amekknoD O ll D. 20 M ANGELA KIJKT TV Nee, het spijt me. ik ben op dit moment heel gelukkig Erik de Zwart (60) is een vat vol smeuïge anekdotes over de radiowereld, zo blijkt eens temeer uit zijn boek 40 Topjaren, dat gisteren verscheen. Deze krant sprak de Top 40-goeroe over zijn rijke en turbulente carrière aan de hand van zes thema's. Al mijn alarmbellen hadden natuurlijk moeten afgaan toen Jan de Hoop twit- terde dat zijn deelname aan Superstar Chef 'hilarische tv' opleverde. Als bekende mensen van tevoren zo nadrukkelijk campagne voeren, dan is er stront aan de knikker. Dat weten zij, dat weten u en ik, en zij weten dat u en ik dat weten. Maar ja, De Hoop is geen Gordon. Hij is al bijna dertig jaar het gezicht van het Ontbijtnieuws en hem geloof ik - ondanks zijn te opzichtig ge verfde haar - op zijn woord. Want als je zelfs nieuwslezers niet meer kunt vertrouwen, dan doen we hier niet meer onder voor Rusland en Turkije. Te naïef gedacht. Na de eerste vijf minuten was duidelijk: Superstar Chef is gewoon de zo veelste gemakzuchtig gemaakte BN'er-fuik. En ik heb echt niks tegen BN'er-shows, mits het a) leuke BN'ers zijn en b) het frisse tv is en niet de zoveelste flauwe variant op het uitgemolken thema. Dus als ik types als Kaj Gorgels en Ruben van der Meer achter het fornuis zie staan, weet ik genoeg: het was gillende paniek achter de scher men. Johan Vlemmix stond bij wijze van spreken zijn schort al aan te trekken, maar gelukkig zei Monique Smit net op tijd ja. Zoals het ook een veeg teken is dat er een panic button (paniekknop) nodig is om spanning in een kookshow te bren gen. Ze zijn verschrikkelijk hardleers bij de com merciële zenders, vooral bij RTL. Ze denken daar nog steeds dat ze een driesterrenrestaurant run nen en dat niemand door heeft dat hun gerechten allang over hun houdbaarheidsdatum zijn. Dan kun je blijven schreeuwen dat je de beste tent in de stad bent, maar dat wordt steeds lastiger vol te houden als je gasten massaal boven het toilet hangen. Ik vond het wel sneu voor de topkoks die mee deden, de echte supersterren waar de titel naar verwijst, en die zich met overdadige lichaams versierselen en veel gevloek ook een dusdanig imago aanmeten. Ze steken toch hun nek uit. Ie mand als Lucas Rive wordt er ook op aangekeken als jurylid Frangois Geurds zegt dat hij 'samen hang' mist in de kruidensalade van zijn protégé Jelka van Houten. Als straf voor mijn goedgelovige naïviteit moest ik van mezelf Superstar Chef helemaal uit zitten. Inclusief de promo van volgende week, waarin Jan de Hoop in zijn vinger snijdt. Hila risch, wat u zegt. Maar ik grabbelde naar mijn ei gen paniekknop, op de afstandsbediening. Quote van de dag Jelka van Houten in RTL-serie Reprise Hoes en Schuurman FREDDIE MERCURY „Ik ben de enige Nederlander die mag zeggen dat hij Queen-voorman Freddie Mercury écht heeft geïnter viewd, niet één maar twee keer, en daar ben ik best een beetje trots op. Er was mij te verstaan gegeven dat ik hem niets mocht vragen. Maar nadat ik gitarist Brian May in een speciale trein op weg naar een optreden van de band in Leiden telkens vroeg 'wat de zanger daar nou eigenlijk van vindt', greep Mercury de microfoon, snauwde 'youfucking twatV en was het ijs gebroken. Een hoogtepunt in mijn leven. Het grappige is dat delen van het tv-interview dat ik een paar jaar later met hem had in Mün- chen, altijd