen, foto's anita de munnik De klas luistert aandachtig naar de leraar. De Schouwse VVD-fractievoor- zitter Laurence Haack heeft gis teren haar partijlidmaatschap opgezegd en bezet vanaf van avond haar raadszetel onder de vlag van 'Lijst Haack'. Ton van den Nouweland Zierikzee Laurence Haack.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59