Van wie is ons landschap? De boeren? WELTERUST WELKOM AAN BOORD E 17 Als je hetopz'n beloop laat is ons hele landschap gestoffeerd met ■JU zonnepanelen P&OI Meer dan de helft van de totale oppervlakte van Nederland is in gebruik voor de land- en tuin bouw. Intensivering van de landbouw is volgens Strootman de belangrijk ste oorzaak van de ach teruitgang van het Ne derlandse landschap. „Je ziet meer monoculturen, er groeit nog maar één soort gras. Veenweidege- bieden worden ontwa terd. Voor insecten, en dus voor vogels, valt er weinig meer te halen. Houtwallen die eeuwen lang de sfeer van ons cul tuurlandschap bepaalden zijn gerooid omdat ze in de weg staan." De laatste trend is dat boeren hun grond verhuren voor zonneparken. Met name in Groningen en Drenthe is daarvoor een run ont staan op landbouwgrond. Toch kun je er indivi duele boeren niet van be schuldigen dat ze ons landschap te grabbel gooien, zegt de Rijksad viseur. „Zij zitten vast in een systeem waarin in tensivering al decennia het leitmotiv is. In feite bepalen hun klanten, de grote voedingsbedrijven en supermarkten, gro tendeels hoe de boer met zijn land omgaat. Zij ex porteren Nederlands melkpoeder naar China. Die export wordt moge lijk gemaakt door de Europese subsidies die boeren als inkomens steun krijgen." Juist dat Europese landbouwbeleid, dat bin nenkort op de schop gaat, is volgens de Rijksadvi seur echter een goed in strument om de teloor gang van het landschap te stoppen. „Per jaar gaat nu zo'n 700 miljoen euro gemeenschapsgeld naar Nederlandse boeren. Ik vind dat we daar als maatschappij wel wat meer voor terug mogen verwachten: dat boeren zorgen voor een aantrek kelijk landschap." nelen in de wei leggen is het mak kelijkste, maar ook het laatste wat we moeten doen." „Ook omdat het zonde is om de beste landbouwgrond ter wereld aan de voedselproductie te ont trekken. En om het landschap te beschermen, ja. Een landschap be staat uit planten en dieren, wat wegen en gebouwen. Zonnepane len zijn industriële elementen, die leiden nooit tot verbetering van het landschap. Evenmin als glas tuinbouw; we willen ook niet overal kassen. Zorg eerst dat alle daken vol zonnepanelen worden gelegd." „Klopt, maar ze verbeteren. Er zijn al dakpannen met zonnecellen erin, matte panelen die niet zo glimmen, zonder metalen strips eromheen." „Nee, je moet snelwegen niet be schouwen als de lelijkste plekken van Nederland. Ook vanaf de snel weg en vanuit de trein beleven mensen het landschap. Op be- drijfsdaken, braakliggende delen van industrieterreinen en bijvoor beeld waterzuiveringen is nog heel veel ruimte voor zonnepane len. Verder moet de overheid een voortrekkersrol nemen bij innova ties als zonnecellen in geluids schermen en asfalt." „Ik vind dat we ze zoveel mogelijk op zee moeten zetten, daar is het rendement groter en hebben ze de minste visuele impact. We zullen er niet aan ontkomen om er ook wat op land te zetten. Maar zet ze dan bij elkaar, in grootschalige, rechtlijnige landschappen zoals de Zuiderzeepolders in Flevoland. Al leen in een zeer grootschalig land schap, waar je heel ver kunt kijken, kunnen windmolens een harmo nieuze compositie vormen." „Ja, daarom moeten ze buiten de 12-mijlszone blijven. Dan zie je ze heel in de verte staan, maar dat is onontkoombaar. We moeten ze ergens kwijt." „Oude molens horen bij Neder land. Die zijn niet veel hoger dan bomen. En gemaakt van materia len die uit het landschap voortko men. De huidige turbines van 150 tot 200 meter hoog zijn van een volslagen andere orde. Maar het kan best zijn dat mensen ze over honderd jaar ook mooi vinden. De windmolens bij Urk en langs de A6 in Flevoland vind ik persoon lijk ook mooi, ze vormen een gra fische lijn in het landschap. Dat is een ander soort esthetiek. „Daarbij geloof ik dat de over heid mensen meer bij de planning van windmolens moet betrekken. Zorg dat niet alleen de grondeige naren er financieel voordeel van hebben, maar ook de mensen die erop uitkijken en overlast ervaren van het geluid en de schaduwen. In Schoonebeek was destijds veel weerstand tegen de jaknikkers toen er olie werd gevonden. Dat veranderde toen mensen er een zwembad en andere voorzienin gen voor terugkregen. „Zulke deals zullen er ook rond windmolens moeten komen, an ders krijg je zoveel bezwaarproce dures dat we de klimaatdoelstel lingen van Parijs niet halen." „Dat is een heel goede vraag. We importeren ook voedsel, en dragen niet alleen Nederlandse kleding. Tegelijkertijd staat ieder land voor de taken van het klimaatakkoord, dus laten we in elk geval proberen om binnen onze landsgrenzen zo ver mogelijk te komen. Zonnepar ken en windmolens op land zou den daarin echter de laatste stap moeten zijn. Begin eerst met ener giebesparing, goede isolatie van gebouwen, en de aanleg van warmtenetten onder de grond. Alle energie die je daarmee uit spaart, hoefje niet in het land schap op te wekken." donderdag 26 april 2018 GO Windmolens en akkers in Flevoland, fotoanp Omdat ze lelijk zijn? Zonnepanelen op daken vinden veel mensen ook geen verfraai ing van het landschap... Zonnepanelen moeten langs snelwegen en spoorlijnen wor den geplaatst, opperde ex- staatssecretaris Henk Bleker in deze krant. Goed plan? - Berno Strootman Ziet u plek voor windmolens in Nederland? En ons weidse zeezicht dan? Vormt dat geen wezenlijk onder deel van het Nederlandse land schap? Waarom is er zoveel protest tegen windmolens, terwijl we oude molens mooi vinden? Heeft ons kleine, dichtbevolkte land wel genoeg plek om zelf alle energie op te wekken die we gebruiken? ROTTERDAM/ZEEBRUGGE - HULL Vaar 's nachts en ontwaak ergens anders. Nu 10% korting poferries.com F E R RI E S Actie voorwaarden: Geldig t/m 30 mei 2018. Reizen van 1 mei 2018 t/m 30 december 2018. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Alleen geldig voor retourboekingen op de Rotterdam/Zeebrugge - Huil route. Minicruises zijn uitgesloten van deze aanbieding. Volledige algemene b promotionele voorwaarden van P&O Ferries van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17