terugkomen als een pro gramma over Queen wordt uitgezon den. Ik ben er altijd vakkundig uitge sneden, maar weet echt nog wel welke trui ik toen aan had. Dat is mijn arm die je ziet. Het was in de ja ren 80 volstrekt normaal dat alle grote sterren naar Nederland kwa men. Zo sprak ik Tina Turner, nog bont en blauw van haar toenmalige echtgenoot Ike, die haar alle hoeken van de kamer liet zien, in het oude veilinggebouw in Hilversum. Met die vastberadenheid: ik bevrijd me van die ellende en zal doorbreken! Wat een vrouw." SCHOPPEN TEGEN DE 'ARROGANTE GEVESTIGDE ORDE' „Ik groeide op met Radio Noordzee en Radio Veronica. Toen ik 16 was, draaiden zij mijn muziek. Het kabi net-Den Uyl wilde af van 'die com merciële onzin'. We moesten naar de Vara luisteren, dat was goed voor je. Je reinste propaganda. Dat ervoer ik als groot onrecht. Dat verzuilingssys- teem bestaat in zekere zin nog. Ik ben niet tegen de publieke omroep en in het algemeen ben ik wat milder ge worden, maar schaf die omroep- verenigingen af en steek dat geld in mooie tv-programma's." RISKEN MET JOHN DE MOL „Ik heb hem ooit het bordspel Risk leren spelen. We zaten in een lunchroom met ook dj Ferry Maat, ik weet het nog precies. Dat ging met het mes op tafel. John ging net zolang door tot hij gewonnen had. De Mol is best geniaal in wat hij doet, stond di verse keren op de rand van de af grond en krabbelde toch weer op, maar het is een vreselijke betweter. Ik heb het nooit begrepen: je vraagt ie mand om voor je te komen werken omdat je weet dat hij of zij wat kan. Toch? Waarom denk je het dan uit eindelijk tóch altijd beter te weten? Dat ik drie keer met hem werkte (voor de Tros, voor het toenmalige Talpa Radio International en voor de Sky Radio-Groep) zegt wat over zijn overtuigingskracht. En eerlijk, hij be taalt veel geld. Ik nam telkens af scheid, omdat ik het niet meer met hem trok. Dat altijd full in control' zijn, is zijn achilleshiel. Nu met zijn Talpa TV en SBS 6 omringt hij zich weer met een leger jaknikkers. Als het fout gaat, is er niemand om hem te waarschuwen." ZIJN EGO „Ja, dat is misschien mijn achilleshiel. Dat, in combinatie met mijn grote bek, jaagt soms mensen weg. Maar zonder die grote muil was ik geen dj geworden. Veel dj's van nu zijn mij te braaf, die zijn vaak door andere rede nen ineens bekend geworden. Niet door te vechten. En als een dj nu een streaker voorbij laat komen, is het hele land in rep en roer. In de jaren 90 vroegen we onze Radio 538-luiste- raars die op andere stations en zen ders meededen aan bijvoorbeeld spelletjes, even de zin '538 moet in de ether' te laten vallen. Dat liep op een gegeven moment uit de hand, RTL wilde ons zelfs een proces aandoen. —Jurylid Katy Perry op de vraag of ze zou daten met een kandidaat van American Idol. De zangeres bevestigde dat ze weer samen is met Orlando Bloom. donderdag 26 april 2018 GO TELEVISIE Jelka van Hou ten, Tina de Bruin en Anniek Pheifer maken de cast van het RTL 5-pro- gramma Foute vriendinnen compleet. Eer der was al be kend dat Anne- Marie Jung en Ilse Warringa in de serie spelen. THEATER Isa Hoes en Me dina Schuurman gaan hun voor stelling Te Lijf nogmaals spe len. De eerste show in het Beatrixtheater in Utrecht was zo snel uitver kocht dat er een tweede is bijge- boekt op 25 juni. V ■o Erik de 'Ik ben nu eenmaal een Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20