8 Nederland wordt overspoeld door coke, minister Grapperhaus roept op te stoppen met snuiven. Deze krant reisde naar de plek waar het allemaal begint: in het Colombiaanse Cauca worstelt de Nasa-indianenstam om te overleven in een zee van cocaïne. 'Snuivende Nederlanders beseffen niet dat ze criminelen helpen' OVERLEVEN COLOMBIA Er is een klein dorpje in het hart van Colombia, dat verstopt ligt tussen de woeste bergen van het departement Cauca. Elke schooldag gaat wiskunde leraar Oliver Tobar naar Toribo, om kinderen van de Nasa-india- nenstam les te geven. Dan lost hij sommen op, maar behandelt ook het onderwerp dat hij eigenhandig op het lesprogramma zette, zelfs voor de jongste leerlingen: drugs. Cauca is een van de hofleveran ciers van grondstoffen voor Co lombiaanse coke, het verbouwen ervan is dé manier om te ontsnap pen aan de allerergste armoede in dit gebied. Zo kan het dat de wis kundeleraar zich genoodzaakt voelt het allergrootste probleem van de Nasastam samen te vatten. Het zijn die drugs. „Soms zijn kinderen nog maar acht jaar oud als ze gaan verkopen." Snoepje In het begin draait die handel nog niet om cocaïne. Kinderen begin nen met hennepplanten, die hier in de bergen met het blote oog te vinden zijn. Overdag vallen ze op door de strakke rijen waarin ze zijn geplant, 's avonds door de lampen die met hun felle licht de teelt bespoedigen. Vergif rondom de onschuld, op deze aprilochtend in Toribo. Kinderen stromen toe om naar school te gaan. Jongens slaan elkaar op de schouders, meisjes giechelen. Hier zijn ze even los van de armoede en pro blemen, die velen thuis hebben. Een jongetje koopt met een tevre den snoet nog gauw een snoepje, voordat hij de les in moet. Zijn arm is amper hoger dan de toon bank, waarop hij een muntje legt. DRUGSGEBRUIK Tobar kijkt een beetje verdrietig. „Voor kinderen hier is de verkoop van marihuana een manier om wat geld te verdienen. Als ze er zo jong mee beginnen, gebruiken ze het geld in eerste instantie voor het kopen van onschuldige din gen, zoals snoepjes. Als ze tieners worden, zijn ze gewend aan het hebben van geld. Ondertussen willen ze alleen maar meer kopen. De weg terug is dan moeilijk te vinden." Slingerpaadje De weg naar de drugsbazen is des te gemakkelijker te bewandelen. Hier in de omgeving zit een on overzichtelijke wirwar van par tijen, die allemaal betrokken zijn bij de handel. Ze zijn de enigen die de schier eindeloze route naar To ribo willen afleggen: eerst het as falt vanuit miljoenenstad Cali, dan het hobbelige slingerpaadje. Dat doet niemand voor producten die overal te krijgen zijn, of waarmee amper geld te verdienen is. Coca verandert het verhaal. Daarin zijn talloze partijen geïnteresseerd. Guerrillero's, paramilitairen, criminele bendes, kartels. Er zijn onderlinge dwarsverbanden, af splitsingen, loopjongens, bazen. Sommigen zijn zo gevaarlijk, dat hun namen in Colombia amper worden uitgesproken. Ook de marxistische rebellen van FARC verdienden grof aan de drugshan del. Bij het vredesakkoord in 2016 beloofden zij te helpen bij het om- woensdag 25 april 2018 edenin ee n zee van coke Carla van der Wal Toribo Drugsgebruikers in Ne derland houden zonder het te beseffen met hun snuif- en slikgedrag een crimineel systeem in stand dat zich kenmerkt door extreem geweld. Politiebond NPB noemt ons land een 'narcostaat', chef Erik Akerboom van de Nationale Politie wil dat gebruikers juist een rol gaan spelen bij de aanpak van die criminaliteit. „Je ziet nu veel twintigers en dertigers die doorde weeks erg gezond leven met yoga, smoothies en fitness. Maar in het week end nemen ze cocaïne en pillen. Op deze manier wordt drugsgebruik ge normaliseerd. Van dat imago moeten we af", zei Akerboom deze maand. In Zuid-Amerika wordt massaal cocaïne geprodu ceerd en verhandeld, zoals in het departement Cauca in Colombia. Hier schiet de Nederlandse or ganisatie War Child sinds 2014 kinderen in drie in heemse gemeenschappen te hulp. Zij leden onder de oorlog, maar lijden ook onder de machtsstrijd rond drugs. Zo'n 1.500 kin deren doen mee. War Child maakt 'levensplan nen', waardoor kinderen bezig zijn met hun in heemse identiteit en toe komstperspectief. Ze krij gen alternatieven voor het verbouwen van marihuana, drugshandel en het aan sluiten bij gewapende groepen. Intussen stokt de strijd tegen cocaïne in Colom bia. Cocaplantages wor den niet meer met verdel gingsmiddel besproeid: dat zorgde voor grote mi lieuschade. Tegelijkertijd verhardt het cokegeweld ook in ons land. De 'Mocro-oorlog' leidde hier tot liquidaties, waaronder een onthoof ding en het neerschieten van de broer van een kroongetuige van justitie. Enorme vangsten, van soms duizenden kilo's co caïne die ons land worden binnengesmokkeld, laten volgens de politie zien dat de handel enorm is. Waar licht is, zijn de planta ges voor mari huana en co caïne. De heu vels in Cauca zijn ermee bezaaid. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE/FOCUS/ JONAS WRESCH Edgar Tumi- na waakt met zijn magische stok over de Nasa-indianen. FOTO AD Barranquilla Bogota Toribo COLOMBIA BRON:MAPS4NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8