tt II 9 'Koningshuis is veel duurder' Het koningshuis kost jaarlijks 350 miljoen euro, ruim acht keer zo veel als officieel be groot. Dat stellen onderzoe kers van het Republikeins Genootschap in een nieuw rapport. De officiële begroting voor het Koninklijk Huis is ruim 42 miljoen euro. Het Republikeins Genoot schap keek niet alleen naar het salaris van koning Wil lem-Alexander, koningin Maxima en prinses Beatrix en naar kosten voor reizen en onderhoud van paleizen. Het genootschap haalde ook 'ver borgen kosten' boven water. Zo werden in de berekening extra kosten aan beveiliging (40 miljoen euro per jaar) en gederfde belastinginkomsten meegeteld. Bovendien geven gemeenten extra geld uit aan Koningsdag, wat niet in de officiële begro ting staat. Het Nederlandse koningshuis is volgens de on derzoekers dan ook niet al leen een van de rijkste van Europa, maar ook een van de duurste. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft veel op de bere keningen aan te merken. Rechtvaardigheid vereist dat Karadzicde hoogst mogelijke straf krijgt Joodse Raad: zonder keppeltje is het veiliger De Centrale Joodse Raad in Duitsland raadt Joden af om in grote Duitse steden een keppeltje te dragen. De presi dent van de raad spreekt in Duitse media over een 'keer punt'. Aanleiding is het inci dent vorige week, waarbij een Israëliër met een keppeltje op straat in Berlijn door een Syri sche vluchteling werd mis handeld. Volgens de politie in de Duitse hoofdstad is het aantal antisemitische inci denten sinds 2013 verdubbeld. Gewond door raketgranaat Vier Belgische mi litairen zijn ge wond geraakt toen in een munitiede pot in de Arden nen per ongeluk een raketgranaat afging. Een van hen ligt zwaarge wond in het zie kenhuis, de ande ren zijn lichtge wond. Het projec tiel belandde in de munitiebunker een paar meter verderop tegen een muur, maar ontplofte niet. Genocide herdacht Staatssecretaris Menno Snel (Fi nanciën) heeft gisteren bij de herdenking van de Armeense geno cide een bloem gelegd in hoofd stad Jerevan. Het was de eerste keer voor Nederland. Pleidooi voor woonwagen Gemeenten mo gen niet langer be leid voeren dat is gericht op het ver minderen van het aantal woonwa genstandplaatsen. Dat tast de woon wagencultuur te veel aan, vindt het College voor de Rechten van de Mens. Het leven in een woonwa gen is een essen tieel onderdeel van de cultuur van onder anderen Roma en Sinti. vormen van cocaplantages, maar subsidies om dat te bekostigen wa ren wel erg verleidelijk, waardoor de productie tijdig nog flink zou zijn opgestuwd. Cijfers van vorig jaar laten dan ook zien dat in Colombia onlangs meer cocaïne dan ooit werd gepro duceerd, in clandestiene labs, in het hele land. Na tientallen jaren verdwijnt in het land bovendien een lang taboe: ook Colombianen beginnen de cocaïne te gebruiken. Die was voorheen een exportpro duct, voor gringo's. Zo begint een nieuw deel van de drugsgeschiedenis, die met zo veel intense ellende gepaard gaat. Neem de rivier, hier verderop in Cauca. Jaren gelden werd hij om gedoopt tot rivier des doods. Gie ren verzamelden zich er, wetend dat hun maal simpelweg naar ze toe komt drijven: de verminkte lichamen van slachtoffers van drugskartels. In Toribo proberen ze de tijd te rug te draaien, naar ver voordat kartelbaas Pablo Escobar de han del in cocaïne naar een onvoorstel baar niveau tilde. Dat gebeurt let terlijk. De Nasastam grijpt terug op gewoontes uit de tijd voordat coca coke werd. Door te vertellen waarom coca gekauwd moet wor den: als medicijn tegen hoogte ziekte, of tijdens rituelen om con tact te maken met voorouders, rond het heilige vuur dat altijd brandt. Bij die vlammen staat ook Edgar Tumina. „Ik ben er voor mijn volk", zegt hij terwijl hij rondjes loopt. Soms lost hij conflicten bin nen de gemeenschap op. Andere Soms zijn kinderen nog maar acht jaar oud als ze drugs gaan verkopen keren neemt hij het op tegen be dreigingen vanuit de bergen. Maar altijd heeft hij het wapen bij zich, dat hij nu in de lucht steekt. „Hier mee ben ik verbonden met mijn voorvaderen. Dit beschermt mij en de anderen." Stok Toch is Edgars broer, ook een be waker, een paar weken geleden vermoord. Manuel werd recht in zijn hoofd geschoten. Zijn stok - want dat is opmerkelijk genoeg het enige wapen dat de leden van deze stam dragen - kon niet voor komen dat de kogel zich door zijn hoofd boorde. Manuel werd het slachtoffer van de guerrillero's die hier nog altijd huizen, ook al was het de laatste tijd juist rustiger. Het laat zien hoe kwetsbaar zij zijn, tegenover de overweldigende belangen van anderen. In Neder land ziet de politie met lede ogen aan hoe ontstellend veel geld er wordt verdiend met de handel in cocaïne, waardoor drugsbazen zich wentelen in de grootste luxe. Geld trekt en daardoor de coke. Zo lijkt Toribo haast het dorpje van Asterix en Obelix, dat stand probeert te houden in een zee van coke. En wiskundeleraar Tobar, in zijn nette pak en met zijn rugtas, is een van de helden, de durfal on der de leraren. En er is Edgar, die ondanks de dood van zijn broer op pad gaat, met de stok waarvan hij gelooft dat die magische krachten bezit. Kunnen ze winnen? In Toribo geloven ze dat het onmogelijke mogelijk is. Renaldo Opacue put hoop uit een wondertje, in 2014. „Vier van onze mensen werden ontvoerd door FARC. We zijn toen de heuvels ingetrokken, met in onze handen de stokken die ons beschermen. We zeiden de guer rillero's hun wapens neer te leg gen en onze mensen vrij te laten." Na een dagenlang bivak lukte het. Ze dwongen de guerillero's op de knieën, met behulp van niets meer dan hun verleden en geloof in de toekomst. Opacue voelde zich die dag als een superheld. En zo zal hij met zijn stam de toekomst tege moet treden. Het is erop of eron der. Plato o plomo, zou Escobar zeggen. Zilver of lood. woensdag 25 april 2018 DEN HAAG Aanklager Katrina Gustafson eist bij het VN-tribunaal levenslang tegen de ex-leider van de Serviërs in Bosnië. BERLIJN BERTRIX JEREVAN DEN HAAG Bewoners kijken goed om zich heen of ergens gevaar dreigt. -Oliver Tobar (leraar) GARNALENGRAP Koning Willem-Alexander kwam bij de lunch in het Haagse Paleis Noordeinde voor de Mexicaanse president terug op zijn taaiblunder. Negen jaar geleden zei hij per ongeluk dat de garnalen 'naar de kloten' gingen. De lunch begon dit keer met een garnalencocktail. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9