«rhuis Bij de blijft het hier droog BELEGGEN DEGIRO Endoscoop bevat bacteriën vorige patiënt *5*' ^7. Oppositie pakt Rutte hard aan in 'memo-debat' Walcheren In Waterlandkerkje viel als enige dorp in Zeeland nog nooit een lintje tijdens de jaarlijkse lintjesregen. Willy de Houck weet ervan. „Het zit gewoon niet in de aard van de mensen hier." Zelf hoeft hij ook geen decoratie. „Dan moetje zeker elke keer zo'n ding op je colbert spelden? Nee hoor!" zeeland2 Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus MC, dat in 67 klinieken controleerde of de apparatuur goed was schoongemaakt. Van de in totaal 155 medische instrumen ten bleken er 23 vuil. Niet goed rei nigen kan gevaarlijke situaties op leveren. Patiënten kunnen besmet raken met een bacterie of virus van een andere patiënt. De onderzochte endoscopen worden gebruikt voor onderzoe ken naar de galwegen en alvlees klier. Jaarlijks komt dit zo'n 17.000 keer voor. De slangetjes gaan via de slokdarm naar binnen en halen onder meer tumoren en galstenen weg, zonder zware operatie. Het is onduidelijk of het gebruik van de 23 vieze endoscopen heeft geleid tot klachten bij de patiën ten, zoals een infectie of koorts. „Dat is achteraf niet meer na te gaan. Het risico datje besmet raakt door een ander is niet heel groot, maar het kan wel", zegt onder zoeksleider en hoogleraar infectie preventie Greet Vos. Besmet In het Rotterdamse ziekenhuis raakten in 2012 al eens dertig pa tiënten besmet met een bacterie waar bijna geen antibiotica tegen helpt. Ook toen werden de schoonmaakprocedures aange scherpt, maar het blijft een ex treem lastige klus, vertelt Vos. De slangetjes zijn van kunststof en mogen niet verhit worden en dus is sterilisatie niet mogelijk. Ze moeten met de hand worden ge poetst en gespoeld en gaan daarna in een afwasmachine waar de 1,5 meter lange apparatuur wordt ge reinigd met chemische stoffen. Ze zitten bovendien complexer in el kaar dan de standaard endoscopen die voor darm- en maagonderzoe- ken worden gebruikt. „Een stan daard endoscoop kan alleen recht vooruit kijken. Maar deze kan ook bochtjes draaien van 90 graden. Die ingewikkelde mechaniek zorgt ervoor dat schoonmaken veel moeilijker is", aldus Vos. „Maar de patiënt wil niet als extraatje een bacterie van een ander." Een vervolgonderzoek moet uit wijzen op welke endoscopen het meeste vuil achterbleef. Ouder dom zou bijvoorbeeld een rol kun nen spelen. Ook wordt onderzocht hoe de reiniging nog beter kan. Hoe verder na zinloos geweld? Dat vragen 9^ "y Milanenzijn vrienden zich af in de musical 91 'Fataal'. Rutte overleeft zware kritiek rond afschaffing dividendbelasting »P4 Ontvang €1000 transactietegoed 13°C Nieuwsmedia JlrJiJsïJj' Slokdarmslang is vaak te vies Ziekenhuizen werken nog te vaak met vieze endoscopen. Op bijna een op de zeven slange tjes die worden gebruikt voor kijkonderzoek via de slokdarm, zitten nog bacteriën van de vo rige patiënt. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Promotie alleen vandaag nog geldig lees de voorwaarden op degiro.nl/1000 donderdag 26 april 2018 Geregeld zon, kans op een bui. pzc.nl Ook voor het laatste ffl> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1