Rifka Lodeizen haalt weer alles uit haar zware filmrol Romantische komedie vol met meesterlijke mimiek 7 Spektakel van de eerste tot de laatste minuut Het einde van het tijdperk van de su perhelden is nog lang niet in zicht. Alle tot nu toe uit gebrachte films met hoofdpersonages als Spider-Man, The Hulk, Iron Man, Thor en Cap tain America hebben wereldwijd het imposante bedrag van 15 mil jard dollar opgeleverd. De stripfigu ren zijn nu allemaal verenigd in het nieuwste spektakelstuk Avengers: Infinity War. Tot nu toe zijn er achttien Mar vel-verhalen verfilmd. Veertien ti tels zijn in diverse stadia van voor bereiding en realisering. Waarom omarmt het publiek het genre zo hartstochtelijk? De makers van het nieuwste avontuur A vengers: Infi nity War - de negentiende titel uit de reeks - zoeken naar antwoorden. Tom Holland, die Spider-Man vertolkt, maakt een vergelijking met het basismateriaal. „Hoelang worden die stripalbums al gelezen? Zestig of zeventig jaar? Dan hebben wij met onze films nog een heel lang bestaan in de bioscoop voor de boeg. Het zijn films die het publiek de ultieme vorm van escapisme bieden. Daar is veel behoefte aan." De mening van Holland, met zijn 21 jaar verreweg de jongste vertol ker van een superheld in Avengers: Infinity War, wordt gedeeld door zijn collega Elizabeth Olsen, die in de film de getroebleerde Scarlet Witch speelt. „De verhalen kunnen mensen in deze barre tijden veel steun bieden. We leven tegenwoor- Deze films brengen mensen bij elkaar dig in een onzekere wereld. Het ge vaar ligt overal op de loer. Met deze superheldenfilms kun nen de mensen voor even aan de realiteit ontsnap pen. Ik voorzie dat het einde van dit genre nog lang niet in zicht is." Ook Letitia Wright, de don kere actrice die in Black Pant- her (een van AVENGERS: INFINITY WAR AL de succesvolste Marvel-films aller tijden) de krijgshaftige prinses Shuri speelde, verwijst als het gaat om het bestaansrecht van de super heldenfilms naar de reacties uit haar directe omgeving. „De Marvel- films brengen mensen bij elkaar. Hele families, die soms onderlinge problemen hadden, gaan gezamen lijk naar deze films kijken. Ik word tegenwoordig, zeker na het succes van Black Panther, regelmatig aan gesproken door fans die over het belang van deze films in hun leven willen vertellen. Een van hen zei zelfs dat hij zelfmoord had overwo gen, maar door het zien van Black Panther op andere gedachten was gekomen." Voor een zo dramatische verklaring hoef je niet aan te kloppen bij de regisseurs van Avengers: Infinity War. De ge broeders Anthony en Joe Russo hebben gezamenlijk met de films over Captain America een rijke ervaring opgedaan met de superhelden op het witte doek. Hun uitleg over de fascinatie is vooral prozaïsch. Anthony, de oudste broer: „Dat superhelden tegenwoordig zo populair zijn, heeft voor een belangrijk deel te maken met de filmtechniek. Wij kunnen special effects in beeld brengen waarvan onze voorgangers alleen konden dromen." Zijn broer Joe vult aan: „Maar het staat of valt allemaal met de verhalen uit de strips en de personages die tot de verbeelding spreken. Wij breken in onze film een wereldrecord met het aantal superhelden dat opdraaft. De grootste uitdaging voor ons was om iedereen een beetje aan bod te laten komen. Je hebt toch te maken met gerenommeerde acteurs als Robert Downey jr., Benedict Cumber- batch, Scarlett Johansson, Chris Pratt. Probeer die maar eens alle maal in het gareel te houden." De gebroeders Russo zijn voorlo pig nog