d Turkse verkiezingscampagne in Nederland zal fel worden 13 Hogere straf bij kinderen slaan Zender vindt gestolen e-bike Op 24 juni kiezen de Turken een nieuwe president. Ook Nederlandse Turken mogen stemmen. Het wordt - ook hier - naar verwachting een hete campagne. „Erdogan vecht voor zijn politieke leven." Te veel suiker en zout in eten De AK-partij zoekt Nederlandse vrijwilligers. 'Word deel van de AK- familie', schrijft de partij van presi dent Erdogan, in een oproep aan zijn Nederlandse achterban. 'Als jij niet meedoet, zijn we met eentje min der.' Het profiel van de vrijwilliger: 'Je hebt je hart gegeven aan de partij, houdt van je land en je volk, en bent bereid je vrijwillig voor je land en je partij te geven.' De Nederlandse tak van de AK- partij heeft haast. Want al over twee maanden vinden parlements- en presidentsverkiezingen plaats in Turkije, en daarmee ook in Neder land. Eigenlijk zouden ze pas eind 2019 zijn, maar Erdogan besloot de verkiezing vorige week anderhalf jaar te vervroegen. En dus kunnen ook de ruim 270.000 Turkse Neder landers op 24 juni naar de stembus, vermoedelijk op drie of vier grote lo caties in ons land. En hun stemmen doen er toe, meer dan ooit. „Erdogan vecht voor zijn politieke leven", zegt Mehmet Cerit, hoofdre dacteur van de Turks-Nederlandse krant De Kanttekening. „Er is veel kritiek en onvrede. De economie ha pert en sinds de coup zijn tiendui zenden mensen opgepakt of ontsla gen. Miljoenen families zijn daar door geraakt. Terwijl de oppositie zich verenigt, neemt de onvrede per maand toe. Daarom heeft Erdogan de verkiezingen ook naar voren ge haald. Nu kan hij nog net winnen." Erdogan, oppermachtig sinds 2003, heeft de stemmen van de drie miljoen in Europa wonende stemge rechtigden (op een totaal van 55 mil joen) dus hard nodig. Hij weet bo vendien dat verkiezingen in landen als Nederland en Duitsland gunstig voor hem uitvallen: bij het referen dum van vorig jaar kreeg hij hier nog ruim 70 procent, veel meer dan in Turkije. Ingewijden voorspellen dan ook opnieuw een felle Turkse campagne op Nederlands grondgebied, net als rond het referendum. Toen regelden moskeeën en andere instellingen honderden bussen die Erdogan- stemmers naar de stemlocaties brachten, en probeerden meerdere aan Erdogan gelieerde politici ons land te bezoeken. Het leidde tot een diplomatieke rel die niet is opgelost: de ambassadeurs in beide landen zijn nog steeds niet op hun post. Erdogan wil opnieuw naar Europa Ik heb gezien wat er kan gebeuren als je voor je mening staat. Dat was niet fijn komen. „Ik wil naar een grote sport hal om voor mijn Turkse onderda nen te spreken." Vorig jaar pro beerde hij al een bijeenkomst te houden in de GelreDome of de Ziggo Dome, maar dat werd geblok keerd. Of hij opnieuw wil proberen in ons land te spreken, is onduide lijk: de Turkse ambassade wil geen commentaar geven, de Nederlandse tak van zijn partij evenmin. „Wij ge ven in deze fase nog even geen inter views", zegt woordvoerder Mustafa Aslan. Premier Rutte heeft alvast aangegeven dat een dergelijk bezoek wat hem betreft 'ongewenst' is. Adnan Yilmaz, ondernemer en Er- dogan-criticus, verwacht hoe dan ook een felle campagne op Neder lands grondgebied, waarin het ge luid van Erdogan opnieuw domi nant zal zijn. „Waarschijnlijk nog feller dan vorig jaar, want Erdogan is in paniek. Zijn tegenstanders zullen we minder horen, die hebben hele maal geen tijd meer om een Euro pese campagne op te zetten. En de meeste Erdogan-critici in Nederland doen hun mond niet open, omdat ze bang zijn voor de gevolgen." Hüseyin Kizilgöz is zo iemand. Vorig jaar voerde hij nog campagne tegen Erdogan. Maar bij het uitdelen van folders bij een moskee in Rotter dam-West werd hij bedreigd door een groep Erdogan-aanhangers, en moest hij naar eigen zeggen vluch ten. „Eigenlijk wil ik weer de straat op, want het is belangrijk dat men sen ook het andere geluid horen. Maar ik ben voorzichtiger geworden. Ik heb gezien wat er kan gebeuren als je voor je mening gaat staan. En dat was niet fijn." donderdag 26 april 2018 DEN HAAG Het kabinet gaat de maximumstraf ver hogen voor mensen die kinderen stelselmatig mis handelen. Ook wordt de verjaringstermijn verlengd. Nog voor de zomer bepaalt minister Grapperhaus (Jus titie) met hoeveel de straf wordt verhoogd. De gevan genisstraf voor mishande ling is nu hoogstens 3 jaar, en kan oplopen tot 12 jaar bij zwaar lichamelijk letsel dat met voorbedachten rade is toegebracht. Jaar lijks zijn 119.000 kinderen slachtoffer van kindermis handeling. BILTHOVENOm te zorgen dat er minder zout en sui ker in ons voedsel belandt, moeten de afspraken met de voedingsmiddelenindu strie worden 'verscherpt en uitgebreid', meldt gezond heidsinstituut RIVM. Met de huidige afspraken worden er slechts 'kleine stappen gezet' om de dagelijkse in name van zout en suiker te verlagen. Nederlanders consumeren dagelijks ge middeld 8,7 gram zout en 114 gram suiker. Dit is vol gens het RIVM veel te veel. Brood, vlees en kaas dra gen het meeste bij aan de dagelijkse inname van zout. DEN HAAG Een nieuw op sporingssysteem moet het stijgend aantal diefstallen van, vooral, e-bikes doen dalen. Een zender traceert de gestolen fiets. De verze keraars garanderen dat het rijwiel binnen 48 uur wordt teruggevonden. Het opspo ringssysteem wordt van daag gepresenteerd door de ANWB. Fietsers kunnen daar een verzekering af sluiten die hen garandeert dat hun gestolen fiets bin nen twee dagen gevonden is. Zo niet, dan krijgen ze een nieuwe. De ANWB werkt in het systeem samen met 1.000 fietsen- dealers en de opsporings dienst FRIS. Er werd in 2017 79.000 keer aangifte gedaan van fietsendiefstal. Erdogan heeft veel aanhangers in Nederland. Zijn achterban ging de straat op na de mislukte staatsgreep in 2016. foto frank de roo Erdogan heeft Europese stemmen hard nodig Peter Groenendijk Den Haag -Hüseyin Kizilgöz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13