'Koninklijke' dochter eist dna-test koning Albert II 5 dagen Veluwe EUWS 11 Fietsster Nelly Vollebregt werd gegrepen door onoplettende automobilist Kunstmaan Gaia laat alle astronomen watertanden Op een mooie zomeravond stapt Nelly Vollebregt na werk nog even op haar racefiets. Ze is 'apetrots' op haar nieuwe fiets met lichtge wicht carbonframe. Op een smal dijkweggetje waar je 6o kilometer per uur mag, komt een auto haar tegemoet. Ze gaat uiterst rechts rijden om hem de ruimte te geven. Maar de 19-jarige bestuurder ziet haar niet eens, want hij kijkt op zijn mobieltje. In één klap wordt alles anders. Bam. „Dat ik het overleefd heb, is een wonder. De auto heeft mij frontaal gepakt. Ik werd via de mo torkap het kanaal in geslingerd." Haar lichaam is aan gruzelemen ten. „Ik lag meteen in coma. Mijn middenrif was gescheurd, mijn kaak gebroken, mijn bekken plat gedrukt, mijn darmen en lever ka pot, mijn rechterbeen lag open en mijn hand hing erbij. 'Wij doen ons uiterste best, maar het is zo ernstig dat u met alles rekening moet houden', vertelden de dok toren aan mijn man en kinderen. Uiteindelijk ben ik met titanium- pennen weer in elkaar gezet." Weken ligt Nelly op de intensive care. Jaren revalidatie volgen. In hoeverre het ongeluk haar leven heeft veranderd? „Alles wordt an ders. Alles, alles, alles", benadrukt de nu 65-jarige Nelly. „Ik heb de dood meerder keren in de ogen ge keken. Mijn leven is mij afgepakt." Het makelaarsbedrijf dat Nelly Vollebregt runde, kon ze op haar buik schrijven, want ze belandt Alles was anders na het ongeluk. Alles, alles, alles. Mijn leven is mij afgepakt door het ongeval in een rolstoel. „Die ochtend had ik nog op een trapje een oude boerderij staan taxeren. Dat zit er niet meer in." Tot de dag van het ongeluk was ze sportief. „Ik was altijd in de weer. Ik roeide een paar keer per week en ging als het mooi weer was elke avond fietsen." Als er één iemand is die zich realiseert hoe onbeschermd fietsers in het ver keer zijn, is het Nelly wel. „De kans dat je een ongeluk overleeft op de fiets is marginaal. De kwets baarheid op de fiets is onmetelijk groot. Er is niets wat je beschermt. Alles wat je je kunt voorstellen was kapot. Ik ben echt heel lang bezig geweest om ook maar een klein beetje iets te kunnen." Letselschade Sinds haar ongeval strijdt ze voor verkeersslachtoffers. In juni wordt Nelly Vollebregt voorzitter van de Vereniging Verkeersslachtoffers. „Als je in Nederland een verkeersongeluk krijgt, word je keurig naar een ziekenhuis gebracht. Maar rechtspraak en letselschadeafwikkeling zijn lang niet zo goed geregeld." De dader kreeg negentig uur werkstraf en de letselschadezaak is nog steeds niet afgerond. „Toen ik die taakstraf van negentig uur hoorde, stortte mijn wereld in. Al cohol, drugs, afleiding van een te lefoontje moeten veel zwaarder worden bestraft. Met hogere straf fen kun je autorijdend Nederland aan het denken zetten." Heel België is daarmee ongewild getuige van een nieuwe episode in een zaak die al bijna twintig jaar speelt: een vader, toevallig koning, die jarenlang liefdevol met zijn buitenechtelijke dochter optrok, maar sinds zijn vaderschap aan de grote klok werd gehangen alle banden verbreekt en niets meer van haar wil weten. Morgen begint dus de nieuwe fase. Boël (50) heeft een batterij advo caten ingehuurd om voor het hof van beroep in feite meteen twee dna-stalen op te eisen: een van Al bert, en een van de steenrijke in dustrieel Jacques Boël (89), haar naamgever en juridisch nog steeds haar wettelijke vader. Delphine weet ook zonder die stalen al wel tegen wie ze 'papa' moet zeggen. Boël onderging al eerder een dna-test, die onomsto telijk uitwees dat hij in elk geval niet haar biologische vader is. Albert had achttien