Waterrat Lars (9) heeft twintig zwemdiploma's 4 Voorstel nog geen gelopen race MEMOGATE DEBAT DIVIDENDBELASTING Mark Rutte overleefde gisteravond zware kritiek. Maar iedere stap van zijn kabinet wordt nu met achterdocht gadegeslagen. Na een krappe week van contro verse rond de afschaffing van de di videndbelasting, zal premier Rutte vandaag beteuterd de schade op maken. Ja, zijn coalitie van WD, CDA, D66 en Christenunie hield on danks aanvallen stand. Ja, zijn eigen verdediging bleef overeind. Maar op één politiek wapen in Ruttes ar senaal zit moeilijk herstelbare schade: op zijn betrouwbaarheid. Want bij de oppositie zit het wantrouwen ongelofelijk diep. Het vertrouwen is 'beschaamd', aldus GroenLinks-leider Jesse Klaver. „Hij draait als een gladde aal om de waarheid heen", vindt PW'er Geert Wilders. En ook oud-coali tiepartner Lodewijk Asscher (PvdA) velt een triest oordeel: „Ik zie spitsvondige taaitrucjes." Hun mening is niet milder ge worden sinds vrijdag bleek dat er toch ambtelijke memo's bleken te bestaan die tijdens formatie waren gebruikt toen werd besloten de di videndbelasting af te schaffen. Punt is dat Rutte - en zijn medeon derhandelaars van CDA, D66 en Christenunie - menen dat die al leen op 'zijtafels' waren gebruikt, waar fractiegenoten onderhandel den. Dat Rutte, Alexander Pechtold (D66), Sybrand Buma (CDA) en Gert-Jan Segers (Christenunie) niet afwisten van het bestaan van die memo's, gaat er bij hun tegen standers nog steeds niet in. Leu gens, klinkt het ondubbelzinnig. Rutte houdt toch vol: „Ik kan er niet meer van maken dan dat ik geen herinneringen had aan die memo's." Volgens hem was de vraag eerder niet of er stukken be stonden, maar of hij die zich kon heugen. „Dat was niet zo. Dat houd ik staande. Ik heb naar eer en gewe ten geantwoord." Fout Hij erkent wel dat het 'een fout' is dat hij niet eerder is nagegaan of er tóch geen memo's bestonden. „Het begint met een fout van mij." En hij heeft 'niets willen wegstoppen'. De premier wist naar eigen zeg gen alleen van een document dat toenmalig Financiën-staatssecreta- ris Eric Wiebes (mede-WD'er) liet opmaken om de andere partijen in de formatie te overtuigen. „Maar dat was een ander stuk", aldus Rutte. En dit schrijven viel volgens hem niet onder de stukken die openbaar gemaakt hoefde te wor den. Segers, Buma en Pechtold volgen ongeveer dezelfde redenering. CDA-leider Buma was nog het meest laconiek over de zo lang ge heim gebleven memo's. „Het zal wel, ik weet het niet meer. U hoeft dat niet te geloven, maar er is zoveel voorbijgekomen.Pechtold: „Het ging om stapels." De oppositie verhult het ongeloof niet: „U zit gewoon keihard te lie gen", aldus Wilders. De PW-leider koerst direct op een motie van wantrouwen. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet duide lijk hoe breed die gedragen werd. Hoe dan ook moet de felle tegen stand een bittere pil zijn. Juist het vorige kabinet strompelde chagrij nig naar het einde, vanwege gedraai en de leugens in de bonnetjesaffaire rond crimineel Cees H. En dat met een premier die toch al achtervolgd bleef door gebroken beloftes over steungeld naar Griekenland, de hy potheekrenteaftrek en uitgebleven lastenverlichting ('tooo euro voor iedere Nederlander'). Met een volgend kabinet hoopte premier Rutte die nasmaak weg te spoelen. Een frisse start. Maar na dik 180 dagen is de achterdocht je gens