lang niet klaar met het gilde van de helden met boven natuurlijke krachten. Voor volgend jaar staat alweer een nieuw Aven- gers-avontuur op de rol. Waar schijnlijk met nog meer superhel den. mm La Holandesa Laat het maar aan Rifka Lodeizen over om alle finesses uit een zware filmrol te halen. Ook in La Holandesa, het regiedebuut van Marleen Jonkman, weet zij van hoofdpersoon Maud een gecom pliceerd en fascinerend personage te maken. Maud is samen met haar levens partner Frank voor een rugzakva kantie naar Chili vertrokken. Het paar heeft geen kinderen. Als Maud tijdens de reis een mis kraam krijgt, en haar vriend nogal lomp reageert, gaat zij ervandoor. La Holandesa verandert daarna in een roadmovie, maar ook in een zoektocht van Maud naar een oplossing voor de verwerking van haar leed. Maud ontmoet diverse Chilenen tegen wie zij elke keer een ander verhaal over haar leven verzint. Pas als zij het jongetje ontmoet dat zich Messi noemt, lijkt zij tot bezinning te komen. De film biedt een universeel ge- geven in een prachtig decor. Maar het is vooral Lodeizen die de film draagt met haar zoveelste lood zware en gelaagde vertolking. Het is zo langzamerhand haar specia liteit geworden. De Matchmaker Deze film bewijst dat je als kijker echt méér mag verwachten van romantische komedies van eigen bodem. Een bepaalde traagheid bijvoorbeeld, eigenheid en ac teurs die ook met hun mimiek het verhaal vertellen. Vooral Benja Bruijning Alles isfiamilié) blijkt daar een meester in. Bruij ning, zoon van een single moeder (Schluter) die wel wat liefde kan gebruiken, is fotograaf zonder klussen. Hij ziet zich genoodzaakt een opdracht aan te nemen waar bij hij iemand moet koppelen. Hij besluit zijn moeder stiekem als proefkonijn in te zetten. Hoewel sommige andere perso nages typetjes blijven en enkele thema's onuitgewerkt, zijn moe der en zoon adorabel. Dat de film regelmatig ook gecompliceerd en ongemakkelijk durft te zijn, spreekt voor het lef van de ma kers. donderdag 26 april 2018 GO GOUDEN TIJDEN VOOR SUPERHELDEN Ab Zagt T Falcon, Spider-Man en prinses Shuri, alle maal te zien in Avengers: Infinity War. FOTO'S WALT DISNEY 44 Letitia Wright Kijk op onze site bij /video voor interviews en beelden van Avengers ACTIE Regie: Anthony en Joe Russo. Hoofdrollen: Robert Downey jr., Benedict Cum- berbatch en Chris Evans. Filmschurken zijn er in alle soorten en maten, maar de reusachtige Thanos spant in ambitie, kracht en meedo genloosheid de kroon. Zijn plan om bijna alles in het heelal te vernietigen kan alleen worden gestopt door een Dream Team met super helden. Vandaar dat Iron Man, Spi der-Man, de Hulk, Captain America, Thor en nog een re giment supersterke types hun krachten bundelen om Tha nos, die er niet voor terug deinst een complete bevol king uit te roeien, te stoppen. De regisserende broers An thony en Joe Russo kunnen verrassend goed uit de voe ten met zoveel bovennatuur lijke krachtpatsers in één film. In 150 minuten zet het duo met vaart, humor en drama een ongekend spekta kelstuk neer dat het publiek van de eerste tot de laatste minuut overdon- dert. Ook heeft het verhaal een verplet terende afloop waar over nog lang nage praat kan worden. A.Z. DRAMA Regie: Marleen Jonkman. Hoofd rollen: Rifka Lodeizen en Guido Pollemans. La Holandesa verandert gaandeweg in een roadmovie. FOTO GUSTO ENTERTAINMENT -A.Z. ROMANTISCHE KOMEDIE Regie: Jeroen Houben. Hoofd rollen: Ariane Schluter, Benja Bruijning - Marieke Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50