jaar lang een relatie met haar moeder, Sybille de Selys Longchamps. Hij stuurde, tot de dag dat heel België kennis maakte met Delphine, altijd kerst en verjaardagscadeautjes. Op haar Albert bevestigde impliciet dat hij een buitenechtelijke dochter had 17de vertelde haar moeder dat Al bert haar vader was. Dat Albert een buitenechtelijke dochter had werd in 1999 onthuld door Mario Danneels, in een bio grafie over Paola. Het paleis deed zijn onthulling eerst af als een rod del, maar in Alberts kersttoespraak later dat jaar kwam er een impli ciete bevestiging. De koning sprak toen over een crisis in zijn huwelijk, 30 jaar eer der. Het was, zei hij, meteen het laatste wat hij er ooit over zou zeg gen. Affectieve verhouding Delphine maakte het vaderschap van Albert tot een vast thema in haar werk. Pas vijf jaar geleden ging ze naar de rechtbank om een dna-test te eisen. Dwars tegen het dna-bewijs van Jacques Boël in, sprak de rechtbank vorig jaar uit dat er tussen Jacques en Delphine Boël nog steeds een vader/doch ter-verhouding is, omdat die affec tieve verhouding er altijd is ge weest en ze zich naar buiten toe al tijd als vader en dochter hebben gedragen. Delphine tekende meteen be roep aan, maar is bang dat ze van wege drukte bij de rechtbanken jaren moet wachten tot er een vol gende zitting is. Daarom wil zij bij wijze van 'conserverende maatre gel' beide vaders, 83 en 89, nu tot een dna-test te verplichten, zodat ze later niet met lege handen staat als haar beroep wordt toegewezen. GRONINGEN Voor astronomen gaat een schatkamer open: de nieuwe, tweede 3D-kaart van ons Melkwegstelsel is sinds vandaag beschikbaar. Met data van de Euro pese kunstmaan Gaia, verzameld in een periode van 22 maanden, zijn een onwaarschijnlijk aantal sterren in kaart gebracht: 2.692.929.235! Met hun exacte posi tie en helderheid aan de hemel. De nieuwe kaart van het melk wegstelsel onthult nog meer: de kleur van 2,38 miljard sterren, de snelheid waarmee ruim 7 miljoen sterren van ons af of naar ons toe bewegen, de temperatuur van meer dan 161 miljoen sterren, en de positie van meer dan 14.000 ob jecten in ons zonnestelsel, vooral planetoïden. De data van de satel liet kunnen veel geheimen van onze Melkweg prijsgeven. Zo zag de Nederlandse weten schapper Amina Helmi (Kapteyn Instituut Rijksuniversiteit Gro ningen) 'een volstrekt nieuw de tail, dat sommige bolvormige ster renhopen rond de Melkweg in groepjes bewegen'. Anthony Brown, voorzitter van Gaia's Data Processing and Analysis Consor tium: „Astronomen kunnen nu nieuwe wetenschap bedrijven." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg der Valk Nijmegen diner Valkenburg diner donderdag 26 april 2018 GO 'Het is een wonder dat ik nog leef' Voor het eerst zijn meer fietsers overleden in het verkeer dan au tomobilisten. Nelly Vollebregt uit Leerboek ondervond aan den lijve hoe kwetsbaar je bent op de fiets. „De auto heeft mij fron taal gepakt. Ik werd via de mo torkap het kanaal in geslingerd." Marcia Nieuwenhuis Leerbroek e Belgische kunstenares Delphine Boël eist vandaag via de rechter een dna-onderzoek bij Albert II, ex-koning der Bel gen, om te bewijzen dat hij haar biologische vader is. Frans Boogaard Brussel Delphine Boël. FOTO BERT VAN DEN BROUCKE Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Nelly Vollebregt: „Ik heb de dood in de ogen gekeken. Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk leusden - Amersfoort (8,3) -7 O 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 4* Parkhotel Val Monte (8,0) 4* Fletcher Hotel Valkenburg (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 3-gangen diner ^'ner' w'^' en parkeren - Gratis zwemmen wifi O Volledig gerenoveerd hotel O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11