het kabinet he-le-maal terug. Eerst was er de beschamende leu gen van Zijlstra, die zei dat hij in de datsja van Poetin was. En nu is er de 'mist', het gebrek aan 'herinnerin gen' rond geheime belasting memo's. Onder al die argwaan moet het nog maar net warmgelo pen kabinet de komende tijd voort. Niet bepaald de bliksemstart waarop het had gehoopt. EERSTE KAMER Op de vraag wat hij zelf vindt van zijn twintig diploma's is het sim pele antwoord: 'leuk'. De lijst is indrukwekkend: eerst de guppy-diploma's, vervolgens de puppy-papieren, de gewone A, B en C zwemdiploma's, aangevuld met de bewijzen voor snorkelen, zwemvaardigheid, duiken, survi val en wakzwemmen. De lol van het zwemmen? Lars: „Je bent heel vrij en je kunt alles doen wat je wilt in het water." Zien we hier de nieuwe Pieter van den Hoogenband? Nee, de Olym pische Spelen staan niet op zijn lijstje. „Ik ga voetballen. Ik ben een beetje klaar met zwemmen." Maar zijn moeder ziet hem nog wel terugkeren in het zwembad. „Het is en blijft een waterrat." De liefde voor het water zit in de familie. Danielle en haar man heb ben een passie voor duiken. „We hebben altijd gedoken. Dat houdt op wanneer je kinderen krijgt." De duikgenen heeft ze wel mooi doorgegeven. Want, zegt Lars, zijn favoriete diploma is toch wel het duikdiploma. Danielle leerde haar twee jon gens van jongs af aan hoe belang rijk zwemmen is. „Ik zeg altijd als ik met de jongens fiets: 'Als we hier nou in de sloot vallen wat doen we dan? Naar de vissen kij ken of naar de vliegtuigen?' Het antwoord is: naar de vliegtuigen. Als ze maar op hun rug terechtko men, dan redden ze het wel." Toen zijn moeder merkte dat kleine Lars zich als een vis in het water voelde, zijn ze al die jaren doorgegaan. „Het is gewoon iets om heel erg trots op te zijn," zegt Danielle, terwijl ze glunderend naar Lars kijkt, die met zijn twin tig diploma's voor de foto poseert. Lars zelf blijft er nuchter onder. donderdag 26 april 2018 Achterdocht achtervolgt Rutte III nu Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag De coalitiepartijen blijven de afschaf fing van de divi dendbelasting ver dedigen, maar daar mee verstomt de kritiek zeker niet. De maatregel moet nog door de Tweede én Eerste Kamer. De verwachting is dat het wetsvoorstel op Prinsjesdag wordt voorgelegd. Tot die tijd zal de oppositie elke kans aangrijpen om het te bekritise ren. Als het toch on geschonden in de senaat belandt, is de race nog niet gelo pen. De Eerste Kamer was vorig jaar zeer kritisch over de afschaffing, zelfs coalitiegenoot D66. Ook de VVD zei open te staan voor betere plannen die het bedrijfsleven tegemoetkomen. Het kabinet steunt ook in de senaat op de krapst mogelijke meerderheid. Maar het is voor de Eerste Kamer moeilijker om de afschaffing van de dividendbelasting te blokkeren. Omdat zij niet het recht heeft wijzigingen aan te brengen, zou zij het hele Belas tingplan moeten ver werpen. Het gevolg zou zijn dat ook de lastenverlichting voor gezinnen op losse schroeven komt te staan. Lars Stello met zijn zwembewijzen: van guppy- tot duikdiploma. FOTOQPHOTO Danielle Stello-Tieleman is ape trots op haar 9-jarige zoontje Lars. De jongen uit Goedereede lag al in het water toen hij een half jaar was. Nu, 8,5 jaar later, sleept hij zijn 20ste zwemdi ploma in de wacht. Kelly de Jong Goedereede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4