m 'Oberschoppers' in Praagse bar vierden vrijgezellenfeest HU 3 Adviescommissie wil aantal grote grazers Oostvaardersplassen halveren 9 22 Er mogen dit jaar nog slechts 1.100 edelherten, konikpaarden en heckrunderen in de Oostvaardersplassen overblijven. Ontwikkeling "■r-. 5W5 De commissie-Van Geel heeft gisteren de provincie Flevoland geadviseerd het dierenbestand in de Oostvaardersplas sen te halveren. Dat betekent dat bijna duizend edelherten moeten worden af geschoten. Mogelijk geldt dit ook voor 180 konikpaarden, al geeft Pieter van Geel voor deze dieren nadrukkelijk her plaatsing aan als mogelijkheid. De kudde heckrunderen is met 160 zo klein dat die ongemoeid blijft. Of de maatschappelijke onrust van de afgelopen maanden over de grote grazers en de Oostvaardersplassen nu verstomt, is de vraag. De harde kern van tegenstan ders wil alle grazers het gebied uit. Dat is wat oud-politicus Van Geel betreft niet aan de orde. Ook de Dierenbescherming is kritisch over het advies, omdat de commissie het leefgebied van de grazers drastisch wil verkleinen. Ze is boven dien geen voorstander van het afschie ten van grote aantallen dieren. Met de 'reset' van het aantal grote gra zers in 2018 wil Van Geel de 5.500 hec tare natuurgebied tussen Lelystad en Almere de kans geven zich te herstellen. Op termijn stelt hij het plafond op 1.500 grote grazers. Voor dat aantal is er ge noeg te eten in het gebied. Hij wil het gebied voor de gra zers verkleinen van pakweg 1.800 naar 1.080 hectare. Een groot deel van die ruim 700 hectare moet moerasgebied worden. Dat is nodig voor de vogels, waar aan de Oostvaardersplassen de Na- tura2000-status dankt. De commissie voorzitter benadrukt dat de grote gra zers er zijn om het gebied open te hou den voor de vogels. De eerste reacties vanuit de Flevo landse politiek zijn verdeeld. Het zijn de Provinciale Staten die nog voor de zomer een besluit nemen over het beheer in de Oostvaardersplassen. Bij de Partij voor de Dieren en GroenLinks is de stem- Ditis genoeg om de onrust weg te nemen f'uv; AS' m "kHiih wy i' ming bedroefd. Statenlid Leonie Veste- ring (PvdD) spreekt van een 'barbaars advies' en GL-collega Simon Miske vindt het rapport 'uiterst teleurstellend' en 'slecht onderbouwd'. Laatstgenoemde is kritisch op het ontbreken van een juri dische toets en laakt de breuk met het natuurlijke proces dat de Oostvaarders plassen zo uniek in Nederland maakte. Geen natuurlijk beheer Van Geel vindt dat op dit moment al geen sprake meer is van 'natuurlijk be- heer' in de Oostvaardersplassen. „Het park is ontstaan door de mens, er is een hek omheen gezet door de mens, er zijn te deze winter duizenden dieren afgescho ten door de mens en de kadavers worden weggehaald door de mens." Sjaak Simonse (SGP) was een van de initiatiefnemers voor het instellen van de commissie-Van Geel. Hij voelt 'veel blijdschap' over het advies, dat hij om schrijft als nuchter en helder. „Dit is vol doende om de maatschappelijke onrust weg te nemen, want we gaan straks geen verhongerende dieren meer zien." Annemieke van Straaten en Cynthia Danvers, van de stichting Cynthia en Annemieke, staan echter beteuterd in de hal van het provinciehuis. „Wij willen dat het dierenleed nu stopt en daar zegt Van Geel niets over", aldus een geëmo tioneerde Van Straaten, die zegt nog niet te weten wat haar volgende stap wordt. Wat de stichting wil, weet ze wel. „Alle grazers uit de Oostvaardersplassen." De groep (24-32 jaar) was vrijdag vertrokken naar Praag voor het vrij- gezellenweekend van Bijen K„ zegt een familielid van een van de man nen. K. runt een verhuisbedrijf in Rijswijk. De hele groep staat op een foto op Instagram. Fitnessinstructeur Armin N. staat er ook op. In hetzelfde gele shirt dat hij ook aanheeft op de camerabeel den die door de Tsjechische politie zijn verspreid. Daarop is te zien hoe de groep op de vuist gaat met obers van de Polpo Bar in Praag. De ruzie zou zijn ontstaan omdat de obers niet wilden dat de groep zelf mee genomen drank op het terras zou nuttigen. Een van de obers valt tij dens de schop- en duwpartij op de grond. Daarna slaat Armin vele ma len vol op het gezicht van de ober, die zijn kaak breekt. Ook wordt de ober in zijn rug geschopt. „Hij is twee maanden uit de rou latie", zegt manager Stefan Savic van de Polpo Bar. „Zware hersen schudding, oogkas compleet be schadigd, kaak deels gebroken. Ge lukkig geen inwendige bloedingen. Hij is stabiel." Twee van de zeven mannen zijn inmiddels vrijgelaten. Een van die twee mannen zou de agent van po litie Amsterdam zijn. Woordvoer der Frans Zuiderhoek wil alleen kwijt dat er 'inderdaad een agent in Praag was en dat zijn rol bij het in cident wordt onderzocht'. De agent zou tot de vriendengroep behoren, maar zou juist hebben geprobeerd de boel te sussen. Twee andere leden van de groep worden vervolgd voor toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De kans is groot dat Armin N. een van die twee is, gezien de beelden. Drie anderen worden vervolgd voor mishandeling. Ook Arash N., Ar- mins broer, zit nog vast. Hun vader is met stomheid gesla gen: „Ze hebben geld genoeg, een baan. Het moet de drank zijn ge weest", zegt hij, voor de deur in Pij- nacker. Later belt hij terug: „Ik heb een van de vrijgelaten mannen ge sproken. De obers begonnen bin nen met duwen, omdat één van de jongens met een blik bier op een stoel ging zitten. Die beelden ver spreidt de Tsjechische politie niet." donderdag 26 april 2018 GO 'Schiet 'O - •»- «C. Natuurgebied Oostvaarders plassen 5600 ha Almere Lelystad X Lelystad Airport aantal grote grazers Totaal okt 2017: 5230 2000 1500 Moerasgebied, ontstaan in 1968, met zeventien uitkijkplekken: aanvankelijke bestemming van industriegebied gewijzigd in natuurgebied. Edelherten 3950 1000 Konikpaarden 500 1050 Heckrunderen 1983 230 2017 2604181 BRON: STAATSBOSBEHEER Yang Yang Chiu Sander Zurhake ycvvijz-iyu lil naiuuiycuicu. 2604181BRON:STAATSBOSBEHEER Lelystad Sjaak Simonse (SGP) .7$ 7 Bijvoederen door actievoerders. FOTO'S MAARTEN HARTMAN Kijk op de site bij /video voor een overzicht van de gebeurtenissen De groep krijgt het in Praag aan de stok met een ober. fotocctv De zeven Nederlanders die in Praag werden opgepakt omdat ze een ober het ziekenhuis in sloegen, vierden een vrijgezel- lenfeestje. Eén man die erbij was, is agent bij de politie. Maar fitnessinstructeur Armin N. lijkt de belangrijkste verdachte. Victor Schildkamp Rotterdam/Praag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3