Examentraining blijft wringen Werk aan de winkel voor meer f ietsplezier Croissant 2 Vlak voor de eindexamens volgen veel Zeeuwse scholieren een stoomcursus in wiskunde, Engels of economie. „Het geeft echt een boost." DOORSCHOLEN EN OMLEREN intermediair Commentaar Je kind tegen betaling een of twee dagen laten onderdom pelen in wiskunde of een taal als voorbereiding op het eindexamen. De scholier die examentraining doet, is al lang geen uitzondering meer. Wat ooit begon als bijlessen, aan geboden door handige en commercieel ingestelde studenten, is uitgegroeid tot een verdienmodel van opleidingsinstituten. Dit fenomeen zorgt voor een tweedeling in het onderwijs. Wie ouders met geld heeft maakt meer kans op een hoger punt dan leerlingen van ouders die geen examentraining kun nen betalen. In het onderwijs, waar gelijke kansen voorop dienen te staan, mag het inkomen van ouders geen enkele rol spelen op het cijfer dat een kind haalt. Dat weten de scholen zelf ook wel Toen Zeeuwse scholen zagen dat steeds meer leerlingen een (dure) examentraining deden buiten de provincie, besloten ze om deze training zelf aan te bieden om de kansongelijkheid te beperken. De examentrainingen leggen bovenal het ongemak over de huidige vorm van examinering bloot. Er moeten betere metho den zijn om de capaciteiten van een leerling vast te stellen dan in de serie momentopnamen die het Centraal Schriftelijk Eind examen heet. Maar zolang het systeem is zoals het is, kun je het leerlingen (en hun ouders) niet kwalijk nemen dat ze de examentraining gebruiken om hun kansen te vergroten. Er moeten betere methoden zijn om de capaciteiten van een leerling vast te stellen Het eerste werk dat op de rol staat, is een opknapbeurt van het fietspad tussen de Finlandweg in Terneuzen en het pontje bij Sluiskil. Volgende week wordt het asfalt daar helemaal vernieuwd. Fietsers moeten dan over de hoofdrijbaan. Westoever Ook in de richting van Sluiskil, langs de N252 op de westoever van het Kanaal Gent-Terneuzen vanaf Terneuzen, wordt een week later, van 7 tot en met 9 mei, het fietspad waar nodig opnieuw geasfalteerd. Hetzelfde gebeurt van 22 tot en 25 mei langs twee provinciale wegen in Sluis. Het fietspad langs de N253 Sluis-Oostburg bij het kruispunt Annastraat in Sluis wordt aange pakt, evenals een stuk parallelweg bij Draaibrug, bij Oostburg en vlak bij de rondweg Schoondijke. Tussen Het fietspad tussen de Finlandweg en het pontje bij Sluiskil is al eerste aan de beurt Breskens en Schoondijke krijgt in dezelfde week het fietspad bij buurtschap Kruisdijk een nieuwe asfaltlaag. Fietsers moeten even omrijden. Lezing over scheepsbouwers AARDENBURG Goud voor tripel van Schout Oefening KNRM met helikopter ALMANAK Hij heeft zijn hart op de tong en is behoorlijk ad rem, die derti ger uit Goes. En daarbij maakt het hem niet uit of men hem kent of niet. Dus toen hij een weekend el ders verbleef met vrienden, hield hij zich niet in toen de gastvrouw zich tot hem richtte. „Wilt u misschien een crois sant je", vroeg ze. Waarop hij vroeg of ze die zelf gemaakt had. Nee, klonk het bijna veront schuldigend. „Ze komen uit de supermarkt." Haar mond stond vol tanden toen hij antwoordde: „Oh, nou, doe me er dan maar één!" TERNEUZEN Vrijwilligers mantelzorgcafé De meeste examenkandidaten hadden afgelopen vrijdag hun laatste gewone lesdag, maar deze week zitten ze vrijwillig toch weer in het klaslokaal, van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's mid dags. Op het Ostrea Lyceum in Goes volgen honderden leerlin gen van scholen uit de hele provincie één of meer exa mentrainingen van op leidingsinstituut Bijlesnetwerk. In één of twee da gen spitten ze alle exa men stof van een be paald vak nog een keer door aan de hand van een examenbundel en lesprogramma. Docente Flo- rens Potter, zelf psychologiestu dent aan de universiteit, geeft training in Duits en Engels. „Ik geef leerlingen veel tips mee. Ze vinden de tijdsdruk lastig: ik raad ze bijvoorbeeld aan om het exa men in tijdsblokken te verdelen." Ook op de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg zijn deze week examentrainingen aan de gang. Zo'n tachtig leer lingen maken gebruik van de mogelijkheid. „Het is een extra ser vice voor onze leer lingen", zegt Johan Bomert, afdelings leider van de havo. De CSW schakelde opleidingsinstituut Ly- ceo in om de cursussen te verzorgen. „We merk ten dat steeds meer leerlin gen zo'n training buiten de provincie volgden. Daarom bie den we het sinds een paar jaar in de school aan." Volgens hem geeft een examentraining leerlingen meer zekerheid. „Ze worden he- woensdag 25 april 2018 e? Het is niet altijd een pretje om fietsend door het leven te gaan. Nogal wat fietspaden liggen er slechter bij dan autowegen. De provincie gaat daar de komende tijd op diverse plekken in Zeeuws-Vlaanderen iets aan doen. Harmen van der Werf Sluiskil TERNEUZEN Begin juni verschijnt een boek over de historie van de Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij (TSM, 1924- 1979) door Frans Doorns, Peter van Nes en Piet de Blaeij. De laatste geeft er vandaag, woensdag, vanaf 13.30 uur in de bi bliotheek van Terneuzen al een beeldrijke lezing over. Entree leden biblio theek en Heemkundige Vereniging Terneuzen 3 euro, niet leden 5 euro, met koffie of thee. Tripel Jules van brouwerij Rodanum uit Aardenburg valt ook landelijk in de smaak. Het bier van Frank Schout (foto) heeft de gouden medaille ge wonnen voor beste blonde tripel bij de Dutch Beer Challenge 2018. In totaal deden er 400 bie ren mee. Verdeeld over 23 categorieën wonnen 73 bieren een prijs. Tripel Jules dingt in mei ook mee naar de titel Beste Bier van Nederland. TERNEUZEN In de Put van Terneuzen vindt vanavond, woens dag, een oefening plaats door reddingmaatschap pij KNRM Breskens en NHV-helikopters. De oe fening op aanvraag van het havendagencomité Terneuzen is tussen 19.00 en 19.30 uur. „Maar", zegt KNRM- schipper Marcel van den Nieuwendijk, „het kan al tijd gebeuren dat wij of de NHV voor een actie worden opgeroepen." Tip? redactie@pzc.nl In het artikel over het- mantelzorgcafé in Ter neuzen, dat op 24 mei van start gaat, is een verkeerd mailadres ge noemd. ZorgSaam zoekt vrijwilligers die bezoekers willen bege leiden. Vrijwilligers kun nen zich melden bij Liesbeth de Bruijn via 0115 381 316 of mantelzorg@zzv.nl. Volg je ambities op het nieuwe Intermediair HÉT WORK-LIFE PLATFORM VOOR HOOGOPGELEIDEN Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63