r>3 - Jack the Ripper in achterbuurten van New York -?-t «2 21 fj-vd -•■f. De serie laat het gewelddadige karakter van New York zien ö»5* Net als een trein ben ik niet te stoppen PASPOORT 'Terreur!' Die FM-frequentie kreeg ik uiteindelijk (in 1995) wel voor elkaar. Mijn flnest hour. Tja, ik ben nu een maal een roeptoeter." TOP 40 „Het blijft de lijst der lijsten. Ik pre senteerde het jarenlang, onder meer op Radio 3, Radio 538 en op de tv-zender TMF, en ben nog steeds voorzitter van de Stichting Neder landse Top 40. De toekomst is alleen maar rooskleuriger geworden. Anno 2018 is het een soort playlist waar we alle moderne technieken op kunnen loslaten. De populariteit meten we naast de hoeveelheid 'air time' (op de radio) ook met het aantal streams. De lijst is eerlijker en betrouwbaarder dan ooit." TREINEN „Dj Jeroen Nieuwenhuize helpt me momenteel een nieuw perronnetje te bouwen in mijn tuin. Waar die liefde voor modeltreinen vandaan komt? Misschien is het de rechtlijnigheid? Van de rails en van mijn karakter, haha. Heel no-nonsense. Net als een trein ben ik niet te stoppen. Van een dag niets doen word ik knettergek. De wereld ziet er vanuit een trein ook altijd het mooist uit. Gisteren lan ceerde ik het multimediaplatform 24trains.tv. Ik stort me helemaal op deze passie. En de radio? Daar ben ik even helemaal klaar mee." De makers van The Alienist, onder wie de Vlaamse regisseur Jakob Verbruggen {Black Minor, House of Cards), hebben meer ambities dan het tonen van een jacht op een seriemoordenaar. Kosten noch moeite zijn gespaard om een zo realistisch mogelijk beeld te geven van New York in 2896, waar de tegenstellingen tussen arm en rijk bepalen wiens leven wel of niet gevaar loopt. Wie in de achterbuurten woont is een potentieel slachtoffer van de moordenaar, een soort Ameri kaanse Jack the Ripper. De titelrol van The Alienist, een serie die gebaseerd is op het boek van Caleb Carr, is voor Daniël Brühl. Hij speelt de psychiater Laszlo Kreizler, wiens beroeps groep rond 1896 wordt omschre ven als 'Alienisten'. De naam ver wijst naar het onbegrip dat de pa tiënten van Kreizler oproepen. Zij worden als vreemde, bijna buitenaardse wezens beschouwd. Kreizler heeft een voorkeur voor het onderzoek naar het mis dadige brein. Vandaar dat hij be trokken raakt bij de jacht op de seriemoordenaar, die het in New York op tiener jongens heeft voor zien. Een belangrijk element in de reeks is het vrouwelijke hoofd personage, gespeeld door Dakota Fanning. Zij is de secretaresse van de hoofdcommissaris. „Mijn per sonage heeft grote ambities", zegt Fanning over haar rol. „Zij wil de eerste vrouwelijke detective van New York worden, maar wordt door haar mannelijke collega's te gengewerkt. Dankzij Kreizler krijgt zij de kans om zich met het onderzoek te bemoeien." The Alienist deinst niet terug voor gewelddadigheden. Fan ning, die in de film Brimstone van Martin Koolhoven ook met hef tige scènes te maken kreeg, vindt de keuze van de makers terecht. „De serie toont het gewelddadige karakter van New York. Het was een genadeloze maatschappij. De stad was een mengelmoes van al lerlei rassen, rangen en nationali teiten. De maatschappij zat vol met vooroordelen, waarvan vooral de armlastige inwoners het slachtoffer werden. Als je een accurate serie wil maken, moet je die excessen wel tonen." donderdag 26 april 2018 GO v JïfrOs -v r ?o: o FOTO GUUS SCH00NEWILLE 44 —Erik de Zwart Kijk op de site bij /video voor de uitreiking van het boek en interview met Erik de Zwart Geboren op 16 juni 1957 in Am sterdam, woont tegenwoordig in Laren. Is getrouwd en heeft twee dochters (nu 17 en 19 jaar). Zijn radiocarrière begint in 1978 als hij bij piraat Radio Uni- que aan de slag gaat. Vervol gens werkte hij onder meer bij Radio Caroline, de Veronica Om roepvereniging (als presentator van de tv-programma's Neder land Muziekland, Countdown en Sterrenjacht), de Tros Tros Pop formule), Radio 538 (als direc teur en Top 40-presentator), Talpa Radio International (alge meen directeur), en Radio Vero nica (presentator Top 40 Hitdos sier en later stationsbaas). Sinds november 2006 is De Zwart voorzitter van de Stichting Ne derlandse Top 40. Dakota Fanning Brimstoneen Daniël Brühl Goodbye Lenin spelen de hoofdrollen in de Netflix-serie The Alienist. De thrillerreeks volgt de jacht in het New York van 1896 op een seriemoordenaar die jonge jon gens als prooi heeft. Ab Zagt - Dakota Fanning The Alienist is nu op Netflix te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21