II 9 PEILBOTEN EXPOSITIE Zonder hun werk zou Zeeland langzaam maar zeker zijn afgekalfd. Roeiboten peilden eeuwenlang de diepte van de vooroever. Met een expositie brengt Scheepswerf Meerman het bijzondere ambacht in herinnering. vanwege de betere klimaatbeheer sing te zien is in Museum Arne- muiden. De tentoonstelling bevat panelen met uitleg, maar ook veel fraaie collectiestukken, zoals ma quettes, brieven, foto's, mallen en bestekken. Opvallend is onder meer een lier, die de stichting overnam van waterschap Schelde- stromen. „Daarmee werd een peil- boot de dijk opgetrokken als die niet in gebruik was", zegt Joosse. „Deze was van de Anna Frisopol- der bij Kamperland." Het peilen was van levensbe lang, om te voorkomen dat oevers gingen verschuiven. „Hele stuk ken van Zeeland zijn op die ma nier onder water verdwenen, zoals de zuidkust van Schouwen." In een video van een kwartier vertelt Cees Kloosterman uit Ka- Hele stukken van Zeeland zijn op die manier onder water verdwenen pelle over het werk aan boord van een peilboot. Hij heeft het - net als zijn vader, broer en neven - zelf meegemaakt als bemanning. Sinds pakweg 1950 is het peilen geen handwerk meer, maar ge beurt dat op een geavanceerde boot met echolood. De Meermin III doet nu in haar eentje het werk dat vroeger met tientallen roeibo ten werd gedaan. Binnenkort krijgt zij een modernere opvolger. Blikvanger van de ten toonstelling is een grote zwart-witfoto. We zien een volgepak te roeiboot die man moedig van de kant probeert te komen. Op de dijk staan veel men sen toe te kijken. Pas dan valt op dat een grote hap uit de dijk is. Een flink deel is in de golven verdwe nen. „Het is een dijkval westelijk van Hansweert, bij de Willem Anna polder", zegt Jelle Joosse van de Stichting Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden. „Om te kijken wat er nu moet ge beuren, wordt de diepte van de bodem in kaart gebracht." Afstandslijn Het is een van de weinige be waarde foto's van het werk van de vroegere peilboten. Met een peil lood werd de diepte van de bodem gemeten. Een afstandslijn en vlag gen bepaalden waar precies moest worden gepeild, zodat een verge lijking kon worden gemaakt met PZC ONLINE Voor minder dan 40 euro vlieg je een weekend naar Praag. Als je je niet als gast gedraagt mag je gratis tien jaar blijven. eerdere metingen. Om de lijn strak te houden, moest er vaak ste vig worden geroeid. Eeuwenlang, tot ongeveer 1950, gebeurde het peilen op deze manier. Zeeland telde toen nog talloze waterschappen, waar van er tientallen over een eigen peilboot be schikten. Deze werden onder meer gebouwd bij Meerman, wat meteen de interesse van de stichting voor het onderwerp ver klaart. Zij heeft er een even toegankelijke als infor matieve expositie aan gewijd, die mede donderdag 26 april 2018 - Jelle Joosse De expositie 'Peilen op de riemen' wordt vandaag geopend door dijkgraaf Toine Poppelaars en is vanaf morgen in Museum Arne- mudien te bezoeken. Geopend: Koningsdag en elke woensdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur (t/m oktober). Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie Wi facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Peilboot in actie na de grote dijkval bij de Willem Annapolder in 1936. reproductierubenoreel Peilen op de Zeeuwse riemen Rolf Bosboom Arnemuiden Twee van de zeven Neder landse mannen die maan dag in Praag een Tsjechi sche ober het ziekenhuis in sloegen, worden vervolgd voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Dat kan ze tien jaar cel kosten. Twee anderen werden gis teren vrijgelaten. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. 'Voor 50 miljoen kon ik Thermphos opruimen' 2. Anonieme Nederlander wordt pokermiljonair 3. Deze luchtbeelden van tulpenvelden in Zeeland zijn adembenemend 4. Brandweer Goes rukt uit voor aangebrande brood jes 5. Landbouwvoertuig in Westdorpe brandt uit HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smart- phone, altijd het actuele nieuws tot uw beschikking; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Petra de Boevere @PetradeBoevere Jelle Joosse. foto RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37